SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zakończyła konsultacje. „Więcej przejrzystości w mediach publicznych, mniej straszenia obcym kapitałem”

Trzeba doprecyzować misję mediów publicznych, a także uważniej kontrolować wydawanie pieniędzy przez te media - brzmi jedna z sugestii po konsultacjach społecznych dla „Strategii Regulacyjnej KRRiT na lata 2017-2022”. Ogółem przedstawiono 37 stanowisk pokonsultacyjnych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w lutym ogłosiła, czym będzie zajmować się w ciągu najbliższych pięciu lat. Główne kierunki działania zebrała i uporządkowała w dokumencie „Strategia Regulacyjna KRRiT na lata 2017 – 2022”. Głównymi kierunkami działania KRRiT (najogólniej) będą: telewizja naziemna i radiofonia cyfrowa, nowe media (internet), media publiczne, ochrona pluralizmu w mediach i nadzór regulacyjny. Po ogłoszeniu kierunków, Rada poddała dokument zawierające je pod publiczne konsultacje.

Konsultacje te już się zakończyły. KRRiT podaje, że w ich trakcie zgłoszono ogółem 37 stanowisk. Zgłaszali je także główni gracze rynku medialnego. Wpłynęły 3 stanowiska od ministerstw i organów regulacyjnych (Ministerstwo Cyfryzacji , UKE i UOKiK), 13 od nadawców i operatorów (2 od przedstawicieli mediów publicznych  - czyli TVP i Radio Opole, a następne od: TVN, Telewizji PULS, ATM Grupa, ITI Neovision, Cyfrowego Polsatu, Agory, ZPR Media, Kino Polska), jedno wspólne stanowisko Grupy Radiowej Agory, Eurozet, Grupy RMF i TIME SA; 10 od organizacji branżowych (PIKE, KIGEiT, Związek Pracodawców Prywatnych Mediów Lewiatan, IAB, Stowarzyszenie Rada Reklamy, KIPA, PIRC, PIIT, ZPMEiT MEDIAKOM, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne). Pozostałe wpłynęły od instytutów badawczych, osób prywatnych i ekspertów.

Media publiczne: większa przejrzystość
Jeśli idzie o media publiczne, uwagi koncentrowały się wokół ich misji i sposobów finansowania. Zgłaszający stanowiska podkreślali, że w Karcie Powinności trzeba doprecyzować misję nadawców publicznych oraz wzmóc kontrolę i przejrzystość wydawania środków publicznych. Nadawcy komercyjni zwracali uwagę, że wprowadzeniu nowego systemu poboru opłaty abonamentowej powinno towarzyszyć ograniczenie obecności reklam w mediach publicznych. Dostawcy płatnej telewizji i ich organizacje stanowczo protestują przed nałożeniem na nich obowiązków związanych z uszczelnieniem systemu opłat abonamentowych.

Dekoncentracja: nie ma analiz wskazujących na zagrożenie
Pod konsultacje społeczne poddano także m.in. kwestię dekoncentracji kapitału w mediach. Niemal wszystkie uwagi w tej kwestii podkreślały brak aktualnych analiz wskazujących na zagrożenie w związku z nadmierną koncentracją kapitału w mediach, a także sugerowały brak powiązania między pluralizmem a kwestią kapitału w mediach. Nadawcy stanowczo zaprotestowali przeciw rozszerzeniu kompetencji KRRiT w tym obszarze, wskazując na istniejące już regulacje w prawie konkurencji, telekomunikacyjnym i w samej ustawie o radiofonii i telewizji.

O dekoncentracji w mediach w odmiennym tonie wypowiadał się w kwietniu wiceminister kultury, Jarosław Sellin. Mówił, że taki stan rzeczy stwarza jednak realne zagrożenie.

Naziemna telewizja cyfrowa: mogą być problemy
W planach KRRiT na najbliższe pięć lat ujęto także kwestie związane ze zmianą standardu nadawania sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T2 oraz zastosowaniem sposobu kompresji High Efficiency Video Coding (HEVC).

Konsultujący wyrażali obawy co do koncepcji uruchomienia MUX 5 w standardzie DVB-T2.  ze względu na to, że gospodarstwa domowe nie są przystosowane do odbioru w tym standardzie. Nadawcy szczególnie zwracają uwagę na istniejące już problemy z odbiorem sygnału MUX 8.

Wskazano też różne koncepcje zagospodarowania MUX 5. Najdalej idące przekazał Minister Cyfryzacji sugerując, by nie uruchamiać tego multipleksu do czasu zakończenia refarmingu (uporządkowania) kanałów obecnie wykorzystywanych do nadawania w DVB-T w celu ich zwolnienia dla potrzeb tzw. II dywidendy.

Ci z nadawców, którzy obecni są w telewizji cyfrowej (poza posiadającymi programy w MUX 8) podkreślali potrzebę umieszczenia w nim programów w HD, ale z zachowaniem dotychczasowego standardu nadawania. Nadawcy z MUX 8 natomiast postulują, aby MUX 5 wykorzystać do celów rozwiązania problemów technicznych wynikających ze specyfiki ich multipleksu.

W trakcie konsultacji zgłoszono także kilka niepojawiających się w raporcie problemów, jak włączenie KRRiT do walki z piractwem w internecie, czy poprawa dostępności usług audiowizualnych dla osób niepełnosprawnych. Rada nie wyraziła się jasno, czy zajmie się w ciągu najbliższych pięciu lat tymi nadprogramowymi kwestiami.

Dołącz do dyskusji: KRRiT zakończyła konsultacje. „Więcej przejrzystości w mediach publicznych, mniej straszenia obcym kapitałem”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Parodia
Po co ta rada jak nie wie co ma robić i musi się pytać? Przecież to oczywiste.
odpowiedź
User
conf
to taka rada mędrców , leśnych dziadków jak ci z PKW:) - Inkasowali po 20 tysi miesięcznie i jeszcze oburzeni ze ludzie nie chcą czekać na wyniki wyborów po 2 tygodnie, w końcu trzeba psl "dokładnie " podliczyć:) Tutaj też już zupełny odlot z nieróbstwa;)
odpowiedź
User
1989
Powołać nową Radę w której zasiądą sami specjaliści
Rolnik, Sprzątaczka, Urzędnik, Magister po AGH...
odpowiedź