SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Naczelny Radia Szczecin krytykuje badania słuchalności. Kantar odpowiada na zarzuty

Radio Szczecin zanotowało spadek w ostatnich badaniach Radio Track przygotowanych przez Kantar Polska. Redaktor naczelny stacji Sebastian Wierciak w rozmowie z Wirtualnemedia.pl krytykuje sposób badania słuchalności radiowej. Co na to Kantar Polska oraz Komitet Badań Radiowych?
 

Sebastian Wierciak, fot. Facebook/Sebastian WierciakSebastian Wierciak, fot. Facebook/Sebastian Wierciak

W badaniu Radio Track firmy Kantar dla miasta Szczecin za okres kwiecień - wrzesień 2024 na prowadzeniu znalazło się RMF FM. Stacja mogła pochwalić się wynikiem 17,9 proc. udziału w rynku. To oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej o 3,4 pkt. proc.

Drugie miejsce dla Radia Szczecin (11,6 proc.). Publiczna stacja traciła jednak 1,9 pkt. proc. Trzecie było Radio ZET 10,6 proc. - tu spadek o 2,7 pkt. proc. Tuż za podium znalazło się Radio Super FM Szczecin - 8,7 proc. Stacja ta zyskała aż 3 pkt. proc.

sluchalnosc-radia-w-szczecinie

We wcześniejszych falach badania Radio Track Radio Szczecin zyskiwało. W okresie marzec-sierpień 2024 Radio Szczecin miało udział w rynku na poziomie 13,1 proc. (wzrost rok do roku o 0,5 pkt. proc.). Z kolei Radio Super FM Szczecin zanotowało wtedy 8,1 proc. (wzrost o 2,9 pkt. proc.). Z kolei w okresie luty - lipiec 2024 Radio Szczecin zaliczyło udział wynoszący 15,2 proc. (wzrost o 1,7 pkt. proc.), a Radio Super FM Szczecin 6,5 proc. (wzrost o 1,7 pkt. proc.)

sluchalnosc-w-szczecinie
sluchalnosc-radia-w-szczecinie-luty-lipiec

Sebastian Wierciak o słuchalności Radia Szczecin

Poprosiliśmy o komentarz redaktora naczelnego Radia Szczecin Sebastiana Wierciaka. - Oczywiście bacznie przyglądam się tym wynikom. Krytycznie oceniam wciąż spadającą próbę badania i podejrzewam, że na kilku płaszczyznach dochodzi do manipulacji. Wszyscy skupiają się na procentowym udziale w rynku, tymczasem z tych samych badań wynika, że Radiu Szczecin stale rośnie liczba słuchaczy - mówi Wierciak.

I dodaje: - Wyniki dotyczące procentowego udziału w rynku wypacza jednak nienaturalnie długi, średni czas słuchania lokalnego prywatnego radia Super FM - to ponad 8h na dobę, a bywają jednostkowe dni w których średni czas słuchania tego radia to 17h na dobę. Niestety wygląda na to, że Kantar nie stosuje jednej z podstawowych zasad statystyki - nie odrzuca skrajnych odpowiedzi. Co ciekawe publikowane 2 tygodnie później badanie Radio Track Krajowego Instytutu Mediów (przy podobnych liczbach słuchaczy) daje Radiu Szczecin około 15 proc. udział w rynku (tendencja jest rosnąca) a radiu Super FM około 3 proc. Wracając do wyników od pracowni Kantar uważam za skandaliczne utworzenie „Klubu Kantar" gdzie chętni mogą się zgłosić i raportować jakiej stacji słuchali. Właśnie takie „furtki" pozwalają na manipulowanie przy wynikach słuchalności lokalnych stacji (przy małej próbie badawczej)

Kantar i KBR odpowiadają

Poprosiliśmy Komitet Badań Radiowych oraz Kantar Polska o komentarz w tej sprawie. Otrzymaliśmy w odpowiedzi ich wspólne stanowisko. 

- Radio Track realizowany jest metodą CATI  (wywiady telefoniczne) na losowej próbie. Nie ma żadnej możliwości, aby ktokolwiek w jakikolwiek sposób sam zgłosił się do tego badania, chcąc 'raportować jakiej stacji słuchał'. Jeśli chodzi o wielkość próby Radio Track, to nie zmieniła się ona od 2009 roku, czyli od 19 lat - co miesiąc przeprowadza się siedem tysięcy wywiadów, co daje w skali roku 84 tysiące. Wskaźniki wykorzystywane w badaniu Radio Track mają ściśle określone definicje. Udział w czasie słuchania oznacza ‘procentowy udział czasu słuchania danej stacji w czasie słuchania radia ogółem’ i nie jest to informacja o liczbie słuchaczy - czytamy w odpowiedzi.

Dodano: - Warto podkreślić, że zewnętrzne kontrole potwierdziły, iż badanie Radio Track realizowane jest z najwyższą starannością. Radio Track poddany został audytowi przez międzynarodowy instytut CESP (Centre d'Etude des Supports de Publicite), który jest powszechnie szanowaną instytucją, specjalizującą się w audytach badań mediów na świecie. CESP uznał Radio Track za jedno z najlepiej zaprojektowanych badań radia i określił je mianem badania premium. Także UOKiK potwierdził, iż badanie Radio Track realizowane jest zgodnie ze standardami obowiązującymi w branży i że jest badaniem obiektywnym, zarówno pod względem zastosowanej metodologii, jak i pod względem prezentowanych wyników słuchalności. Chcemy także zaznaczyć, że nazwa Radio Track jest zastrzeżona dla badania wykonywanego przez Kantar Polska i Adres:Media.

Kantar Polska i Komitet Badań Radiowych zapewniają, że Klub Kantar jest "panelem internetowym Kantar Polska i nie ma nic wspólnego z realizacją badania Radio Track."

Zmiany w Szczecinie

Pod koniec lutego br. nowym naczelnym Radia Szczecin został Sebastian Wierciak, były dziennikarz TOK FM. W Radiu Szczecin doszło w ostatnich miesiącach do wielu zmian. Na początku grudnia ub.r. ze stacją pożegnał się redaktor naczelny Tomasz Duklanowski, który wcześniej ujawnił dane pozwalające zidentyfikować dzieci posłanki PO Magdaleny Filiks jako ofiar pedofila.  

Później informowaliśmy, że władze Radia Szczecin zawiadomiły prokuraturę o podejrzeniu przywłaszczenia kilku urządzeń służbowych przez Duklanowskiego.  Po jego odejściu obowiązki naczelnego pełnił prezes stacji Wojciech Włodarski, który jednak po kilku miesiącach rozstał się z Radiem Szczecin. Obecnie władzę w radiu sprawuje likwidator Robert Murawski. Murawski przeprosił posłankę Filiks za zachowanie byłego naczelnego. 

- Dalej robimy swoje nie oglądając się na innych. Mamy coraz lepszy feedback z miasta i regionu. W ostatnich miesiącach pojawiło się na antenie sporo nowości w tym nowa oprawa pełnej godziny (podkłady wiadomości, pogody itd), zapewne słuchacze do tych nowości również muszą się przyzwyczaić. Nie od dziś wiadomo również, że rzetelność jest mniej „sexy" od propagandy - kończy Wierciak.