SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do ministra sprawiedliwości. Chodzi o niesławny art. 212

Towarzystwo Dziennikarskie napisało list do nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Apeluje w nim o pilne wykreślenie z kodeksu karnego kontrowersyjnego artykułu 212. - Uważamy, że szerokie korzystanie z wolności słowa przez media jest obecnie niezbędne dla rozliczenia rządów PiS oraz ma kluczowe znaczenie dla odbudowy państwa prawa zgodnie z postanowieniami konstytucji - piszą przedstawiciele dziennikarzy. 

We wtorek Sejm X kadencji wybrał Adama Bodnara na ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Wczoraj nowy minister został przez prezydenta Andrzeja Dudę powołany na to stanowisko. Z urzędu został także prokuratorem generalnym.

Towarzystwo Dziennikarskie postanowiło nie zasypiać gruszek w popiele i jeszcze tego samego dnia, w którym nowy minister sprawiedliwości został zaprzysiężony, skierowało do niego ważny apel dotyczący dziennikarzy. 

“Towarzystwo Dziennikarskie uważa, że zniesienie odpowiedzialności karnej dziennikarzy za zniesławienie w postaci kary więzienia (art.212.2 kodeksu karnego) powinno być jedną z pierwszych inicjatyw ustawodawczych przywracających praworządność, w tym gwarancje swobody wypowiedzi” - czytamy w liście do Adama Bodnara. 

Organizacja przekonuje, że sprawa art. 212 jest “niezałatwionym od lat problemem mediów”, chociaż organizacje dziennikarskie od lat apelowały o zmianę tego przepisu.

Czytaj także: Dziennikarka Wirtualnej Polski oskarżona o zniesławienie. Były ambasador chce od niej 20 tys. zł

W sądach trwa kilkadziesiąt postępowań wobec dziennikarzy

“Zniesienie tej kary będzie także wykonaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który wielokrotnie orzekał o naruszeniu gwarancji swobody wypowiedzi w Polsce przez wyroki z art.212 k.k. Usunięcie tej podstawy prawnej, wykorzystywanej do uciszania krytycznych głosów zabieranych w interesie publicznym, wyjdzie także naprzeciw unijnej dyrektywie anty-SLAPP” - piszą przedstawiciele dziennikarzy. 

Dodają, że w sądach trwa kilkadziesiąt postępowań wobec dziennikarzy z art. 212 z pozwów składanych przez ministrów, prokuratorów, sędziów i innych przedstawicieli władzy Zjednoczonej Prawicy.

“Uważamy, że szerokie korzystanie z wolności słowa przez media jest obecnie niezbędne dla rozliczenia rządów z lat 2015-2023 oraz ma kluczowe znaczenie dla odbudowy państwa prawa zgodnie z postanowieniami konstytucji, o co bliskie Panu społeczeństwo obywatelskie tak wytrwale walczyło. Dlatego uważamy, że zniesienie kary więzienia za zniesławienie przy wykorzystaniu środków masowego przekazu jest pilnym zadaniem nowego rządu Koalicji 15 Października i zwracamy się do Pana Ministra w tej sprawie” - podsumowuje Towarzystwo Dziennikarskie.  

Czytaj także: Znany adwokat przegrał z Cezarym Gmyzem. "Wygram"

Dołącz do dyskusji: Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do ministra sprawiedliwości. Chodzi o niesławny art. 212

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dlg
Przecież wszyscy korzystają z tego przepisu. Od lewa do prawa. To łatwiejsze niż pozywanie.
7 2
odpowiedź
User
Karol
A co z rozdzieleniem Ministra Sprawiedliwości od Prokuratora Generalnego, już wam jest to nie jest potrzebne, będziecie ścigać politycznych przeciwników
3 3
odpowiedź
User
Lolo
Lojojoj łobudzili się , martwe towarzystwo, które myśli, że jest elitą. A średnia wieku 80 lat.
4 3
odpowiedź