SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVS chce nadawać w DVB-T2/HEVC na Śląsku i poza regionem

Katowicka TVS złożyła wniosek o przedłużenie emisji testowej multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli UKE się zgodzi, to będzie prowadzona w standardzie DVB-T2/HEVC. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl stacja chce też nadawać naziemnie poza Śląskiem.

Multipleks TVS działa od 2016 roku. W lipcu ub.r. nadawca otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie na emisję eksperymentalną, które wygasa 22 maja br. W ramach MUX są dostępne: Polsat HD, TVS HD, TV Republika, TV Okazje i Radio Silesia. Emisja z obiektu Katowice Kosztowy na kanale 42 jest prowadzona w starym standardzie DVB-T.

Nadawca chce kontynuować emisję próbną, ale już w standardzie DVB-T2/HEVC, na który województwo Śląskie przejdzie 23 maja wraz z całą południowo-wschodnią Polską. - Potwierdzam tylko, że wniosek wpłynął i jest rozpatrywany - informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Kolejne multipleksy testowe TVS poza Śląskiem?

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że stacja chce nadawać w DVB-T2/HEVC nie tylko ze stolicy województwa śląskiego, ale także z innych lokalizacji poza regionem. W grę wchodzi uruchomienie dodatkowych multipleksów eksperymentalnych lub dogadanie się z innymi operatorami multipleksów lokalnych lub testowych. Takowe działają na przykład w Rybniku, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Częstochowie, Wrocławiu, Świdnicy, Jeleniej Górze, Lubaniu, Bolesławcu, Głogowie i Lubinie. Spółka MWE prowadzi też emisję próbną w Szczecinie i chce uruchomić próbne nadajniki w Warszawie, Trójmieście oraz reaktywować multipleksy testowe w Łodzi i Katowicach.

UKE, który nie przewiduje nowych multipleksów lokalnych (według Urzędu powinny działać tylko tam, gdzie w przeszłości były naziemne telewizje analogowe) jest gotowy pozwalać nadawcom na emisje eksperymentalne. Oczywiście w przypadku wolnego pasma w danym regionie. Mimo takiego podejścia UKE, uruchomić taki multipleks nie jest łatwo. MWE toczyła spór ze spółką BCAST o lokalizacje nadajników. Niedawno doszło też do zawieszania emisji próbnej multipleksu Michała Winnickiego w Katowicach, bo Emitel musiał przeznaczyć nadajnik na potrzeby regularnych emisji w DVB-T2/HEVC na Śląsku.

Czym są multipleksy testowe?

Multipleksy testowe powstały, aby widzowie mogli sprawdzić czy ich telewizor lub tuner jest gotowy na standard DVB-T2/HEVC. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,53 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do większości stacji komercyjnych. Jeśli urządzenie odbiera sygnał stacji nadawanej w nowym standardzie, to nic się nie zmieni po przejściu regionu na DVB-T2/HEVC.
Obecnie do 90 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks eksperymentalny TVP. W jego skład wchodzą TVP3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Dokument HD, TVP Rozrywka HD i TVP Kobieta HD. Telewizja Polska wystąpiła o emisje testowe w ramach pasm przewidzianych dla MUX-5 i MUX-6. UKE przychyla się do tych próśb. Związana z Polsatem spółka BCAST w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście w ramach MUX-u testowego nadaje kanały: Polsat HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Regionalna.pl i Nowa TV HD. Grupa TVN zakończyła emisje testowe w DVB-T2/HEVC, nie wnioskując o ich przedłużenie w związku z rozpoczęciem zmiany standardu.

Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie kanały z tych multipleksów są nadawane teraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP). Zmiana objęła już województwa dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i północno-zachodnią część mazowieckiego. Do końca czerwca zostanie wdrożona we wszystkich regionach Polski. Osoby, które posiadają sprzęt niekompatybilny z nowym standardem mogą skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości 100 na dekoder lub 250 zł na telewizor.

TVS na rynku od 14 lat

TVS powstała w 2008 roku. Na początku była kanałem skupionym na informacji i publicystyce dotyczącej Śląska. Z czasem zaczęła emitować programy, które mogły zainteresować widzów także z innych regionów Polski. Dużą popularnością w całym kraju cieszą się m.in. „Koncert Życzeń”, „Szlagierowa Lista” czy „Kierunek Zdrowie”. W ofercie nie brakuje programów kulinarnych („Gamoń w kuchni”, „Kuchnia po śląsku”) czy seriali („Detektyw Monk”). Obecnie dzięki emisji satelitarnej stację można oglądać na platformach Polsat Box, Canal+, Orange. Dociera także do abonentów sieci kablowych. To m.in. UPC Polska, Vectra, Inea czy Toya.

Dołącz do dyskusji: TVS chce nadawać w DVB-T2/HEVC na Śląsku i poza regionem

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Telewizjer
Czekam na nowe emisje w Bydgoszczy. Fajne są wszystkie kanały Winnickiego którego co nie którzy go krytykują. Mi sie podobają jego kanały a jezeli wam nie to wyłaczcie telewizje i świety spokoj. Nie oceniajcie ludzi po okładce
odpowiedź
User
tv
Czekam na nowe emisje w Bydgoszczy. Fajne są wszystkie kanały Winnickiego którego co nie którzy go krytykują. Mi sie podobają jego kanały a jezeli wam nie to wyłaczcie telewizje i świety spokoj. Nie oceniajcie ludzi po okładce
Jestem ciekawy co takiego przyciąga w ofercie kanałów od Winnickiego? Kabarety, telezakupy, Bonanza? Lepiej książkę czytać niż tracić czas na te gnioty. Poziom tych kanałów jedno wielkie dno.
odpowiedź
User
Janusz
Kanały Winnickiego akurat idealnie nadają się do naziemnej, podobnie TVS HD. Niestety większych szans na to nie widzę.
odpowiedź