Sawicki z PSL: Podatek liniowy jest możliwy
Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) chce w ciągu kilku lat obniżyćpodatek od towarów i usług (VAT) do 17% z 22% i wprowadzić nowerozwiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), wynika zpiątkowej wypowiedzi posła tej partii Marka Sawickiego. Jegozdaniem, możliwy jest podatek liniowy z wysoką kwotą wolną isystemem mnożnikowym.
"Politycy Platformy Obywatelskiej (PO) zapominają, że podatekdochodowy od osób prawnych jest już liniowy, co zostało wprowadzonejeszcze za rządu Belki. Natomiast jeśli chodzi o podatek od osóbfizycznych, to od 2009 roku koalicja Prawo i Sprawiedliwość (PiS),Samoobrona i Liga Rodzin Polskich (LPR) uchwaliła podatek liniowydla 99% podatników, którzy znajdą się w nowej stawce 18%" -powiedział Sawicki w wywiadzie dla TVN CNBC.
Poseł przypomniał także, że dziś efektywna stawka podatkowa dlanajniższego progu wynosi 13,5%, a po zmianach realna stopapodatkowa wyniesie 15,0%. Natomiast najbogatsi, mieszczący się dziśw 40-proc. stawce, zyskają na jej obniżeniu do 32% nawetkilkanaście tysięcy złotych rocznie.
"Podatek liniowy więc jest, pytanie tylko, czy PO takniesprawiedliwy podatek chce zachować czy nie. [...] Sprawa jestotwarta i warto o niej rozmawiać, a na szczęście obie partie sągotowe do takich negocjacji" - dodał Sawicki.
Jednak, według posła PSL, ważniejsze są podatki pośrednie,ponieważ płacą je wszyscy, niezależnie od dochodów. Chodzizwłaszcza o zbyt wysoki, jego zdaniem, podatek VAT.
"Dlatego, jeśli chcemy mówić o polityce prospołecznej, to wartosię zastanowić nad tym podatkiem pośrednim. Warto także zastanowićsię i dyskutować o niższych podatkach na artykuły żywnościowe iartykuły pierwszej potrzeby" - tłumaczy Sawicki.
Według niego, VAT należy obniżyć do 17%, małymi kroczkami po 0,5pkt proc. rocznie począwszy od 2008 roku. Natomiast uchwalona przezpoprzedni rząd nowelizacja ustaw podatkowych jest dla PSL raczejnie do przyjęcia i w ciągu najbliższego półrocza nowy rząd będziezastanawiał się, co z tym zrobić.
"Podatek liniowy z odpowiednią kwotą wolną od podatku i systememmnożnikowym to propozycja o której warto rozmawiać" - podsumowałSawicki.
Poseł PSL dodał również, że trwają rozmowy na tematprywatyzacji.
"Wcześniej jednak należy ustalić, które sektory trzeba z tejprywatyzacji wyłączyć. Z pewnością nie ma potrzeby prywatyzowaniainfrastruktury transportowej, przesyłowej. Natomiast usługiświadczone za pomocą tej infrastruktury można i trzebaprywatyzować, bo wtedy konkurencja na poziomie usług bardzo dobrzerobi dla klienta" - wyjaśnia Sawicki.
Na koniec poseł PSL potwierdził, że jest jednym z kandydatówswojej partii na stanowisko ministra rolnictwa.
Dołącz do dyskusji: