SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Propozycja dla dziennikarzy zwolnionych z TVP i Polskiego Radia. Mają wrócić i odbudować „prawdziwie publiczne media”

„Publiczne media trzeba odbudować na miarę współczesności” – uważają członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego. I publikują w sieci apel, w którym nawołują, aby zapytać wszystkich zwolnionych bądź zmuszonych do odejścia po 2015 roku dziennikarzy, czy chcą wrócić do pracy w spółkach publicznego nadawcy. Ich powrót ma być konieczny właśnie dla odbudowy publicznych mediów. 

Towarzystwo Dziennikarskie regularnie i konsekwentnie publikuje listę dziennikarzy, którzy po 2015 roku musieli odejść z pracy w mediach publicznych: zostali do tego w ten czy inny sposób przymuszeni, bądź też po prostu zwolnieni z pracy. W tej chwili lista ta (dostępna na stronie TD) liczy 235 osób. Członkowie Towarzystwa nazywają je „ofiarami czystki w mediach”. I mają pomysł, jak twierdzą, na “zagospodarowanie” dziennikarzy. 

W czwartek członkowie TD opublikowali apel, w którym nawołują, by każdej z osób zwolnionych przez “dobrą zmianę” umożliwić powrót do publicznych mediów. - Nie wszystkie wymienione osoby zostały po prostu zwolnione z pracy. Wiele z nich złożyło wypowiedzenia, nie chcąc uczestniczyć w politycznej pacyfikacji mediów, wielu skłoniono do rozwiązania umowy o pracę za zgodą stron, oferując lepsze warunki rozstania – zaznaczono. - Uważamy, że mają oni prawo do powrotu do nowych mediów, naprawdę publicznych, gdy tylko będą odtwarzane – o ile, oczywiście, tego zechcą.

Jak to przeprowadzić? 

Pomysł na realizację pomysłu jest prosty: - Trzeba wszystkich o to zapytać, tak jak w 1989 r. pytano wyrzuconych w stanie wojennym podczas weryfikacji dziennikarzy w 1982 roku. Publiczne media trzeba odbudować na miarę współczesności, z nowymi pomysłami, twarzami i głosami, ale nie wolno w tym pominąć tych, którzy zostali z nich wyrzuceni – napisano w apelu, pod którym podpisał się Jan Ordyński. Apel rozesłano do przedstawicieli wszystkich znaczących mediów. oczywiście: ewentualne powroty nie mają oznaczać zwolnień dla obecnie zatrudnionych w mediach publicznych. 

To nie jest nowa propozycja. Kilka dni temu pisaliśmy, że Ordyński – zasiadający także w radzie programowej Polskiego Radia - zaapelował do prezes Agnieszki Kamińskiej o ponowne zatrudnienie byłych dziennikarzy Polskiego Radia, ale także odczytał na forum rady nazwiska tych, którzy odeszli sami lub zostali zwolnieni po 2016 roku. Chodzi o przeszło 80 osób, są m.in. Kamil Dąbrowa (typowany na przyszłego prezesa Polskiego Radia), Justyna Dżbik-Kluge, Sławomir Assendi, Michał Gąsiorowski, Damian Kwiek, Jerzy Sosnowski, Magdalena Jethon czy Paweł Sołtys. Wielu z nich pracowało w centrali nadawcy, ale równie wielu było zatrudnionych w regionalnych ośrodkach radiowych. Także i w tym przypadku zatrudnianie nowych osób miałoby odbywać się bez przeprowadzania zwolnień w spółce. 

Skąd takie apele? Zdaniem Ordyńskiego – w przypadku Polskiego Radia skierowanie takiego zapytania mogłoby w jakimś stopniu „zadośćuczynić krzywdzie, jakiej w przeszłości doznali dziennikarze i być przejawem dobrej woli obecnych władz radia”. Apel poparli opozycyjni członkowie rady programowej (Renata Butryn, Barbara Zdrojewska i Andrzej Różański), jednak to nie wystarczyło i wniosek ostatecznie został odrzucony.

RMN broni publicznych mediów w obecnym kształcie 

Obecna opozycja, która w przyszłości prawdopodobnie tworzyć będzie rząd, chciałaby szybkich zmian w mediach publicznych, lecz obecnego status quo broni Rada Mediów Narodowych. W wydanym przed kilkoma dniami memorandum tego gremium czytamy m.in., że Rada „przestrzega liderów opozycji przed wprowadzaniem bezprawia w Polsce”. - Będziemy bronić mediów publicznych i ich pracowników przed zapowiadanymi przez opozycję działaniami, łamiącymi prawo. Winni łamania prawa prędzej czy później poniosą surowe konsekwencje swoich czynów - można było przeczytać w stanowisku, które poparli związani z PiS-em członkowie Rady.

W ostatnich tygodniach pisaliśmy też, że w redakcjach informacyjnych i publicystycznych TVP panuje duży niepokój. Dziennikarze polityczni obawiają się, że do zmian dojdzie już w styczniu. Wówczas spodziewają się fali zwolnień. Zdaniem przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego - jakiekolwiek zmiany w tym zakresie będą bezprawne. 

Liczba pracowników Telewizji Polskiej w ub.r. zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem. W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób.

Z kolei Polskie Radio na koniec ub.r. zatrudniało 1 289 pracowników etatowych, o 31 mniej niż przed rokiem. Średnia pensja wzrosła o 5,7 proc. do 9,4 tys. zł, menedżerowie wyższego szczebla zarabiali prawie dwa razy więcej.

Dołącz do dyskusji: Propozycja dla dziennikarzy zwolnionych z TVP i Polskiego Radia. Mają wrócić i odbudować „prawdziwie publiczne media”

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Basia S
Fajny pomysł. Pisowcy niech sobie szukają miejsce w tv republice i radiu Maryja. Ilość widzów i słuchaczy mówi sama za siebie. Od tyłu lat układali rzeczywistość pod siebie a nagle szok ze ludzie chcą powrotu normalności.
2 0
odpowiedź
User
Niedorajdy
Niektórzy z tych " wyrzuconych" to były dziennikarskie niedorajdy i beztalencia ukryte na etacikach, gdzie nikt nie egzekwował dobrej jakościowej pracy. Jeśli tacy dziennikarze mają podnosić poziom - to publiczne media stracą jeszcze szybciej widzów i słuchaczy. Konkurencja już się cieszy.
0 2
odpowiedź
User
PJJ
"odbudowa prawdziwych mediów publicznych" czyli powrót do koryta i walenie tego samego ścieku co TVN.
Tylko z czego to Donek sfinansuje skoro dotacje i abonament są złe? :D
0 0
odpowiedź