SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RPP: stopy bez zmian, choć inflacja będzie nadal podwyższona

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała na dotychczasowym poziomie stopy procentowe w lutym, choć ryzyko utrzymania się podwyższonej inflacji w najbliższych miesiącach pozostaje wysokie, wynika z komunikatu opublikowanego po posiedzeniu Rady. RPP podkreśla, że nie wyklucza w przyszłości dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu.

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza w przyszłości dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu RPP.

W ocenie Rady, dokonane w I połowie 2011 r. zacieśnienie polityki pieniężnej sprzyja powrotowi inflacji do celu w średnim okresie, choć ryzyko utrzymania się podwyższonej inflacji w najbliższych miesiącach pozostaje wysokie. Dotychczasowe kształtowanie się krajowej koniunktury wskazuje przy tym, że skala osłabienia popytu w najbliższych kwartałach może być mniejsza niż dotychczas oceniano. Przy ocenie presji inflacyjnej w średnim okresie pomocna będzie marcowa projekcja makroekonomiczna NBP, podano także.

"W IV kw. 2011 r. tempo wzrostu gospodarczego na świecie kształtowało się na niskim poziomie. Przyspieszeniu dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych towarzyszyła najprawdopodobniej stagnacja w strefie euro. W większości największych gospodarek wschodzących nastąpiło pewne osłabienie aktywności. Od ostatniego posiedzenia Rady nadal rewidowano w dół prognozy PKB dla większości gospodarek. Pojawiły się jednak sygnały wskazujące na możliwość stabilizacji koniunktury w niektórych gospodarkach" - czytamy dalej,

Rada zauważyła także, że inflacja na świecie pozostaje podwyższona, choć w ostatnim okresie nastąpiło jej pewne obniżenie. Jednym z głównych czynników podwyższających inflację pozostają wysokie ceny surowców, które w ostatnim okresie ponownie wzrosły.

"Nastąpiła poprawa nastrojów na światowych rynkach finansowych, która przyczyniła się do istotnej aprecjacji walut krajów wschodzących, w tym złotego. Utrzymuje się jednak niepewność związana z kryzysem zadłużeniowym w niektórych krajach strefy euro, a zmienność cen aktywów, w tym kursów walutowych, pozostaje podwyższona" - zaznaczyła RPP.

Rada podkreśliła, że w Polsce, wstępne dane o PKB w 2011 r. potwierdziły, że w IV kw. utrzymał się relatywnie wysoki wzrost gospodarczy. Głównym czynnikiem wzrostu pozostał najprawdopodobniej popyt krajowy. Nastąpiło jednak dalsze osłabienie dynamiki konsumpcji, przy jednoczesnej kontynuacji ożywienia inwestycji. Stosunkowo niski poziom większości wyprzedzających wskaźników koniunktury - mimo obserwowanej ostatnio poprawy niektórych z nich - sygnalizuje jednak możliwość osłabienia się aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach.

"W grudniu roczna inflacja CPI obniżyła się do 4,6%, pozostając jednak wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Zmniejszyła się także dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu. Równocześnie wzrosła inflacja bazowa, a także podwyższeniu uległy oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw" - podkreślono.

Rada poinformowała także, że w najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI pozostanie na podwyższonym poziomie. Z jednej strony, w kierunku obniżenia inflacji na początku 2012 r. będzie oddziaływać wygasanie wpływu podwyżki stawek VAT oraz efektów znacznych wzrostów cen żywności i energii z I połowy 2011 r. Z drugiej strony wciąż wysokie ceny surowców na rynkach światowych oraz efekty wcześniejszego osłabienia kursu złotego będą czynnikami podtrzymującymi podwyższoną dynamikę cen. W tym samym kierunku oddziaływać będzie utrzymująca się wysoka dynamika cen administrowanych.

"W ocenie Rady, w średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez stopniowo malejącą dynamikę popytu krajowego. W kierunku zmniejszenia dynamiki popytu będzie oddziaływał niższy wzrost gospodarczy za granicą, zacieśnienie polityki fiskalnej w Polsce, a także dokonane w I połowie 2011 r. podwyższenie stóp procentowych NBP.Czynnikiem niepewności dla przyszłej inflacji pozostaje wpływ sytuacji na globalnych rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego, w szczególności trwałość obserwowanej w ostatnim okresie aprecjacji polskiej waluty" - podsumowano w komunikacie.

Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał podwyżki stóp procentowych na lutowym posiedzeniu RPP. Od czerwca 2011 r. główna stopa procentowa (referencyjna) wynosi 4,50%.

Dołącz do dyskusji: RPP: stopy bez zmian, choć inflacja będzie nadal podwyższona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl