SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rosną zyski z rachunków oszczędnościowych

Rosną zyski z rachunków oszczędnościowych. A wraz z nimi liczba gwiazdek i dodatkowych warunków, które muszą spełnić klienci, aby skorzystać z wysokooprocentowanych kont.

Banki coraz chętniej podnoszą stawki na rachunkach oszczędnościowych. Chwilami ich oprocentowanie może konkurować z najlepszymi lokatami dającymi zarobić powyżej 5 proc. w skali roku bez konieczności płacenia 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Jednak w zdecydowanej większości przypadków są to wyłącznie czasowe promocje, które mają zachęcić do założenia rachunku osobistego.

Najwyżej oprocentowany rachunek oszczędnościowy niezmiennie od miesięcy oferuje BNP Paribas, który płaci nominalnie 5,8 proc. w skali roku przy kapitalizacji dziennej. Bank gwarantuje utrzymanie stawki przez sześć kolejnych miesięcy. Jednak odsetki na „Koncie WIĘCEJ oszczędnościowym” są kapitalizowane wyłącznie w dni robocze, co obniża efektywne zyski. Dlatego wyższy zarobek, mimo niższego oprocentowania, są w stanie zapewnić rachunki oszczędnościowe w Deutsche Banku i Getin Banku. Pierwszy z nich poinformował, że podnosi stawkę do 5,67 proc. netto dla klientów, którzy zdecydują się założyć rachunek osobisty dbNET. Jednak w tym przypadku również nie brakuje haczyka, bo podwyższone oprocentowanie obowiązuje tylko do końca października br. Z kolei Getin Online (internetowy oddział Getin Banku) płaci 5,51 proc. netto w skali roku, ale oprocentowanie obowiązuje tylko do końca roku, a przystąpić do promocji można najpóźniej 31 sierpnia. W zamian bank wymaga, aby klient przez 12 kolejnych miesięcy przelewał wynagrodzenie i wykonywał co najmniej trzy transakcje kartą płatniczą w miesiącu. Niespełnienie warunków oznacza spadek oprocentowania do 4 proc. w skali roku.

Oferty spoza podium również nie są pozbawione dodatkowych, często dość wymagających, warunków. Na przykład ING Bank Śląski zapłaci 5,5 proc. na Otwartym Koncie Oszczędnościowym Direct, ale odsetki na rachunku kapitalizowane są co miesiąc, więc klient nie ma możliwości ominięcia podatku Belki. Podstawowa stawka konta dla salda 5 tys. zł w ING wynosi 3,25 proc., bonus 1,75 p.p. bank gwarantuje przez pół roku dla nowych rachunków, a kolejne 0,5 p.p. przeznaczone jest tylko dla osób, które stale zasilają ROR. Z kolei Kredyt Bank zastrzega, że aktualna stawka oprocentowania (4,45 proc. netto) obowiązuje do odwołania, ale nie później niż do końca bieżącego roku. Na dodatek bank każdego dnia zamiast kapitalizować należne odsetki, przelewa je na rachunek osobisty klienta.

15 najbardziej zyskownych rachunków oszczędnościowych dla salda 5 tys. zł

Bank

Nazwa konta oszczędnościowego

Oproc.

Kapital.

odsetek

Wymagany

ROR

Uwagi

Deutsche Bank

db Konto Oszczędnościowe 24h
(dla nowych rachunków dbNET)

5,67%

dz.

tak

Tylko dla nowych posiadaczy konta dbNET.
Oproc. obowiązuje do 31 października 2011 r.

Getin Bank

Konto oszczędnościowe 7% (getinonline.pl)

5,51%

dz.

tak

Promocja do 31 sierpnia br. Gwarancja oproc. do końca roku. Konieczność aktywnego korzystania z ROR

BNP Paribas Fortis

Konto WIĘCEJ oszczędnościowe

5,80%

dz.

tak

Odsetki kapitalizowane tylko w dni robocze.
Gwarancja oproc. przez 6 mies.

Polbank EFG

Konto Mocno Oszczędzające

5,25%

dz.

tak

 

ING Bank Śląski

Otwarte Konto Oszczędnościowe Direct - oferta "Bonus na Start"

5,50%

mies.

tak

Oproc. podniesione na 6 mies. o 1,75 p.p.

dla nowych klientów
Oproc. podniesione o 0,5 p.p. za regularne wpływy na ROR

Kredyt Bank

Konto Oszczędnościowe - Lokata Swobodna

4,45%

dz.

tak

Oproc. promocyjne do odwołania (maks. 31 grudnia 2011 r.) Odsetki przelewane są codziennie na ROR

Alior Bank

Konto oszczędnościowe

4,35%

dz.

nie

 

Meritum Bank

MeritumKonto Silnie Zarabiające

4,30%

dz.

tak

 

Deutsche Bank

db Konto Oszczędnościowe 24h

4,09%

dz.

tak

 

Euro Bank

Rachunek Oszczędnościowy

4,05%

dz.

tak

 

ING Bank Śląski

Otwarte Konto Oszczędnościowe
oferta "Bonus na Start"

5,00%

mies.

nie

Oproc. podniesione na 6 mies. o 1,75 p.p. dla nowych klientów

Lukas Bank

Rachunek Oszczędzam, oferta "Codzienne zyski"

4,05%

dz.

tak

 

Bank BPH

Sezam Oszczędzam Plus

4,00%

dz.

nie

 

Getin Bank

Konto oszczędnościowe
(getinonline.pl)

4,00%

dz.

tak

Oproc. obowiązuje do 14 września br.

Później: 2%

Idea Bank

Konto OSZCZĘDNOŚCIOWE

4,00%

dz.

tak

 

Źródło: Open Finance, stan na 16 sierpnia 2011 r.

Mnogość warunków stawianych przez banki powoduje, że klient chcąc skorzystać z wysoko oprocentowanego rachunku oszczędnościowego coraz częściej musi nie tylko założyć ROR, ale również aktywnie z niego korzystać. Wobec tego instytucje finansowe chętnie płacą ponadprzeciętne stawki na kontach oszczędnościowych w celu przyciągnięcia kolejnych konsumentów do założenia rachunku osobistego. Promocyjne oprocentowanie najczęściej spada po kilku miesiącach, a klient zostaje z ROR-em. Nawet jeśli nie jest on źródłem zysków dla banku, to przynajmniej doskonałym kanałem w dotarciu do klienta z ofertą kolejnych produktów.

Niewątpliwie zacieśnianie polityki monetarnej przekłada się na wzrost oprocentowania rachunków oszczędnościowych. Lecz obserwując czołowe oferty można dostrzec, że do głosu bardziej niż wzrost stóp dochodzi chęć zwiększenia liczby kont osobistych kosztem zaoferowania klientom chwilowo wyższych odsetek na rachunkach oszczędnościowych.


Michał Sadrak, Open Finance
 

Dołącz do dyskusji: Rosną zyski z rachunków oszczędnościowych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
a kto ma jeszcze jakieś oszczędności?
0 0
odpowiedź