SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czeska KRRiT usunęła HBO Max Polska z rejestru. Max zarejestrowany w Holandii

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), czeska odpowiedniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, usunęła HBO Max Polska z wykazu dostawców audiowizualnych usług medialnych. Z bazy danych mavise.obs.coe.int wynika, że obecnie platforma jest zarejestrowana w Holandii. 

Serwis Max zadebiutował oficjalnie w Polsce dokładnie 11 czerwca, zastępując HBO Max i przejmując premierowe treści Playera. Dotychczas HBO Max działał dzięki obecności w rejestrze usług czeskiego regulatora RRTV. Odpowiedniczka KRRiT z Pragi wydawała i przedłużała także  koncesje dla stacji linearnych HBO działających w naszym kraju.

Max w rejestrze Commissariaat voor de Media

Dotychczas funkcjonowały trzy spółki odpowiedzialne za serwis w zależności od tego, w którym kraju Europy mieszka dany odbiorca (Communications Benelux B.V., HBO Nordic AB i HBO Europe s.r.o.). Z bazy danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego wynika, że obecnie Max jest zarejestrowany przez holenderskiego regulatora Commissariaat voor de Media (CVDM).

Właścicielem serwisu jest teraz  Discovery Communications Benelux B.V., czyli jedyny akcjonariusz TVN. Z bazy Mavise wynika, że rejestracja dotyczy: Holandii, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Węgier, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Polski, Rumunii, Republiki Serbii, Słowenii, Estonii, Łotwy, Litwy, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Portugalii, Hiszpanii i Francji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Commissariaat voor de Media to regulator, który w ostatnich latach wydał  „zapasowe” koncesje dla TVN24 i TVN7. Weszłyby w życie, gdyby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłużyła polskich i pozwoliłyby na emisję tych stacji u dostawców płatnej telewizji.  W ostatniej chwili proces rekoncesyjny obu kanałów w Polsce zakończył się jednak powodzeniem. Holandia to kraj z dość liberalnymi przepisami dla nadawców. Nic dziwnego, że tutaj koncesje mają np. erotyczne Hustler HD czy Blue Hustler.

Do czeskiej RRTV polska KRRiT niejednokrotnie przekazywała skargi na polskojęzyczne kanały. Ostatnio regulator w Pradze zapoznawał się ze stanowiskiem nadawcy Cinemax 2 (Warner Bros. Discovery) w związku z emisją filmu „Rimini” o zbyt wczesnej porze. Poszło o ostre sceny seksu w „czasie chronionym”, które mogą uderzać w rozwój nieletnich.

Ostatnio dotarło kolejne pismo z Warszawy. Również dotyczy ochrony nieletnich. Miałby im zagrażać austriacki dokument „W piwnicy” (Im Keller), pokazany w styczniu br. także przez Cinemax 2 o godz. 20.30. - Filmowiec Ulrich Seidl bada ciemną stronę ludzkiej psychiki, wchodząc do austriackich piwnic, w których ukryte są przeróżne sekrety i fetysze - czytamy w opisie produkcji na platformie Max.

Max nie jest jedynym serwisem zarejestrowanym w Holandii. W rejestrze tego kraju są także polskie wersje Netfliksa, Disney+ czy SkyShowtime. Player widnieje w rejestrze KRRiT. Oznacza to, że musi emitować ostrzeżenia zgodne z rozporządzeniami KRRiT (na przykład informować o treściach z seksem czy przemocą). Jest też zobowiązany do przestrzegania zasady must carry, must offer, czyli oferowania: TVP1, TVP2, TVP3, TVN Polsatu, TV4 i TV Puls. Spośród tych stacji w ofercie Playera są tylko TVN i TV Puls. Max jako platforma zarejestrowana w Holandii, może oferować z tej listy tylko TVN. 

Dołącz do dyskusji: Czeska KRRiT usunęła HBO Max Polska z rejestru. Max zarejestrowany w Holandii

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Podstawowe pytanie, po co w ogóle koncesja dla tych kanałów? Kto tego wymaga? Eutelsat?
6 2
odpowiedź
User
gefe
A w Polsce można do woli. Co kto chce. Można nawet ostrzej, bardziej ulgarnie niż w oryginale.
1 1
odpowiedź
User
gefe
A raczej: za to Polakom można zapodać do woli. Co kto chce. Można nawet ostrzej, bardziej ulgarnie niż w oryginale.
1 1
odpowiedź