SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Niemiecki gigant zamknie 47 domów towarowych. 4 tys. ludzi do zwolnienia

Wierzyciele dużej niemieckiej sieci domów towarowych Galeria Karstadt Kaufhof (GKK) zatwierdzili w plan upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Zlikwidowanych zostanie 47 sklepów, a pracę straci ponad jedna czwarta zatrudnionych, czyli ponad 4 tys. osób.

Flickr/Bjorn Laczay Flickr/Bjorn Laczay

Jak ocenił syndyk, odrzucenie planu upadłościowego „miałoby dla grupy katastrofalne skutki” i spowodowałoby zamknięcie wszystkich oddziałów oraz zwolnienie wszystkich pracowników.

Agencja dpa zaznacza, że dla wierzycieli przyjęcie planu nadal oznacza rezygnację z dużej części należności, które grupa domów towarowych jest im winna. Media szacują, że chodzi o ponad 1 mld euro. Pomimo wysokich strat finansowych, wierzyciele musieli przystać na zatwierdzenie planu upadłościowego, bowiem w przeciwnym razie straciliby szansę na odzyskanie swoich należności.

Planowane obecnie zamknięcie 47 domów towarowych (z ok. 130) oznacza utratę pracy dla ponad 4 tys. z blisko 17 tys. pracowników – dowiedziała się dpa. Redukcje zatrudnienia dotyczą nie tylko zamykanych oddziałów, ale także centrali firmy w Essen i pozostawionych domów towarowych.

Sieć kolejny raz z procedurą tarczy ochronnej

Pod koniec 2022 roku Galeria Karstadt Kaufhof po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat szukała ratunku w procedurze tarczy ochronnej. Wtedy grupa uzasadniała problemy konsekwencjami pandemii COVID-19 oraz inwazji Rosji na Ukrainę – przypomina dpa.

Pierwsze postępowanie w ramach tarczy ochronnej, wszczęte w 2020 roku podczas pierwszej kwarantanny związanej z pandemią, przyniosła firmie jedynie chwilową poprawę sytuacji pomimo zamknięcia wówczas ok. 40 oddziałów, zlikwidowania ok. 4 tys. miejsc pracy oraz umorzenia ponad 2 mld euro długu.

Sklepy Galerii Kardstad Kaufhof sprzedają m.in. odzież, obuwie, akcesoria znanych marek, w tym brandów premium, a także kosmetyki. W Niemczech są konkurencją m.in. dla sieci salonów Peek & Cloppenburg. Firma ta również złożyła w marcu wniosek o wszczęcie procedury tarczy ochronnej przed wierzycielami w sądzie rejonowym w Düsseldorfie. Dyrektor zarządzający P&C Thomas Freude zakłada, że „najpóźniej do końca roku uda się zakończyć procedurę”.

Sklepy sieci pozostają otwarte, a wniosek o upadłość nie dotyczy sieci sklepów Peek & Cloppenburg w Polsce.

Dołącz do dyskusji: Niemiecki gigant zamknie 47 domów towarowych. 4 tys. ludzi do zwolnienia

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja22
W Polsce model domów handlowych odszedł chyba z latami 90. Na zachodzie, o dziwo, wciąż jakoś się trzymały, ale widać, że ich schyłek też jest bliski.
11 4
odpowiedź
User
hans
Panie Niemiec co jest w media nie idzie w handel a gości trzeba jakoś utrzymać
6 5
odpowiedź