SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onetowi wskutek podziałów politycznych nie udało się zorganizować debaty o sądownictwie. Węglarczyk: to oburzające

Redakcja Onetu z powodu animozji w środowisku polityków i wymiaru sprawiedliwości nie zdołała zaprosić gości do planowanej debaty o reformie polskiego systemu sądowniczego. - Jako Polak, jako obywatel i jako wyborca czuję się poniżony przez wszystkich tych ludzi. Jest mi obojętne, kto z Was - sędziów, posłów, ministrów - czuje się oszukany, po czyjej stronie myślicie, że leży prawda i jak duże urosło Wam ego z powodu liczby śledzących Was kamer. Waszym obowiązkiem jest szukanie i znalezienie kompromisu - skomentował to Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Onetu.

Jak opisał Bartosz Węglarczyk na swoim profilu faceboobowym, w transmitowanej na żywo debacie mieli wziąć udział politycy, urzędnicy i prawnicy reprezentujący różne środowiska: rząd, PiS, sądownictwo i opozycję. Zapraszaniem uczestników do dyskusji zajmował się m.in. publicysta Onetu Andrzej Stankiewicz.

- Po tygodniu dziesiątek rozmów osobistych i przez telefon wszyscy ważni ludzie biorący udział w tym sporze wyrazili zgodę na udział w debacie, ale... Ale dowiedzieliśmy się, że sędzia A nie usiądzie obok polityka B. Polityk C też nie wejdzie do tego samego studia z nim. Bardzo ważna postać w polskim sądownictwie zwyzywała reportera Onetu za to, że w ogóle proponuje jej dyskusję z kimś takim jak urzędnik D - zrelacjonował Węglarczyk. - Bardzo znany polityk E powiedział, że o reformie sądów chętnie opowie w wywiadzie, ale nie ma mowy, żeby przebywał w tym samym pokoju co F. I tak dalej, i tak dalej... F oczywiście nigdy w życiu nie zamieni słowa z sędzią G, ale ten i tak F nawet nie powie „dzień dobry”. I tak w kółko - dodał.

- Jedna i druga strona jest więc gotowa do debaty, ale z samą sobą. To jest zachowanie wysoce oburzające. Jeśli każdy z tych ludzi chce rozmawiać tylko z tymi, z którymi się zgadza, to znaczy, że niczego w tym kraju nie osiągniemy, bo każdy się okopie na swojej pozycji. Polityka jest sztuką kompromisu, politycy powinni to mieć we krwi. Sędziowie i prawnicy powinni być w pierwszym szeregu szukania tego co łączy, choć to była mikroskopijna, niewidoczna na pierwszy rzut oka nitka - skomentował Bartosz Węglarczyk.

Jego zdaniem fiasko debaty Onetu źle wróży szerokim konsultacjom przed zapowiedzianymi przez prezydenta nowymi ustawami dotyczącemu sądownictwa. - Nie mam pojęcia jak opozycja i PiS chcą teraz szukać wspólnej wersji reformy sądów. Nie mam pojęcia jak prezydent chce szukać formuły wspólnej pracy nad taką reformą, skoro politycy obu stron i prawnicy (w tym sędziowie) obu stron nie chcą nawet porozmawiać na ten temat, woląc nawzajem obrzucać się wyzwiskami na ekranach telewizorów - stwierdził dyrektor programowy Onetu.

- Jako Polak, jako obywatel i jako wyborca czuję się poniżony przez wszystkich tych ludzi. Jest mi obojętne, kto z Was - sędziów, posłów, ministrów - czuje się oszukany, po czyjej stronie myślicie, że leży prawda i jak duże urosło Wam ego z powodu liczby śledzących Was kamer. Waszym obowiązkiem jest szukanie i znalezienie kompromisu. Jeśli nawet nie chcecie zacząć o tym rozmawiać, wyrządzacie krzywdę Rzeczypospolitej - podkreślił Węglarczyk.

Dołącz do dyskusji: Onetowi wskutek podziałów politycznych nie udało się zorganizować debaty o sądownictwie. Węglarczyk: to oburzające

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wlad
Jak można nie przyjść do Węglarczyka ? Skandal !
odpowiedź
User
rerto
Niby jakiego "kompromisu" mieli szukać i w jakim celu i dlaczego w Onecie? Powinno się po prostu pisać zgodnie z istniejącą procedurą dobre ustawy zgodne z Konstytucją i nie ma tu miejsca na "kompromisy". Robienie cyrku z Sejmu, nocne głosowania, ślepy i głuchy marszałek, mordy zdradzieckie itp. prowadzą do upadku państwa. Państwo to prawo, procedury i instytucje. A to, że obywatele Polski ( przecież nie tylko "Polacy") mają różne poglądy to mnie najmniej martwi.
odpowiedź
User
az
Żałosny ten Węglarczyk. Wszyscy mają go gdzieś.
odpowiedź