SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co stacje radiowe szykują na wakacje? Mniej imprez i koncertów, ale i tak się będzie działo

Radiowa Jedynka stawia na obchody swojej kultowej audycji. "Lato z Radiem" w tym roku zagra po raz 50. Radio Zet zaprasza słuchaczy na plenerowe pokazy filmów i specjalne wydania "Listy Przebojów". Za to RMF FM milczy w sprawie wakacyjnych atrakcji.

Koncert Natalii i Pauliny Przybysz, "Lato z Radiem", fot. Polskie Radio Koncert Natalii i Pauliny Przybysz,

Najwięcej działo się w latach 90. Trzy najpopularniejsze ogólnopolskie stacje radiowe walczyły o słuchaczy. Najbardziej właśnie w czasie wakacji. Program Pierwszy Polskiego Radia, RMF FM i Radio Zet organizowały latem wielkie plenerowe imprezy z koncertami, konkursami i masą atrakcji.

"Lato z Radiem" przyciągało słuchaczy przede wszystkim nazwiskami prowadzących imprezy. Przez wiele lat koncerty prowadzili Roman Czejarek i Zygmunt Chajzer. Odwiedzali popularne wakacyjne miejscowości, opowiadali o największych atrakcjach turystycznych regionu, a wieczorem zapraszali na występy największych polskich gwiazd muzyki popularnej.

"Lato z Radiem": nagrane wcześniej koncerty

W tym roku Polskie Radio stawia na obchody 50. urodzin "Lata z Radiem". Po raz pierwszy audycja pojawiła się w Programie Pierwszym 1 lipca 1971 roku. Od początku sygnałem audycji jest utwór "Polka Dziadek". W tym roku obchody będą skromniejsze niż przy wcześniejszych okrągłych rocznicach. Monika Kuś z biura prasowego Polskiego Radia mówi jedynie, że "nie zabraknie niespodzianek w ramach jubileuszu".

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, "Lato z Radiem" chce w tym roku emitować nagrane wcześniej koncerty ze znanych miejsc w Polsce. Wystąpią m.in. Cleo, Maryla Rodowicz czy zespół Pectus. Koncerty odbędą się bez publiczności. - Zeszły rok pokazał, że rwały nam się łącza, bo występy on-line oglądało sporo słuchaczy, a przepustowość transmisji prowadzonej w terenie była dość ograniczona - słyszymy od pracownika Polskiego Radia.

Tradycyjnie w trasę po Polsce mają ruszyć reporterzy "Lata z Radiem". Formalnie spotkań ze słuchaczami nie zaplanowano ze względu na obowiązujące obostrzenia covidowe. - Ale pewnie nasi stali słuchacze będą chcieli zrobić zdjęcie czy porozmawiać z naszymi dziennikarzami. Na pewno im tego nie zabronimy - mówi osoba z radiowej Jedynki.

Słuchacze zdecydują o losach bohaterów

Stacja z okazji 50-lecia "Lata z Radiem" przygotowała też interaktywne słuchowisko. Po raz pierwszy w historii o tym, co będzie się działo w kolejnych odcinkach, zdecydują słuchacze. Wyniki sondy zdeterminują dalsze losy bohaterów. W rolach głównych wystąpią Edyta Jungowska, Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz.

- Coś ginie, każdy kogoś podejrzewa. Pojawia się też wątek romansowy - mówił kilka dni temu w Jedynce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. O czym będzie słuchowisko? Grana przez Edytę Jungowską bohaterka poszukuje miłości. To kobieta po pięćdziesiątce zostawiona przez męża z dwójką dzieci. - Sporo tematów będzie krążyło wokół wątków kryminalnych, wokół kobiet, mężczyzn, porażek życiowych, marzeń - mówiła w Polskim Radiu Edyta Jungowska. Zaplanowano 52 odcinki. Każdy trwa pięć minut.

Dowiadujemy się, że "Lato z Radiem" przygotowało specjalne pięciopłytowe wydawnictwo z okazji 50-lecia audycji. Na każdym krążku znajdą się największe przeboje z każdej z pięciu dekad, w których grało "Lato z Radiem". Pojawi się także limitowana seria wydana na płytach winylowych.

Również "Radio Kierowców" włącza się w obchody 50-lecia audycji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w każdym wakacyjnym tygodniu peleton złożony z reporterów Programu Pierwszego jeżdżących na rowerze i motocyklu będzie przemierzać polskie drogi i relacjonować wyprawę na antenie.

"Lato z Radiem" tradycyjnie startuje 21 czerwca. W tym roku ten dzień wypada w poniedziałek.

Monika Kuś zapowiada, że letnie atrakcje szykują wszystkie anteny publicznego nadawcy. - Będziemy obecni na zawodach sportowych, a także festiwalach nad morzem i w górach. W planach są koncerty oraz konkursy dla dzieci i dorosłych. Programy Polskiego Radia przygotowują bogatą ofertę programową - mówi Monika Kuś. Szczegółów nie chce podać.

RMF FM: kiedyś potęga "Inwazji Mocy"

A co szykuje na wakacje najpopularniejsze radio w Polsce? RMF FM o tym nie informuje. - Na pewno coś się będzie działo - zapewnia krótko Krzysztof Głowiński, rzecznik Grupy RMF. Letnia ramówka ma ruszyć w żółto-niebieskiej stacji 28 czerwca.

Warto przypomnieć, że krakowskie radio RMF FM od połowy lat 90. przyciągało w wakacje słuchaczy "Inwazją Mocy". Impreza bardzo szybka stała się największym wydarzeniem nie tylko w Polsce, ale i w Europie, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i technologicznym. Żółto-niebieski konwój złożony z ciężarówek, które zamieniały się w mobilną scenę, przejeżdżał przez Polskę. Odwiedzał co roku ponad 60 miejscowości. W każdej słuchacze przed południem chodzili z radiem przy uchu, szukając ukrytego skarbu, a wieczorami gromadzili się pod sceną na koncertach największych gwiazd polskiego rocka. W 2000 r. zorganizowano 10 megafestiwali, na których wystąpiły światowe gwiazdy, m.in. Joe Cocker, The Stranglers czy Scorpions. Ten ostatni koncert w Krakowie oglądało ok. 800 tys. osób.

Radio Zet: słuchacze będą szukać Nosela

Z kolei Radio Zet od 1995 r. kusiło słuchaczy letnią akcją "Niebieskie lato" z cyklem koncertów. Ten największy odbył się w 2000 r. Radio Zet zaprosiło wówczas słuchaczy na serię dziesięciu bezpłatnych plenerowych koncertów Maryli Rodowicz w największych polskich miastach.

Tego lata stacja też rusza w Polskę. - Będziemy nad morzem, na Mazurach, w Częstochowie, Łodzi, Krakowie, Bytomiu, Zabrzu i innych miejscowościach - zapewnia Małgorzata Kozieł, rzeczniczka prasowa Eurozetu. Czołowa stacja tej grupy zaprasza rodziny na wspólne spędzanie czasu w ramach "Aktywnego Lata z Radiem Zet". Pierwsze spotkanie dla słuchaczy w niedzielę, 27 czerwca w Giżycku. W sumie ekipa Zetki pojawi się w 10 miastach Polski.

W każdą sobotę, od 3 lipca, stacja zaprasza słuchaczy do oglądania filmów w kinie samochodowym. W planach są projekcje m.in. "Parasite" czy "Pewnego razu w Hollywood". Każde kinowe spotkanie poprzedzi specjalne wydanie "Listy Przebojów Radia Zet", które z miejsca wydarzenia poprowadzi Marcin Wojciechowski. Start w Krakowie. Cotygodniowe seanse będą wyświetlane na terenach galerii M1.

W wakacyjne weekendy radio Zet zachęca też do znanej słuchaczom zabawy "Znajdź Nosela". Dziennikarz stacji Kamil Nosel, przebrany za tajemniczą postać, zostanie ukryty. Kto pierwszy odnajdzie prezentera, wygra nagrody. Wskazówki będą się pojawiać na antenie radia. W sumie Kamil Nosel z ekipą Zetki odwiedzi 21 miejscowości nad morzem i na Mazurach. Konkurs startuje 8 lipca.

Słuchacze rocka w ogródku i na festiwalach

Rockowe stacje stawiają na bezpośredni kontakt ze słuchaczami. Rock Radio, jak co roku w wakacje, rozkłada swoje plenerowe studio. W każdy piątek na żywo będzie nadawać popołudniowy program z ogródka restauracji Hard Rock Cafe w centrum Warszawy.

Za to Antyradio tradycyjnie latem włącza się w muzyczne imprezy. Stacja patronuje kolejnej próbie bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu. W sobotę, 19 czerwca jedną z osób, które zagrają na scenie słynne "Hey Joe" Jimiego Hendrixa, będzie dyrektor muzyczny Antyradia - Marcin Bąkiewicz.

Antyradio znów będzie na Pol’and’Rock Festival (29-31 lipca), w którym w tym roku będzie mogło wziąć udział 20 tys. osób. Warunek: muszą być zaszczepione. Stacja tradycyjnie zapowiada ekskluzywne wywiady, relacje i transmisje koncertów. - Słuchacz Antyradia będzie mógł za pośrednictwem radioodbiorników znaleźć się w samym centrum wydarzeń - zapowiada Małgorzata Kozieł z Eurozetu. Stacja będzie też na festiwalu w Jarocinie (16-18 lipca). Ma relacjonować najważniejsze wydarzenia tej imprezy.

Poza tym Antyradio szykuje Letnią Szkołę Rocka. - To specjalna akcja, podczas której nasi słuchacze będą mogli wygrać i uczestniczyć w kursie gitarowym prowadzonym przez Leszka Cichońskiego, jednego z najwybitniejszych gitarzystów w Polsce - mówi Małgorzata Kozieł. Rzeczniczka dodaje, że stacja przez całe wakacje będzie rozdawać słuchaczom "Antyradiowe zestawy festiwalowicza", wyposażając ich w to, co na imprezie plenerowej jest najbardziej potrzebne.

Atrakcje na antenie, a nie w plenerze

Dowiadujemy się także, że Radio Złote Przeboje i Radio Pogoda nie będą latem organizować koncertów dla słuchaczy. - Sytuacja epidemiczna nadal jest dość skomplikowana, co utrudnia organizację tego typu imprez - wyjaśnia nam Agata Staniszewska z Agory, do której należą obie stacje. Rzeczniczka zapewnia, że rozgłośnie skupią się na tym, by latem zapewnić słuchaczom jak najwięcej atrakcyjnych propozycji programowych.

Dołącz do dyskusji: Co stacje radiowe szykują na wakacje? Mniej imprez i koncertów, ale i tak się będzie działo

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pijar
"Zeszły rok pokazał, że rwały nam się łącza, bo występy on-line oglądało sporo słuchaczy"
Super! Chwalimy się w ramach PR swoją niekompetencją, ale jaki radio taki PR
0 0
odpowiedź
User
dlg
Czyli bieda raczej.
0 0
odpowiedź
User
Lennon
Nie ma akcji, bo to nie radio organizuje fun tylko sponsorzy, a Ci wolą sami organizować sobie akcje i budować sobie markę. Przykładem jest Męskie Granie. Tradycyjne media nie są już tak atrakcyjne ,jak tylko było niegdyś.
0 0
odpowiedź