SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Multipleks lokalny nadaje w DVB-T2/HEVC. Nowe kanały w ofercie

Multipleks lokalny dostępny w Jeleniej Górze, Lubaniu i Bolesławcu, którego operatorem jest Grupa MWE, zmienił standard nadawania na DVB-T2/HEVC. Z MUX-L1 zniknęły kopie ogólnopolskich stacji, znanych z innych multipleksów. Do oferty dołączono za to TVC, Home TV i TV Okazje.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zakończono IV etap zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Na DVB-T2/HEVC przeszły MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Tym razem zmianami zostali objęci mieszkańcy województw lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i centralnej części mazowieckiego. MUX-L1 działa na Dolnym Śląsku, gdzie większość multipleksów jest nadawanych w DVB-T2/HEVC już od końca marca br.

- Dzięki zmianie standardu na DVB-T2 doszły kanały TVC, TV Okazje oraz powrócił do multipleksu program Home TV. Tym samym w ofercie znajduje się 12 serwisów: Echo24 HD, TV DAMI Jelenia Góra / TV Bolesławiec, Stars.TV, TV Okazje, Power TV HD, Nuta.TV, Nuta Gold, Junior Music, Filmax, Xtreme TV, Home TV oraz TVC - zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Z oferty multipleksu usunięto stacje: Antena HD, TV Puls, Puls 2, TVN7 i TTV. Przez kilka miesięcy, podobnie jak cały MUX-L1, były nadawane w starym standardzie DVB-T, aby dotrzeć do odbiorców naziemnych ze starymi tunerami lub telewizorami. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że to 1,32 mln gospodarstw domowych w całej Polsce.

Pozostałe MUX-y lokalne nie muszą zmieniać standardu

Multipleks dostępny w Jeleniej Górze, Lubaniu i Bolesławcu został rok temu reaktywowany przez Grupę MWE. Jako jedyny spośród MUX-ów lokalnych był zobowiązany do przejścia na DVB-T2/HEVC. - Prezes UKE w rezerwacjach dla operatorów multipleksów lokalnych w jednym przypadku (MUX-L Lubań/Jelenia Góra /Bolesławiec /Chojnów) określił obowiązek zmiany standardu emisji z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC (z dniem 27 czerwca 2022 r.). Pozostali nadawcy lokalni mają swobodę w tej kwestii. Należy założyć, że operatorzy multipleksów: MUX-L Ornontowice - Rybnik, MUX-L Częstochowa/Kamieńsk/Tomaszów, MUX-L Świdnica/Wrocław, MUX-L Głogów/Legnica/Lubin podążając za ogólnokrajowymi zmianami standardu transmisji również dokonają takich zmian - informował portal Wirtualnemedia.pl pod koniec stycznia Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W maju informowaliśmy, że jeszcze w wakacje powinno dojść do zmian w MUX-L3, który można odbierać m.in. w Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie. W ofercie są kanały: TVC, Nuta.TV, Nuta Gold, Stars.TV, Xtreme TV, Power TV, Filmax, Junior Music, TV Okazje, Red Carpet TV, TV Puls i Puls 2. W lipcu br. ma dojść do wymiany nadajników tego multipleksu na kompatybilne z DVB-T2/HEVC.

MUX-L4, który działa we Wrocławiu, Świdnicy i Kobierzycach (Echo 24, Eska TV Extra, Filmax, Nuta.TV, Xtreme TV, Power TV, Junior Music, Stars.TV, TV Okazje, TVN HD, TVN7, Polsat, Puls, Puls 2) ma nadajniki kompatybilne z DVB-T2/HEVC, ale na razie nie zamierza zmieniać standardu. Jego klienci chcą dalszego nadawania w DVB-T1/H264. Pytanie jak długo będą chcieli utrzymywać emisję alternatywną do tej w DVB-T2/HEVC.

Dołącz do dyskusji: Multipleks lokalny nadaje w DVB-T2/HEVC. Nowe kanały w ofercie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
BEZO
Czyli w muzeum włączyli prąd a myślą, że to muzeum.
0 0
odpowiedź
User
Michu1998s
Mux l3 z tomaszowa powinien zwiększyć zasięg na cały powiat
0 0
odpowiedź
User
Telewizjer
Niech właczą w Bydgoszczy albo w Toruniu
0 0
odpowiedź