Europejskie Forum Radiowe w Krakowie: radio hybrydowe i cyfryzacja przyszłością radiofonii
W zeszłym tygodniu w Krakowie odbyło się Europejskie Forum Radiowe, poświęcone technologicznej przyszłości radia. W organizowanej przez Polskie Radio konferencji brali udział przedstawiciele europejskich mediów publicznych oraz EBU.
W konferencji udział wzięli szefowie największych mediów publicznych z całej Europy oraz przedstawiciele Europejskiej Unii Nadawców (EBU), WorldDAB, a także reprezentanci przemysłu motoryzacyjnego. Wśród prelegentów byli m.in. Helen Boaden (dyrektor Radia BBC), Graham Ellis (zastępca dyrektora Radia BBC), Willi Steul (dyrektor generalny Deutschlandradio), Miklos Vaszily (dyrektor generalny węgierskiej publicznej telewizji i radia MTVA), Rene Zavoral (dyrektor generalny Czeskiego Radia) i Graham Dixon (dyrektor radia w EBU). List do uczestników konferencji skierowała premier Beata Szydło.
Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła wyjaśniała, że kluczowymi problemami w procesie cyfryzacji radia w Polsce są: brak strategii narodowej, brak strategii europejskiej, niechęć rozgłośni komercyjnych do cyfrowej emisji sygnału i wysokie koszty jednoczesnego nadawania sygnału cyfrowego i analogowego.
Polskie Radio nie zamierza wycofywać się z procesu cyfryzacji i niszczyć tego, co do tej pory zostało osiągnięte. - Spotkaliśmy się dzisiaj po to, by wspólnie poszukać najlepszego rozwiązania i jeśli znajdziemy jakiś kompromis, porozumienie, będę szczęśliwa. Potrzebujemy również wsparcia ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Ogromna część odbiorców słucha radia w samochodzie. Dlaczego producenci samochodów sprzedawanych w Polsce nie chcą w nich instalować odbiorników DAB+? - tłumaczyła Barbara Stanisławczyk-Żyła.
Sytuację w Niemczech przedstawił Willi Steul, dyrektor generalny Deutschlandradio, który podkreślał, że takie same problemy pojawiają się w całej Europie, z wyjątkiem krajów bardzo zaawansowanych we wdrażaniu technologii DAB+, takich jak Szwajcaria, Norwegia czy Wielka Brytania.
Dyrektor generalna BBC Helen Boaden zwróciła uwagę, że w Wielkiej Brytania istnieje porozumienie nadawców publicznych, prywatnych i rządu w sprawie DAB+. Wśród najważniejszych wyzwań stojących przez radiofonią w Wielkiej Brytanii wskazała rozwój radia hybrydowego, łączącego emisję naziemną, FM i DAB+ z emisją w internecie. Radio hybrydowe jest dedykowane szczególnie na telefony komórkowe.
Cyfryzacja na Węgrzech nie jest prowadzona, a - w opinii dyrektora generalnego publicznej węgierskiej telewizji i radia MTVA Miklós Vaszily - kluczem do powodzenia tego procesu jest zawartość programu. Rząd węgierski zorganizował przetarg na częstotliwości cyfrowe, ale wygrała go stacja radiowa, która nie uruchomiła emisji, a zablokowała na kilka lat częstotliwości.
Dwa kraje chcą wykorzystać technologię DAB+, by dotrzeć do szerszej grupy słuchaczy, bowiem radio cyfrowe może na jednej częstotliwości nadawać większą liczbę programów. Mołdawia reprezentowana przez Veaceslava Gheorghiscenco, dyrektora radia w Teleradio Moldova przygląda się na razie temu, co się dzieje w Europie z cyfryzacją radia, natomiast Radio Watykańskie eksperymentuje z różnymi technologiami cyfrowymi i chce wykorzystać DAB+ do umożliwienia odbioru swojego programu w całych Włoszech, o czym przekonywał Paolo Lazzarini, dyrektor techniczny Radia Vaticana.
Rene Zavoral, dyrektor generalny Czeskiego Radia, stwierdził, że Czeskie Radio nadaje w DAB+ już od 10 lat, ale to FM jest nadal główną platformą radiową i pozostanie nią w najbliższej przyszłości. Jakiekolwiek rozmowy o strategii narodowej dla radia cyfrowego w Czechach zostały odsunięte do roku 2021.
Prezes pozarządowej organizacji WorldDAB+ Patrick Hannon wyjaśniał, że kluczem do sukcesu w rozwoju platformy DAB+ w całej Europie jest określona wizja polityczna i współpraca z przemysłem. Przekonywał, że na poziomie europejskim potrzebne są regulacje prawne, które zachęciłyby prywatnych nadawców do przenoszenia emisji do DAB+, a producentów sprzętu audio do produkowania odbiorników zdolnych odbierać zarówno FM, jak i DAB+.
Z kolei Graham Dixon, dyrektor radia w EBU (Europejska Unia Nadawców) wskazywał na słabości radia internetowego i przekonywał, że przyszłość radia jest w cyfryzacji.
Dołącz do dyskusji: Europejskie Forum Radiowe w Krakowie: radio hybrydowe i cyfryzacja przyszłością radiofonii