SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE zaczyna konsultacje przed aukcją dot. 5G

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiedział, że 20 grudnia wystartuje proces konsultacji dokumentacji aukcyjnej na pasmo "C" (3480-3800 MHz) - jednego z pasm pionierskich sieci 5G.

Na profilu twitterowym Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaznaczono, że w przyszły wtorek zamieszczone zostaną obszerne informacje o szczegółach założeń planowanej aukcji.

Komunikat UKE oznacza zmianę strategii dotyczącej aukcji częstotliwości na potrzeby internetu 5G. Do połowy br. prezes Urzędu Jacek Oko zapowiadał, że procedury aukcyjne zostaną rozpoczęte po przyjęciu projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. - Potrzebujemy 2-3 tygodni na uruchomienie aukcji, chyba że zmiany przyjęte przez Komitet będą daleko idące, ale nie przewiduję tego - stwierdził Jacek Oko w lutym br.

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa nadal nie został zaakceptowany przez rząd.

W branży telekomunikacyjnej pojawiały się opinie, że w efekcie aukcji pasma na potrzeby sieci 5G operatorzy telekomunikacyjni za kupione częstotliwości mogą zapłacić Skarbowi Państwa przynajmniej kilka mld zł.

Poprzednia aukcja na 5G unieważniona wiosną 2020 r.

W marcu 2020 roku Marcin Cichy, ówczesny prezes UKE, ogłosił aukcję na częstotliwości umożliwiające rozwój sieci 5G w Polsce. Aukcja miała obejąć cztery rezerwacje z pasma 3,6 GHz po 80 MHz każda, z ceną wywoławczą na poziomie 450 mln zł za blok.

Jednak w maju 2020 roku w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej wszczęto postępowanie prowadzące do jej unieważnienia. W ramach tarczy skrócono też kadencją Marcina Cichego jako prezesa UKE.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

5G od dwóch lat u czołowych telekomów

Czołowi operatorzy telekomunikacyjni w Polsce rozwijają sieć internetową w standardzie 5G od ponad dwóch lat, w oparciu o obecnie posiadane częstotliwości. Orange Polska i Play oferują 5G na częstotliwościach z pasma 2100 MHz, T-Mobile Polska na 2600 MHz, a Plus na 2600 MHz w technologii TDD.

Równocześnie operatorzy rozszerzają ofertę smartfonów obsługujących sieć 5G. T-Mobile w październiku br. wprowadził do sprzedaży smartfony własnej marki T Phone 5G i T Phone Pro 5G.

Orange Polska wiosną br. zaczął współpracę z Ericssonem dotyczącą budowy sieci rdzeniowej w standardzie 5G Standalone.

Dołącz do dyskusji: UKE zaczyna konsultacje przed aukcją dot. 5G

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Koncesja
Wykopać z naziemnej TTV i już jest miejsce na 5G
0 0
odpowiedź
User
śmiechu warte
Konsultacje he he he, dobre 😁
PiS prędzej postawi sieć 5G na Ukrainie niż w Polsce.
0 0
odpowiedź
User
anna
Jesli dopiero bedzie aukcja na 5G to jakie 5G mamy teraz ?
0 0
odpowiedź