· Nierówności płciowe w Polsce systematycznie się zmniejszają – świadczy o tym coraz większa liczba kobiet obejmujących seniorskie stanowiska w biznesie[1].
· Zmiany dostrzegalne są także w sektorze IT. Przykład? W Luxoft Poland dyrektor zarządzająca to kobieta, a na stanowiskach kierowniczych w firmie jest ich znacznie więcej.
· Badania udowadniają, że zachowanie równości płciowej w zespołach przekłada się na ich większą kreatywność, innowacyjność oraz rentowność[2].
· Aż 76 proc. przedsiębiorców, którzy wdrożyli w swoich firmach politykę Diversity&Inclusion uważa, że zarządzanie różnorodnością jest niezwykle cenne dla ich biznesu[3].
Siła w różnorodności
Już za dziesięć lat na globalnym rynku technologii 40 proc. specjalistów IT będzie płci żeńskiej[4]. Prognozy te dotyczą również Polski – obecne szacunki wskazują, że już teraz kobiety stanowią ok. 30 proc. fachowców w branży[5]. Nierówności płciowe są coraz częściej niwelowane również na wyższych szczeblach w strukturach firm – oprócz większej liczby kobiet na stanowiskach seniorskich w biznesie, odnotowuje się również wzrost obecności pań w sektorze nauki i technologii (ich udział to obecnie 28 proc.), a także na stanowiskach w TOP managemencie (26 proc.)[6]. W niektórych krajach rozwiązania dotyczące obecności kobiet w ścisłym kierownictwie firm przyjmują wymiar systemowy. Dla przykładu – Niemcy wprowadziły niedawno przepisy nakazujące spółkom giełdowym obowiązkowy udział kobiet w zarządach. Obligatoryjne parytety jakiś czas temu wdrożyła również Norwegia.
– W Luxoft Polska przykładamy ogromną wagę do różnorodności. Siłą naszej firmy jest Diversity&Inclusion. W oparciu o tę wartość budujemy rynkowy sukces już od dziesięciu lat. Łatwo nam tworzyć rozwiązania szyte na miarę dla klientów z wielu różnych sektorów – od automotive po branżę finansową – przy zapewnieniu świeżego spojrzenia, wizji i czerpania z różnorodnych doświadczeń – wyjaśnia Paweł Bieryt, EMEA Delivery Head w Luxoft Poland.
Luxoft Polska, marka obecna na polskim rynku IT od dekady, aktualnie współpracuje z największymi graczami z kilkudziesięciu globalnych przedsiębiorstw, oferując stabilne zatrudnienie blisko 1500 osobom, pochodzącym z ponad czterdziestu krajów świata. Wiarygodności w podejściu firmy do kwestii różnorodności i przełamywania stereotypów dodaje fakt, że na czele polskiego oddziału firmy stoi kobieta. Stanowi to ewenement w świecie IT, dotychczas zdominowanym przez płeć męską.
– Jak wynika z ostatniego badania firmy Mastercard, Polki zostały uznane za najbardziej przedsiębiorcze kobiety w Unii Europejskiej, a w perspektywie globalnej uplasowały się na piątym miejscu – tuż za paniami z Izraela, USA, Szwajcarii i Nowej Zelandii[7]. Już dziś prawie jeden na trzech prezesów i CEO w firmach w Polsce jest płci żeńskiej[8] – podkreśla Natalia Selinger Luxoft Poland Managing Director – Kobiety, niezależnie od branży, są świetnymi liderkami. Dobrze przygotowane do zawodu i doskonale wykształcone, chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem, co widać choćby po licznych programach mentoringowych prowadzonych przez kobiety dla kobiet czy licznych konferencjach poświęconych tematyce kobiet w miejscu pracy, np. w IT. Pracodawcy, tworząc odpowiednie warunki pracy, polityki HRowe czy różnego rodzaju programy, w tym powrotów do pracy po długiej nieobecności, np. związanych z macierzyństwem, takie jak upskilling/reskilling, otwierają możliwości do realizacji i rozwoju kariery kobiet, przy zachowaniu swego rodzaju balansu w mnogości ról, jakie kobiety pełnią w swoim życiu. W Luxoft mamy wiele dowodów na to, że niezależnie od płci mozesz być świetnym programistą czy analitykiem, architektem czy testerem, dlatego też, np. poprzez wspieranie wewętrznych communities, (jak She’s in IT, projekt, który ostatnio zdobył jedną z nagród w ramach WomenTech Awards 2020, w kategorii "Diversity and Inclusion Initiative of the Year"), wzmacniamy ten przekaz, pokazujemy mozliwości, a tym samym wspieramy kobiety w podjęciu decyzji o ich obecnej i przyszłej karierze zawodowej.
Praca zdalna w walce z wykluczeniem
Wraz z początkiem pandemii, 84 proc. pracowników z polskiej branży IT zaczęło wykonywać swoje obowiązki zawodowe z domu[9]. Wdrożenie pracy zdalnej na całym świecie przełożyło się pozytywnie na efekty działań specjalistów ds. IT – aż 60 proc. z nich deklarowało znacznie większą wydajność, a ponad dwie trzecie sądzi, że nawet po zniesieniu ograniczeń związanych z COVID-19 będzie pracować zdalnie przez minimum trzy dni w tygodniu[10].
– Pozytywne efekty home office dostrzegamy również w naszej firmie. Doświadczenie zespołów zaowocowało sprawnymi iw pełni produktywnym przejściem w tryb zdalny. Z pewnością, możliwość przynajmniej częściowej pracy zdalnej zostanie z nami na dłużej, ponieważ stanowi ona dla pracowników wielką wartość i ma wpływ na ich poczucie stabilności zawodowej – dodaje Paweł Bieryt z Luxoft Poland.
Upowszechnienie pracy zdalnej zmienia sektor IT nie tylko pod kątem sposobu działania pracowników, ale też przekłada się na jeszcze większą różnorodność w branży – z każdego miejsca w Polsce mogą dziś pracować doświadczeni specjaliści, dla których praca w biurze, z różnych względów, okazywała się dotąd wyzwaniem. Wśród nich są m.in. osoby niepełnosprawne, wykluczone komunikacyjnie czy samotne matki.
Co ważne, w Polsce już 94 proc. pracowników deklaruje, że chciałoby mieć elastyczność w kwestii miejsca, z którego będą działać, a co trzecia osoba chciałaby przejść na home office na stałe[11]. Sektor IT, efektywnie upowszechniając trend pracy zdalnej, może przyczynić się do wielkich zmian na rodzimym rynku. Zmian, które pomogą w walce ze stereotypami czy wykluczeniem.
[1] Ipsos, King’s College London, Areas of society where gender inequality has reduced in Poland in 2019
[2] McKinsey & Company, Delivering through Diversity
[3] Diversity & Inclusion Benchmarking Survey, PwC, 2020
[5] NoFluffJobs, Kobiety w IT 2020. Jak wygląda branża IT oczami kobiet?
[6] Ipsos, King’s College London, Areas of society where gender inequality has reduced in Poland in 2019
[7] Mastercard, The Mastercard Index of Women Entrepreneurs 2020
[8] Transparent Data, Women in Business in Poland – statistics, facts & overview 2020
[9] Devire, Branża IT w nowej rzeczywistości
[10] Accelerated Strategies, Cloud Bees, The Future of Remote Work and Software Development
[11] Devire, Branża IT w nowej rzeczywistości
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/technologia-jest-kobieta-rownosc-plciowa-i-roznorodnosc-buduja-stabilnosc-w-branzy-it