SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google chce mieć własną energię jądrową

Google podpisał umowę z firmą Kairos Power na wykorzystanie małych reaktorów jądrowych (tzw. SMR) do pozyskiwania energii potrzebnej do zasilania centrów danych sztucznej inteligencji (AI). Pierwszy taki reaktor ma zostać uruchomiony jeszcze w tej dekadzie. 

List otwarty byłych pracowników Google'a i OpenAI (fot. VDB Photos/Shutterstock)List otwarty byłych pracowników Google'a i OpenAI (fot. VDB Photos/Shutterstock)

Sztuczna inteligencja to nie tylko przełomowa, ale i niezwykle energochłonna technologia. Zapotrzebowanie big techów na energię w związku z rozwojem własnych modeli AI będzie prawdopodobnie tylko rosnąć. Badacz Alex de Vries na łamach „Joule Digiconomist” opublokował analizę, z której wynika że do 2027 roku roczne zapotrzebowanie na prąd przez AI na całym świecie może wzrosnąć do 85,4 – 134 TWh (terawatogodziny). To tyle, ile zużywa cała Holandia. Według Goldman Sachs, globalne zużycie energii przez centra danych ma wzrosnąć ponad dwukrotnie do końca dekady.

Google stawia na czystą energię z SMRów

Koncern Google właśnie poinformował, że zamierza inwestować w energię jądrową do zasilania infrastruktury utrzymującej sztuczną inteligencję. Gigant podpisał właśnie umowę z Kairos Power, pozwalającą na korzystanie z pierwszego reaktora modułowego (tzw. SMR) w tej dekadzie i uruchomić kolejne do 2035 roku.

Obie strony nie podały żadnych szczegółów dotyczących wartości umowy ani tego, gdzie zostaną zbudowane reaktory. Plan muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez amerykańską Komisję Nadzoru Jądrowego, a także lokalne agencje, zanim inwestycja ruszy.

- Ta umowa pomaga przyspieszyć nową technologię, aby zaspokoić potrzeby energetyczne w sposób niezależny i niezawodny oraz odblokować pełny potencjał sztucznej inteligencji dla wszystkich - powiedział Michael Terrell, starszy dyrektor ds. energii i klimatu w Google.

Jeff Olson, dyrektor wykonawczy Kairos, ocenił, że umowa z Google „jest ważna dla przyspieszenia komercjalizacji zaawansowanej energii jądrowej poprzez wykazanie technicznej i rynkowej wykonalności rozwiązania o kluczowym znaczeniu dla dekarbonizacji sieci energetycznych”.

Dołącz do dyskusji: Google chce mieć własną energię jądrową

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl