SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarze dobrze dostosowali się do pracy w czasie pandemii koronawirusa, choć obowiązków mają więcej

Trzy czwarte dziennikarzy uważa, że branża dobrze przystosowała się do pracy w czasie pandemii Covid-19. Mimo ograniczenia mobilności oraz pracy zdalnej przedstawiciele mediów pracują więcej - pokazują dane z raportu Polskiej Agencji Prasowej oraz Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Epidemia wymusiła na większości branży gwałtowne zmiany trybu pracy ze stacjonarnej na zdalną. To nie okazało się większym problemem dla przedstawicieli mediów - pokazuje badanie PAP i IRSI.

74 proc. ankietowanych stwierdziło, że branża mediów dobrze dostosowała się do sytuacji pandemii, przeciwnego zdania było 12 proc.

Prawie połowa respondentów uznała, że koronawirusowy kryzys niesie za sobą zagrożenie dla funkcjonowania dziedzin/branż, którymi zajmują się na co dzień. 35 proc. z nich zostało zmuszonych do opisywania tych zagadnień, w których wcześniej się nie specjalizowali.

57 proc. dziennikarzy zgodziło się ze stwierdzeniem, że od wybuchu pandemii koronawirusa pracuje zdecydowanie więcej niż wcześniej.

Epidemia fake newsów

Dziennikarze zauważają w badaniu, że sytuacja kryzysowa sprzyja powstawaniu i rozpowszechnianiu się fake newsów. Prawie co druga pytana osoba uważa, że możemy wręcz mówić o pladze fake newsów, na które także często powołują się w swoich informacjach prasowych firmy.

Aż 80 proc. dziennikarzy w dobie pandemii większą uwagę zwraca na weryfikację wykorzystywanych w swoich materiałach informacji. Niewielką popularnością cieszą się strony fact-checkingowe - 35 proc. badanych nigdy nie weryfikowało w ten sposób informacji.

Prawie połowa zapytanych zauważyła także wzrost ilości przesyłanych do nich informacji prasowych. Dla 60 proc. badanych nie oznacza to jednak konieczności częstszego kontaktowania się z ich autorami.

Relacje dziennikarzy i PR-owców po epidemii

Jak pandemia Covid-19 zmieni współpracę między przedstawicielami mediów i branży public relations? 71 proc. wskazuje częstsze aranżowanie konferencji prasowych online.

Ponad połowa badanych uznała również, że zwiększeniu ulegnie częstotliwość korzystania z webinariów i podcastów (64 proc.), wideo rozmów (55 proc.) oraz komunikatorów internetowych (53 proc.). Mniej chętnie dziennikarzy i PR-owcy będą spotykali się w cztery oczy (wskazanie 58 proc. badanych).

31 proc. respondentów uznało, że w dobie pandemii koronawirusa zaufanie społeczne do dziennikarzy wzrasta, gdy tymczasem to do PR-owców i rzeczników utrzymuje się na tym samym poziomie - wzrost takiego zaufania przyznało zaledwie 4 proc. badanych.

W badaniu "Praca dziennikarza w dobie koronawirusa i lockdown" udział wzięło 316 dziennikarzy (podział na wiek, płeć i rodzaj redakcji). Odpowiadali na pytania dotyczące własnej sytuacji zawodowej i wykonywanej przez nich pracy od początku pandemii w Polsce.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze dobrze dostosowali się do pracy w czasie pandemii koronawirusa, choć obowiązków mają więcej

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ttallalala
Badanie chyba było przeprowadzone na grupie etatowych dziennikarzy, którzy w ogóle nie wychodzili z domu. Ja na śmieciowym żeby zrobić dwie stówki na miesiąc musiałem łazić po mieście za tematami, spotykać się z ludźmi robić zdjęcia. I tak zostało do dziś. A teraz gdy chcę wrócić do zarobków sprzed pandemii to słyszę: ,,Jak nie pasuje to droga wolna"
0 0
odpowiedź
User
XYZ
Dużo więcej pracy za dużo niższe wynagrodzenie. To jest rzeczywistość dziennikarzy. A wydawcy ciągną jeszcze kasę z dopłat. Witamy w Polsce.
0 0
odpowiedź
User
Zbraży
Może akurat tego postu ten „obiektywny” portal nie usunie? Pracuję w branży ponad 20 lat, jako jeden z pierwszych zacząłem używać komputerów. Widziałem jak moi rówieśnicy olewają uczenie się nowych rzeczy. W czasie epidemii dzięki temu, że wykonuję pracę trzech osób, miałem więcej zleceń, podczas gdy moi znajomi siedzieli w domach i jęczeli na fejsie o braku pracy. Ja w tym czasie pracowałem bez przerwy i nadal pracuję... Mam zajęte już całe wakacje! To apel do młodzieży dziennikarskiej- uczcie się ile wlezie!
0 0
odpowiedź