SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mniej stacji DAB+ w Warszawie

Łódzkie Radio Parada opuściło multipleks eksperymentalny DABCAST w Warszawie, nadawany przez firmę BCAST, związaną z Cyfrowym Polsatem. Tym samym w stolicy Polski dzięki trzem MUX-om DAB+ możliwy jest odbiór 26 stacji. 

Radio Parada nie odpowiedziało na nasze pytania dotyczące rezygnacji z emisji cyfrowej. Stacja pojawiła się na próbnym multipleksie w styczniu 2023 roku. Jak zauważył serwis radiopolska.pl, który jako pierwszy napisał o jej zniknięciu, w sierpniu rozgłośnia zrezygnowała też z emisji na łódzkim multipleksie PSN Infrastruktura. Można jej słuchać w analogu (96,0 MHz w Łodzi i 97,8 MHz w Opocznie), a także w internecie.

Mieszkańcy Warszawy mają do dyspozycji trzy multipleksy DAB+. W skład MUX-u Polskiego Radia (kanał 6B) wchodzą: PR Jedynka, PR Dwójka, PR Trójka, PR Czwórka, Polskie Radio 24, PR dla Ukrainy, PR Dzieciom,  Radio Poland, Radio Kierowców, Radio Poland, Chopin i Radio Dla Ciebie. Operatorem MUX-u jest Emitel.

Na kanale 10B jest też dostępny multipleks lokalny DABCOM (WP Radio, Eska Rock, Mega Radio, Radio Nuta, Disco Radio, Radio Kolor i Radio Profeto, aresztowanego księdza Michała Olszewskiego). W skład multipleksu BCAST (11B) wchodzą: Konin FM, Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio Niepokalanów, Radio 7 z Mławy, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra z Częstochowy, POPradio z Pruszkowa i Radio Maryja.

„Radio Track nie obejmuje badaniem emisji eksperymentalnych”

Multipleksy próbne są okazją dla stacji lokalnych i regionalnych na przetestowanie swoich formatów na innych rynkach radiowych. W marcu informowaliśmy, że Radio 7 z Mławy opuściło multipleks eksperymentalny BCAST w Katowicach.

- Podjęliśmy decyzję o wycofaniu emisji Radia 7 z multipleksów DAB z kilku powodów. Po pierwsze Radio Track nie obejmuje swoim badaniem emisji eksperymentalnych, co pozwala jedynie w ograniczonym zakresie ocenić ich popularność. Po drugie UKE, mimo sprzyjających decyzji na WRC-24, nie zdecydował się na przeniesienie MUX-8 na pasmo UHF i zwolnienie VHF dla DAB. Po trzecie UKE, mimo wcześniejszych deklaracji, nie wyłonił ogólnopolskiego operatora multipleksu, co dałoby impuls do rozwoju tej technologii – tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Ploch, dyrektor Radia 7.

Pod koniec 2021 roku ówczesny przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zaproponował prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackowi Oko przeniesienie MUX-8 do pasma UHF. Pasmo VHF zajmowane przez ósmy telewizyjny multipleks trafiłoby na potrzeby DAB+. UKE nie przychylił się do wniosku szefa KRRiT. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji we wrześniu 2022 roku zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Stało się tak na wniosek strony rynkowej. Stacje radiowe zainteresowane emisją cyfrową chciały, aby UKE wcześniej wyłonił operatora multipleksu. Postępowanie miało ruszyć w 2023 roku, ale tak się nie stało.

Wcześniej o podobnych problemach z DAB+ mówił Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia. Obecnie rozgłośnia nadaje na multipleksach eksperymentalnych w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Prehybie, Bielsku-Białej, Andrychowie, Opolu i Gliwicach. Te testowe nadajniki DAB+, które teraz wykorzystujemy powinny nam wystarczyć do podejmowania przyszłych decyzji czy warto inwestować w DAB+. Te decyzje zależą głównie od KRRiT, która musi się określić co do wyłączenia FM. Jeśli się wycofa z tego to zakres DAB+ postulujemy aby traktować jako dalszy rozwój radia w Polsce w równoległym zakresie (bo FM się już prawie skończył dla rozwoju). Z dotychczasowej emisji jesteśmy w sposób umiarkowany zadowoleni. Odzew od stosunkowo małej ilości słuchaczy posiadających odbiorniki DAB+ jest pozytywny i zachęcający. Niestety nadajniki „testowe” a nie koncesyjne nie są uwzględniane w badaniach słuchalności i trudno pozytywny odzew udokumentować badaniami. Jest to absurd, który w założeniu zniechęca ewentualnych nadawców w DAB+ do wejścia w to pasmo emisji  - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl szef Muzycznego Radia.

Dołącz do dyskusji: Mniej stacji DAB+ w Warszawie

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
.
to ile jeszcze lat będą bawić się w testowanie?
8 1
odpowiedź
User
mody
Wyłączyć ten Dab szkoda prądu i uszu...
4 6
odpowiedź
User
miś społeczny
Wyłączyć ten Dab szkoda prądu i uszu...

FM też niech wyłączą z tych samych powodów. W moim mieście prawie wszystkie stacje na FM szumią i trzeszczą.
6 3
odpowiedź