SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd znów podważa decyzję ministra kultury. Nowe władze Polskiego Radia bez wpisu do KRS

Sąd rejestrowy odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego członków rady nadzorczej i zarządu Polskiego Radia, których powołano 19 grudnia na mocy decyzji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. W KRS nie znalazły się też nowe władze Telewizji Polskiej.

Bartłomiej Sienkiewicz, fot. mswia.gov.pl Bartłomiej Sienkiewicz, fot. mswia.gov.pl

Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, funkcjonujący jako XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, decyzję o odmowie wpisu do KRS nowych członków rady nadzorczej i zarządu Polskiego Radia podjął w czwartek. Mówiące o tym pismo przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zamieścił na platformie X.

W uzasadnieniu decyzji referendarz sądowa powołała się m.in. na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku, zgodnie z którym za sprzeczne z ustawą zasadniczą uznano pozbawienie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kompetencji do mianowania i odwoływała członków zarządów i rad nadzorczych spółek mediów publicznych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz jako przedstawiciel Skarbu Państwa 19 grudnia ub.r. na walnych zgromadzeniach odwołał rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz mianował nowych członków rad. Ci zaś powołali nowe osoby do zarządów.

W Polskim Radiu funkcję prezesa objął Paweł Majcher, a wiceprezesem został Juliusz Kaszyński. Agnieszka Kamińska, poprzednia prezes i jedyna osoba w zarządzie Polskiego Radia, podkreśliła, że nie złożyła rezygnacji z zajmowanego stanowiska. Za to 23 grudnia skierowała do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o „oddalenie wadliwych wniosków dotyczących zmian w statutowych organach Spółki PR S.A.”, a także wniosek do Sądu Okręgowego o „udzielenie zabezpieczenia roszczeń przed wszczęciem postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności uchwał MKiDN z 19.12.23”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W piątek Kamińska na platformie X skomentowała, że odmowa wpisania nowych władz Polskiego Radia do KRS oznacza, że „od 20 grudnia po wtargnięciu do PR S.A P.Majchra i J.Kaszyńskiego i zmuszeniu mnie do opuszczenia gabinetu, uzurpatorski zarząd działał nielegalnie a wszelkie podjęte przez niego decyzje są nieważne”.

- Warszawski sąd uznał wczoraj decyzję ppłk. Sienkiewicza o powołaniu neo-władz Polskiego Radia za bezprawną. To było oczywiste i jeżeli utrzyma się to w drugiej instancji, będzie Trybunał Stanu. Tylko co z ludźmi wyrzuconymi z pracy i kto odda Polsce miliony stracone przez spółki? - spytał poseł PiS Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego w latach 2015-23.

Nowe władze TVP też niewpisane do KRS

W tym tygodniu sąd rejestrowy odmówił też wpisania do KRS powołanych przez ministra kultury członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej i mianowanego przez radę na prezesa Tomasza Syguta. W uzasadnieniu referendarz sądowy ocenił, że obie decyzje „zostały podjęte przez organ nieuprawniony" w świetle Ustawy o radiofonii i telewizji oraz statutu TVP (według statutu członków rady nadzorczej i zarządu spółki powołuje Rada Mediów Narodowych). - Należy stwierdzić, że ustawodawca expressis verbis wyłączył zastosowanie art. 368§4 KSH i art. 385§1 KSH na mocy przepisów UKRRiTV. Niezależnie od powyższego brzmienie statutu spółki wyłącza możliwość powołania rady nadzorczej przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, a także powołanie zarządu przez Radę Nadzorczą spółki - podkreślił referendarz.

Resort kultury w komunikacie zwrócił uwagę, że postanowienie referendarza nie jest prawomocne, więc można je zaskarżyć, a ponadto nie odnosi się do postawienia spółki w stan likwidacji. - Uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, gdzie 100 proc. akcji spółki reprezentuje w imieniu Skarbu Państwa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o powołaniu Rady Nadzorczej pozostaje w mocy, a wszelkie czynności nowej Rady są w pełni zgodne z prawem. Spółka TVP jest w trakcie procesu likwidacji, a czynności zarządcze wykonuje powołany przez WZA likwidator spółki TVP S.A. w likwidacji z siedzibą w Warszawie - zapewniło ministerstwo.

Czytaj też: PiS nie odpuszcza i zwołuje posiedzenie w TVP. Jest kategoryczna odpowiedź nowych władz telewizji

- Trzeba pamiętać, że kwestie wpisu do KRS mają charakter deklaratoryjny, a zatem nie mają waloru kształtowania rzeczywistości - uchwała zgromadzenia akcjonariuszy funkcjonuje i ma moc prawną, dopóki nie zostanie zmieniona bądź właściwy sąd nie stwierdzi jej nieważności - dodał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Zemła, przewodniczący rady nadzorczej TVP.

Ministerstwo: uwchwały walnych zgromadzeń dalej ważne

W czwartek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśliło, że uchwały walnych zgromadzeń Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i PAP pozostają ważne. - Tylko prawomocny wyrok sądu mógłby to podważyć. Komunikaty odwołanych organów Spółek o wadliwości działania którejkolwiek z nowych rad nadzorczych nie mają podstaw prawnych i intencjonalnie wprowadzają w błąd - ocenił resort w komunikacie na platformie X.

Spółki mediów publicznych w likwidacji

27 grudnia Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił postawienie w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej oraz 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi. Uzasadnił to wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej, w której zapisano możliwość przekazania do 3 mld zł spółkom mediów publicznych.

Minister kultury podkreślił, że postawienie w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”, ponadto „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”. W Polskim Radiu funkcję likwidatora objął Paweł Majcher.

Dwa dni później minister kultury w stan likwidacji postawił 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami Polskiego Radia.

Dołącz do dyskusji: Sąd znów podważa decyzję ministra kultury. Nowe władze Polskiego Radia bez wpisu do KRS

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
Zdradzony o świcie. Jak żyć panie premierze. Za to dziś będzie wywiad z nielegalnym dziennikarzem TVP.
44 17
odpowiedź
User
Gość X
Wg mnie wpis powinien zostać przyjęty.
Zmiany były zgodne z prawem, a KRRiT do wymiany.
Ja bym wpisał do KRS-u nowe władze, bo są LEGALNE.
Adamczyk jest NIELEGALNYM dublerem.
24 57
odpowiedź
User
bsq
no to pulkownik rympalek niech szykuje szczotke i kalesony
48 23
odpowiedź