SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od kiedy pisma urzędowe w wersji cyfrowej. Wiceminister podał termin

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń to 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu przeprowadzimy zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski
.

Dariusz Standerski, fot. x.com/CYFRA_GOV_PL Dariusz Standerski, fot. x.com/CYFRA_GOV_PL

"Dzisiaj podpisałem komunikat o ustaleniu terminu na powszechne wdrożenie usługi e-Doręczeń na 1 stycznia 2025. W tym czasie przeprowadzimy zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania. Ruszamy w Polskę, żeby przekazywać jak najwięcej informacji. Dzisiaj startujemy" - poinformował wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski podczas piątkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Od dnia wejścia w życie obowiązku e-Doręczeń podmioty publiczne są zobowiązane stosować przepisy tej ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) lub publicznej usługi hybrydowej (PUH).

Jak będzie działać system e-Doręczeń

W konferencji prasowej, dotyczącej systemu e-Doręczeń w działalności komorników sądowych, oprócz Standerskiego uczestniczyli również wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart oraz prezes Krajowej Rady Komorniczej Sławomir Szynalik, którzy zapowiadali nowe rozwiązanie, które docelowo ma zastąpić system ePUAP, istniejący od 17 lat.

"Cyfrowy świat dotyczy także wymiaru sprawiedliwości. Usługa, która działa już od 1 lipca (dotycząca e-Doręczeń komorniczych - PAP), polega na tym, że dzięki temu, że założymy sobie e-konto, będziemy mogli być powiadamiani w sposób cyfrowy. To ułatwia życie obywateli, ułatwia pracę komorników oraz obniża koszty" - podkreśliła Ejchart. "Komornicy dołączają do pionierów e-Doręczeń, do pionierów rozwiązań cyfrowych" - dodał Standerski.

Prezes KRK Sławomir Szynalik przekazał, że Krajowa Rada Komornicza we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Cyfryzacji oraz Pocztą Polską jako pierwszy samorząd zawodowy uruchomiła i udostępniła dla każdej kancelarii komorniczej w Polsce możliwość korzystania z systemu e-Doręczeń.

"Jest to rewolucja w zakresie wymiany dokumentów. Jest to system nowoczesny, bezpieczny, zapewniający szybki dostęp do informacji. Zachęcamy do założenia konta dla e-Doręczeń. Jest to szybka czynność wymagająca jedynie paru minut. Składamy elektronicznie wniosek w aplikacji mObywatel. Podpisujemy również elektronicznie i aktywujemy konto" - stwierdził Szynalik.

Prezes KRK dodał również, że samorząd zawodowy komorników razem z MS zamierza stworzyć możliwość elektronicznego dostępu do akt postępowania.

System e-Doręczeń (PURDE) to nowoczesny sposób wymiany pism komorniczych, będący elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki usłudze e-Doręczeń podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać doręczeń elektronicznych. Docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i przedstawiciele zawodów zaufania publicznego będą mieli obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych i prowadzenia korespondencji za pośrednictwem e-Doręczeń. W okresie przejściowym, jeśli odbiorca nie będzie posiadał skrzynki elektronicznej, Poczta Polska wydrukuje przesyłkę elektroniczną i doręczy w tradycyjny sposób (przesyłka hybrydowa - PUH).

Zgodnie z zapowiedzianą nowelizacją w pierwszym roku obowiązywania e-Doręczeń będą funkcjonowały dwa systemy - ePUAP oraz system e-Doręczeń. Unia Europejska wporwadza wyższe standardy bezpieczeństwa (eIDAS 2.0), których nie spełnia ePUAP, a spełnia skrzynka e-Doręczeń. Z tego względu ePUAP będzie stopniowo wygaszany.

Dołącz do dyskusji: Od kiedy pisma urzędowe w wersji cyfrowej. Wiceminister podał termin

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl