SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na MUX-5 trafią kanały telewizyjne? „Czekamy na ustalenia WRC-23”

Choć piąty multipleks naziemnej telewizji cyfrowej mógłby zostać zagospodarowany przez kanały telewizyjne, to tak się nie dzieje. Ewentualny konkurs dotyczący miejsc w MUX-5 jest możliwy najwcześniej w 2024 roku. - Czekamy na ustalenia WRC-23 - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej Antena do naziemnej telewizji cyfrowej

Obecnie odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej mają do dyspozycji sześć multipleksów.

Są to: MUX-1 (Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls i Puls 2), MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia), MUX-4 (Wydarzenia 24 oraz płatna paczka Polsat Box), MUX-6 (TVP ABC, Alfa TVP, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Rozrywka, TVP Kultura, TVP Polonia i Belsat) i MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV).

W niektórych miastach działają też multipleksy lokalne, eksperymentalne i zagraniczne. W niektórych lokalizacjach pozwalają na odbiór ponad 100 stacji.

Dlaczego MUX-5 jest wolny?

1 maja 2021 roku Emitel wraz z Telewizją Polską uruchomili eksperymentalny MUX-5 w DVB-T2/HEVC. Miał przygotować Polaków do zmiany standardu, która w przypadku MUX-1, MUX-2 i MUX-4 nastąpiła przed rokiem. Ostatecznie jednak nadawca publiczny nie zarezerwował multipleksu piątego, tylko szósty. Od lutego br. działa on jako regularny multipleks. MUX-5 jest wolny.

- Pewność co do zagospodarowania pasma telewizyjnego będziemy mieli po konferencji WRC-23. Nie znamy planów KRRiT, z pytaniem sugeruję zwrócić się bezpośrednio do Rady - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Na przełomie listopada i grudnia poszczególne kraje zdecydują o przyszłości naziemnej telewizji cyfrowej. Mogą podjąć decyzję o przekazaniu części pasma UHF po 2030 roku operatorom telekomunikacyjnym. Wówczas rozdysponowanie miejsc w MUX-5 byłoby problematyczne, bo częstotliwości może zabraknąć nawet dla obecnych multipleksów. Niedawno Unia Europejska zdecydowała, że chce zachowania pasma dla telewizji, ale w WRC-23 wezmą udział nie tylko kraje Europy.

Konkurs dotyczący piątego multipleksu to tylko jedna z możliwości. Były przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zaproponował, aby do MUX-5 przenieść MUX-8, obecnie nadawany w ramach pasma VHF w starym standardzie DVB-T. Przy okazji kanały z ósmego multipleksu poprawiłyby jakość na HD, a pasmo zajęłyby multipleksy cyfrowego radia DAB+. UKE nie przychylił się wciąż do wniosku sprzed dwóch lat. Również w oczekiwaniu na wyniki WRC-23.

Maleje zainteresowanie nadawaniem naziemnym

Obecnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zajmuje się kwestią piątego multipleksu. - W chwili obecnej KRRiT i Prezes UKE nie prowadzą prac związanych z wykorzystaniem MUX-5. Prowadzone są jedynie postępowania dot. udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programów w MUX-1 i MUX-8 - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

W konkursie dotyczącym jednego miejsca w HD w MUX-1 wpłynęły wnioski Telewizji Polsat (W24), Red Carpet Media Group (Red Carpet Plus) i firmy MWE Rodzina (Nasza Opoka TV, Rodzina TVC, Dzisiaj TV i Edu Junior TV) Michała Winnickiego. Postępowanie odnośnie MUX-8 dotyczy trzech miejsc w SD. Polsat wycofał swój wniosek odnośnie W24 (Wydarzenia 24), a Red Carpet Media Group zamierza zgłosić dwa kanały filmowo-serialowe. Po raz pierwszy więc chętnych do nadawania może być mniej niż liczba dostępnych miejsc. MUX-5 nie będzie miał tak dużego zasięgu jak MUX-1, MUX-2 czy MUX-3, co może zniechęcać dodatkowo nadawców.

Naziemna telewizja cyfrowa nie cieszy się już takim zainteresowaniem nadawców jak w poprzednich latach. Coraz więcej odbiorców rezygnuje z odbioru linearnego na rzecz serwisów streamingowych, które również umożliwiają dostęp do darmowych kanałów. MUX-5 może posłużyć do kolejnych multipleksów eksperymentalnych. Takowe działają np. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu (firma BCAST związana z Cyfrowym Polsatem), w Katowicach (multipleksy TVS i MWE) czy Szczecinie (multipleks MWE). Firma Winnickiego chce uruchomić też emisje w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. MUX-5 może być też zainteresowany Polsat Box w celu rozszerzenia swojej paczki kodowanej, obecnej na MUX-4 (Polsat News, TVN24, TVN Turbo, TVN Style, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eurosport 1, Eurosport 2, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2 i stacje radiowe).

Dołącz do dyskusji: Na MUX-5 trafią kanały telewizyjne? „Czekamy na ustalenia WRC-23”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Najwyższy czas zrobić też porządek z mux 4. Powinien być odebrany pseudo mobilnemu Polsatowi.
8 0
odpowiedź
User
Lolik
Osobiście uważam że kanałów bezpłatnych jest za dużo. Nie ma już chętnych na kolejne konkursy a to proponują uczestnicy konkursów to kolejne powtórki powtórek. Multipleks powinien być płatny i powinien go mieć Canal+ i umieścić tam C+ Premium, C+ sport, C+ Sport 2, C+ Family, C+ Film, Ale Kino+ , Planete+, Mini Mini+, Kino Polska, C+ Domo,C+ Dokument
0 5
odpowiedź
User
widz
Osobiście uważam że kanałów bezpłatnych jest za dużo. Nie ma już chętnych na kolejne konkursy a to proponują uczestnicy konkursów to kolejne powtórki powtórek. Multipleks powinien być płatny i powinien go mieć Canal+ i umieścić tam C+ Premium, C+ sport, C+ Sport 2, C+ Family, C+ Film, Ale Kino+ , Planete+, Mini Mini+, Kino Polska, C+ Domo,C+ Dokument
Mux 3 i Mux 6 to nie są kanały bezpłatne.
33 9
odpowiedź