SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Słowenia po referendum wprowadza ustawę o niezależnej telewizji publicznej

W niedzielnym referendum w Słowenii ponad 62 proc. głosujących opowiedziało się za wprowadzeniem prawa, które ma zapobiegać upolitycznianiu telewizji publicznej i innych organizacji medialnych. Obywatele poparli także dwa inne projekty rządu.

O referendum w sprawie proponowanej przez rząd ustawy zabiegała Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS), kierowana przez byłego premiera Janeza Janszę. Obywatele musieli zdecydować o poparciu lub odrzuceniu także dwóch innych ustaw, które zainicjowała SDS: o zwiększeniu liczby ministerstw w rządzie (za było 56,4 proc. wyborców) i w sprawie odroczenia o rok wejścia w życie nowego systemu opieki długoterminowej (poparte przez 62 proc. głosujących).

Jako premier w latach 2020-2022 Jansza oskarżał telewizję publiczną RTV Slovenija o stronniczość, a następnie zastąpił niektórych kierowników stacji członkami swojej rodziny - podała agencja STA, również często krytykowana przez Janszę.

Tymczasem zdaniem obecnego premiera Roberta Goloba głosujący wysłali w referendach jasną wiadomość do polityków, że nie zostali oni wybrani, aby blokować działanie państwa, lecz aby pracować na rzecz obywateli. "Obywatele jasno wyrazili, co sądzą o pomysłodawcach referendów" - powiedział.

Związki zawodowe pracowników RTV Slovenija, które prowadziły kampanię na rzecz nowego prawa medialnego, przyjęły z zadowoleniem wyniki głosowania i uznały, że jest to "potwierdzenie, że społeczeństwo chce profesjonalnych, niezależnych i wartościowych mediów bez politycznego dyktatu".

Szef rady programowej stacji Peter Gregorczicz, który opowiadał się przeciwko nowemu prawu medialnemu, zapowiedział, że to jeszcze nie koniec i zapowiedział, że jak tylko nowe prawo ukaże się w dzienniku ustaw, zaskarży je do Sądu Konstytucyjnego. Poseł Zvone Czernacz z SDS, cytowany przez portal Nova24TV stwierdził z kolei, że "w tych referendach nie było zwycięzców, ponieważ ludzie nie zyskali w ich rezultacie absolutnie nic".

Analityk Andraż Zorko z ośrodka badań Valicon uznał wyniki referendów za ważne zwycięstwo koalicji rządzącej. Obywatele dali jej mandat do kontynuowania pracy, podczas gdy opozycyjna SDS doświadczyła czwartej pod rząd porażki na poziomie państwowym od zeszłego lata - skomentował Zorko.

Ustawa przeciw upolitycznianiu mediów ma wejść w życie na początku 2023 roku.

Dołącz do dyskusji: Słowenia po referendum wprowadza ustawę o niezależnej telewizji publicznej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pasjonat
Kiedy u nas ?
0 0
odpowiedź
User
Krasawica
To zabawne, z tym że w ogóle nie: ustawę przepychał polityk, który najpierw był premierem i manipulował telewizją państwową, potem stracił władzę, ale zdążył przepchnąć przez parlament ustawę o referendum - tak, by jego następcy nie mogli usunąć z państwowej TV ludzi, kórych on sam wcześniej wsadził do państwowej telewizji. Tego wyjaśnienia chyba w tekście WM nie ma... - a wydaje się ważne.
0 0
odpowiedź