SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Coraz więcej Polaków zastrzega PESEL. Nowe dane ministerstwa

Już 4,5 mln Polaków zastrzegło swój numer PESEL – podaje Ministerstwo Cyfryzacji. Zastrzeżenie numeru skutecznie chroni przed kradzieżą tożsamości i oszustwami, utrudniając oszustom wykorzystanie danych do zaciągnięcia kredytu lub podpisania niechcianych umów. 

Jak wskazał resort cyfryzacji, zastrzeżony PESEL daje pewność, że instytucje finansowe dokładnie sprawdzą, czy wniosek jest składany przez właściwą osobę, co stanowi dodatkową warstwę ochrony dla finansów.

"Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na ograniczenie ryzyka, że przestępcy posłużą się naszymi danymi do wyłudzenia kredytu czy pożyczki. Zachęcam do tego każdego. Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą to zrobić w kilka sekund" - podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Jak zaznaczył, w ten sam prosty sposób można takie zastrzeżenie cofnąć, jeśli na przykład zamierzamy kupić coś na raty. "Od niedawna w aplikacji udostępniliśmy także usługę Bezpiecznie w sieci, która daje możliwość zgłaszania podejrzanych stron internetowych, SMS-ów czy e-maili. Bezpieczeństwo cyfrowe to jeden z priorytetów rozwoju aplikacji" – dodał Gawkowski.

Zobacz: Dlaczego trzeba czekać na ponowne zastrzeżenie numeru PESEL? 

Jak zastrzec numer PESEL

Zastrzeżenie swojego numeru PESEL jest możliwe od 17 listopada 2023 roku. Możliwość ta najpierw pojawiła się w serwisie mObywatel.gov.pl, a później – 10 stycznia 2024 roku – weszła też do aplikacji. Do 1 czerwca 2024 roku obowiązywał jednak okres przejściowy, w którym firmy i instytucje miały czas na dostosowanie się do zmian.

Od 1 czerwca br. wszystkie instytucje finansowe (banki, instytucje kredytowe), a także notariusze mają obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL, zanim między innymi udzielą pożyczki czy sprzedadzą sprzęt na raty.

Zastrzec PESEL można na trzy sposoby: w aplikacji mObywatel, na stronie gov.pl i w urzędzie.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne i dobrowolne – nie ma obowiązku tego robić. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba być osobą pełnoletnią i mieć zdolność do czynności prawnych. 

Zastrzeżony numer PESEL nie wpływa na sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów), sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty), udział w wyborach, ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy), korzystanie z profilu zaufanego, podróżowanie (np. przekraczanie granicy, podróże lotnicze czy kupowanie biletów lotniczych), wykonywanie czynności służbowych (np. podpisywanie umów w pracy), korzystanie z usług poczty (Poczta Polska może ubiegać się o dostęp do weryfikacji zastrzeżenia w rejestrze, ale nie ma takiego obowiązku ustawowego).

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków zastrzega PESEL. Nowe dane ministerstwa

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Nie tędy droga. PESEL nigdy nie powinien być traktowany jako dana poświadczająca tożsamość. Zwłaszcza, że PESELe części Polaków są zupełnie jawne (osoby prowadzące działalność gospodarczą, urzędnicy korzystający z podpisów cyfrowych itp).
5 0
odpowiedź
User
...
Raczej zmiany powinny iść w stronę ograniczenia działalności firemek kredytowych pożyczających "na PESEL"
4 0
odpowiedź
User
Helit
Kiedy zamiast chrztu bedzie obowiazkowy tatuazyk dla Polaka?
0 4
odpowiedź