Letnia ramówka Trójki: więcej muzyki, mniej publicystyki
W okresie wakacyjnym Polskie Radio zmieni ramówkę Trójki - będzie więcej audycji o charakterze rozrywkowym. Na antenie pojawią się nowe cykle podróżnicze, rozrywkowe, kulturalne i muzyczne - wynika z informacji Wirtualnemedia.pl. Nowa ramówka ma łączyć „wysokiej jakości audycje, z którymi kojarzy się Program 3, z wakacyjną rozrywką i tematyką”.
Letnia ramówka Trójki będzie obowiązywać przez dwa miesiące: od 1 lipca do 1 września br. Program Trzeci Polskiego Radia ma zachować podstawowe pasma i audycje w okresie wakacyjnym oraz zapełnić je lżejszym, adekwatnym do pory roku programem. Latem zostanie zawieszonych pięć audycji publicystyczno-kulturalnych, a ich miejsce zajmie osiem nowych programów, wśród których znajdą się audycje muzyczne, kulturalne, podróżniczo-kulinarne oraz rozrywkowe.
Jak podaje nadawca, nowa ramówka ma łączyć „wysokiej jakości audycje, z którymi kojarzy się Program 3, z wakacyjną rozrywką i tematyką”.
- Program 3 chce zaproponować słuchaczom, by wspólnie z anteną uczestniczyli w wydarzeniach wakacyjnych, konkursach, koncertach, festiwalach i audycjach plenerowych, dających możliwość kontaktu z prowadzącymi. By spotkali się z gwiazdami, dali się namówić na ciekawe podróże i atrakcje kulinarne - czytamy w dokumencie do którego dotarła redakcja Wirtualnemedia.pl. - W letniej ramówce uwzględniono także stałe elementy stanowiące o marce Programu 3, w tym przede wszystkim audycje muzyczne – dodano w uzasadnieniu zmian.
Nowości: „Cudze chwalicie”, „Zupełnie inne popołudnie” czy „Trójka żąda debiutów”
W letnim układzie ramowym stacji przygotowano kilka nowości - w porannym paśmie „Zapraszamy do Trójki” od poniedziałku do czwartku ok. godz. 8.40 pojawi się nowy cykl „Cudze chwalicie” - autorzy zaprezentują miejsca w Polsce, jakie warto odwiedzić, a oprócz audycji na słuchaczy będzie czekać internetowa akcja, która będzie polegać na przesyłaniu elektronicznych „pocztówek z wakacji”. Najciekawsze prace mają być prezentowane na internetowej stronie Trójki – w zakładce „Cudze chwalicie... - pocztówka z wakacji”.
Kolejną propozycją będzie audycja satyryczno-muzyczna „Zupełnie inne popołudnie” nadawana od poniedziałku do czwartku, o godz. 13.30-14.00 z udziałem satyryków i twórców ze sceny improwizowanej, którzy zaprezentują czarny humor wzbogacony muzyką.
W miejsce „Annałów Migały” pojawi się audycja muzyczna - (w poniedziałki od północy do 02.00, dwa razy w miesiącu). Z kolei w pasmie „Do południa”, we wtorki o godz. 11.30 będzie nadawany nowy cykl, który wprowadzi słuchaczy Trójki w świat filmowych seriali.
W okresie wakacji, w miejsce publicystycznego programu „Za a nawet przeciw” w poniedziałki pojawi się audycja „Trójka Żąda Debiutów”, a od wtorku do czwartku o tej porze będzie emitowana „Muzyczna Poczta UKF” (w godzinach 12.00-13.00).
Z kolei w piątek, w miejsce „Godziny prawdy” (o godz. 12.00-13.00) pojawi się audycja „Z Żądą smakuje lepiej”, w której w każdym programie pojawi się jeden motyw kuchni z wakacyjnego kraju takiego jak przykładowo Grecja, Chorwacja czy Węgry.
Do ramówki powróci również audycja muzyczna „Zalef zgiełku” Krzysztofa Zalewskiego (emisja: piątek, godz. 22.00-23.00), w której będą nadawane plenerowe wydania audycji, przede wszystkim z Festiwalu Lata z Radiem.
Program będzie nadawany w miejsce „Jazz fajny jest”. Natomiast w piątki o godzinie 13.00 - 14.00 w „Akademii rozrywki” pojawi się felieton podróżniczy.
Zmieni się pora emisji audycji publicystycznych: „Historie jak z książki” (wtorek) oraz „Białe plamy”/”Trójka na poważnie” (środa) będą nadawane od 23.00 do północy. Audycje muzyczne: Studio el - muzyki (wtorek) i „3 wymiary gitary” (środa) pojawią się w godz. 22.00-23.00. Z kolei sobotnie „Zapraszamy na weekend” zostanie przedłużone o godzinę (od 6:00 do 9:00). Pojawią się tam też nowe cykle: „Savoir –vivre” i cykl „Rośliny fantastyczne”. W sierpniu w miejscu „Śniadania w Trójce” (sobota 9:00) pojawi się „Debata kulturalna”, a gośćmi programu będą artyści i publicyści.
W lecie nie będzie takich audycji jak: „Za a nawet przeciw”, „Trzy po trzy”, „Godzina prawdy”, „Myślidziecka 3/5/7”, „Śniadanie w Trójce”. Wszystkie powrócą do PR III jesienią.
Transmisje z letnich festiwali
Dodatkowo Trójka będzie prowadzić transmisje z festiwali muzycznych, teatralnych, filmowych i literackich, będą to zarówno relacje, jak i audycje poświęcone letnim wydarzeniom. Dziennikarze Programu Trzeciego pojawią się na Męskie Granie 2019, Off Festiwal Katowice, Jarocin Festiwal 2019 czy Audioriver – festiwal muzyki elektronicznej w Płocku.
Radio ZET i Trójka z największymi spadkami, RMF FM liderem
W okresie od marca do maja br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM, które pochwalić się mogło największym wzrostem w zestawieniu. Czwarte miejsce zajęła publiczna Jedynka. Udział PR1 spadł o 0,8 pkt. proc. do 5,9 proc. Czołową piątkę uzupełnia Trójka z wynikiem na poziomie 5,1 proc. Udział PR 3 poszedł w dół o 0,9 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu (ex aequo z Radiem ZET) - wynika z danych opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.
Na początku sierpnia ub.r. rada nadzorcza Polskiego Radia zawiesiła w czynnościach Jacka Sobalę, prezesa spółki. Czasowo tę funkcję objął Andrzej Rogoyski, przewodniczący RN. Nowy prezes publicznej rozgłośni miał zostać wybrany w środę, 7 listopada ub.r., ale w ostatniej chwili zostało odwołane posiedzenie RMN, a RN oddelegowała do tej funkcji Andrzeja Rogoyskiego na kolejny okres. Spotkanie Rady Mediów narodowych ostatecznie odbyło się w czwartek, 22 listopada, na którym Rogoyski już na stałe został szefem rozgłośni.
Dołącz do dyskusji: Letnia ramówka Trójki: więcej muzyki, mniej publicystyki