SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN wygrywa w sądzie z KRRiT. „Całkowicie bezprawne działanie”

Grupa TVN nie kryje satysfakcji z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził bezczynność KRRiT. Nadawca podkreśla w oświadczeniu przesłanym Wirtualnemedia.pl, że odwlekanie przedłużenia koncesji dla TVN24 było całkowicie bezprawne.

Witold Kołodziejski, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz Kiełczewski Witold Kołodziejski, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz Kiełczewski

Kanał informacyjny TVN24 czekał 19 miesięcy na przedłużenie koncesji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji długo nie mogła dojść w tej sprawie do porozumienia. Z ustawy o radiofonii i telewizji wynika, że polską koncesję mogą uzyskać podmioty z siedzibą w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Co prawda TVN kontroluje Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, ale ta firma należała do amerykańskiego koncernu Discovery (dzisiaj to WarnerBros.Discovery). Właściciel TVN24 do niemal ostatniej chwili nie wiedział czy polska koncesja stacji zostanie przedłużona. Pozyskał więc holenderską u odpowiednika KRRiT. Polską kanał informacyjny otrzymał dopiero kilka dni przed wygaśnięciem dotychczasowej. Grupa TVN złożyła WSA skargę na bezczynność przewodniczącego regulatora Witolda Kołodziejskiego i przewlekłość postępowania.

„Rażące naruszenie prawa”

Teraz WSA wydał niekorzystny dla KRRiT wyrok.

- Sąd wyrokiem z 27 kwietnia 2022 r. w pkt 1 umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do wydania decyzji, w pkt 2 stwierdził, że doszło do bezczynności organu, która miała charakter rażącego naruszenia prawa oraz w pkt 3 zasądził od Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na rzecz strony skarżącej 597 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. Wyrok jest nieprawomocny - informuje Wirtualnemedia.pl Dominik Niewirowski, zastępca kierownika sekretariatu Wydziału Informacji Sądowej.

Teraz KRRiT musi zdecydować się czy odwoła się od wyroku - Stronom postępowania będzie przysługiwała możliwość złożenia skargi kasacyjnej, do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Ponadto informuję, że z uwagi na fakt, iż przedmiotowy wyrok został wydany na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym poznanie motywów rozstrzygnięcia będzie możliwe dopiero po sporządzeniu uzasadnienia w sprawie - tłumaczy Niewirowski.

Wyrok ze zrozumieniem przyjął właściciel TVN24. - Z zadowoleniem przyjmujemy informację o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który potwierdza podnoszone wielokrotnie przez TVN zastrzeżenia odnoszące się do sposobu procedowania przez Przewodniczącego KRRIT sprawy rekoncesji dla TVN24. Wskazanie, iż bezczynność wiązała się z rażącym naruszeniem prawa jednoznacznie wskazuje, iż proces koncesyjny dla TVN24 był odwlekany przez ponad półtora roku w sposób całkowicie bezprawny - komentuje w oświadczeniu przesłanym Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Grupy TVN.

W marcu br. TVN24 miał 6,80 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: TVN wygrywa w sądzie z KRRiT. „Całkowicie bezprawne działanie”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kucharka Trybunalska
Kucharka już przygotuje pismo że jest to niezgodne z konstytucja
0 1
odpowiedź
User
Lawyer
597 zł? :)))) Śmiech na sali. Powinno się podliczyć szkody dla firmy, koszty przygotowania nowych wariantów działania i wyliczyć szkody moralne pracowników, którzy z dnia na dzień przez bandę politycznych funkcjonariuszy mogła stracić pracę. Kara powinna być przykładem dla innych urzędników. Wystarczyło dopisać trzy Ziobry na końcu.
0 1
odpowiedź
User
nieantyfan
Nie jestem fanem tej stacji, która wielokrotnie staje przeciwko polskiej racji stanu. Ale urzędnicze zwlekanie z wydaniem decyzji (jakiejkolwiek) jest nie do zaakceptowania.
0 1
odpowiedź