SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo Cyfryzacji: AI Act bez pośpiechu

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło prace nad implementacją unijnego Aktu o sztucznej inteligencji (AI Act). Do 23 trwają prekonsultacje. Co dalej? - Nie chcemy być prymusami, jeśli chodzi o najwcześniej wdrożone prawo w Unii Europejskiej, chcemy być prymusami, jeśli chodzi o prawo wdrożone dobrze, z pełnymi konsultacjami społecznymi i pełnym procesem legislacyjnym – zaznaczył wiceminister Dariusz Standerski.

Minister cyfryzacji i wicepremier Krzysztof Gawkowski (fot. materiały prasowe) Minister cyfryzacji i wicepremier Krzysztof Gawkowski (fot. materiały prasowe)

13 marca br. Parlament Europejski zatwierdził nowe rozporządzenie. Akt o sztucznej inteligencji (AI Act) to pierwsze tego typu na świecie prawo, które w sposób całościowy ma uregulować sektor AI. Regulacja bazuje na podejściu opartym o ryzyko, uzależniając obowiązki dostawców i podmiotów wdrażających modele i systemy AI od potencjalnego ryzyka wyrządzenia szkód obywatelom, społeczeństwom i gospodarkom.

Rozporządzenie musi być jeszcze zweryfikowane przez lingwistów, a potem formalnie przyjęte przez Radę Europejską. W życie może wejść 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym. W pełni obowiązywać zaś ma 24 miesiące po wejściu w życie.

Ministerstwo Cyfryzacji we wtorek poinformowało, że rozpoczyna prace nad implementacją aktu. Obejmują one prekonsultacje – w ich ramach resort zachęca do przesłania odpowiedzi na cztery pytania (czy powinien zostać powołany nowy organ nadzoru rynku przeznaczony obszarowi AI oraz nowy organ notyfikujący, czy powyższe funkcje może pełnić jedna instytucja oraz jakie kategorie interesariuszy powinny być w związku z procesem traktowane priorytetowo w zakresie działań komunikacyjnych i edukacyjnych).

Prekonsultacje trwają do 23 kwietnia. Jakie będą kolejne kroki? Spytaliśmy ministerstwo podczas czwartkowej konferencji poświęconej podsumowaniu pierwszych stu dni po wyborach.

- Mamy czas, którego nie mieliśmy przy okazji wdrożenia DSA [Akt o usługach cyfrowych – red.], na dogłębną dyskusję o fundamentach – mówił Dariusz Standerski, sekretarz stanu w resorcie. - Czy nowy urząd powinien wykonywać przepisy dotyczące aktu? Dalszy harmonogram przedstawimy po podsumowaniu prekonsultacji, które będziemy publikować i na tej podstawie proponować dalsze rozwiązania – podkreślił.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ministerstwo zaznaczyło, że w kwestii harmonogramu chce trzymać się tego, co przewiduje sama UE w akcie. - Nie chcemy być prymusami, jeśli chodzi o najwcześniej wdrożone prawo w Unii Europejskiej, chcemy być prymusami, jeśli chodzi o prawo wdrożone dobrze, z pełnymi konsultacjami społecznymi i pełnym procesem legislacyjnym. Dlatego będziemy trzymali się terminów wyznaczonych w Akcie o usługach cyfrowych i jego wejścia w życie. Nie planujemy jazdy ekspresem, planujemy jazdę z pełnym obłożeniem pasażerów, jeśli chodzi o konsultacje społeczne i proces legislacyjny, łączenie aktów – mówił Standerski.

Wiceminister zaznaczył, że akt to część szerszych ustaleń, w dłuższej perspektywie czasu (2030-2040).

Ministerstwo Cyfryzacji i AI

Rozwój sztucznej inteligencji ma być jednym z kierunków na przyszłość dla Ministerstwa Cyfryzacji – mówił w środę jego szef Krzysztof Gawkowski.

Wskazał, że w tym roku w ramach planów legislacyjnych kluczowe będzie przeprowadzenie trzech ustaw: prawa komunikacji elektronicznej, krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz implementacji unijnego Aktu o usługach cyfrowych. Zapowiedział, że przygotowana zostanie także kompleksowa strategia cyfryzacji.

Jak mówił szef resortu, wykorzystanie sztucznej inteligencji jest jednym z kluczowych projektów, na którym od samego początku koncentrują się prace Ministerstwa Cyfryzacji. - Obecnie na ukończeniu są prace nad aktualizacją „Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020” - poinformował.

Minister wskazał, że na nowo zorganizowana została praca działającej przy Ministerstwie Cyfryzacji Grupy Roboczej ds. sztucznej inteligencji (GRAI) oraz Internetu Rzeczy (IoT) i technologii przełomowych. - Grupa jest otwarta i skupia szeroką reprezentację rynku, m.in. ekspertów specjalizujących się w prawie nowych technologii, przedstawicieli nauki, etyków, dostawców technologii oraz organizacje pozarządowe – mówił polityk.

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo Cyfryzacji: AI Act bez pośpiechu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
Generalnie to może być slogan nowego rządu PO i spółki: bez pośpiechu. Wojna za rogiem? Bez pośpiechu. Ruscy chcą atakować Polskę? Bez pośpiechu? Filmowy czekają na prawo o tantiemy z internetu 5 lat i kilka miesięcy nowego rządu? Tym bardziej bez pośpiechu, jedno zdanie przepisów do dyrektywy UE w Polsce może poczekać jeszcze 5 lat (i kilka miesięcy).

Pośpiech nie jest dobry.
1 2
odpowiedź