SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wyrównywanie pozycji kobiet i mężczyzn na rynku pracy

Równość szans pozostanie jednym z  priorytetów w perspektywie finansowej na lata 2014-2020.  Jak mówi wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska, w ostatnich latach udało się wiele poprawić, ale wyrównywanie pozycji kobiet i mężczyzn, szczególnie na rynku pracy, wymaga jeszcze wiele pracy. Zadanie to będzie kontynuowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Każdy z realizowanych programów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) musi uwzględniać równość płci. Polska dostaje środki na ten cel od początku członkostwa w UE, czyli od 2004 roku. Były one przeznaczane m.in. na wsparcie bezrobotnych kobiet.

Czesława Ostrowska zapewnia, że programy ze środków EFS będą nadal wydatkowane na cele związane z walką ze stereotypami.

 – Działania, które realizowaliśmy w tej perspektywie już wywarły pozytywne skutki w walce ze stereotypami i muszą one być kontynuowane. Mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia, by wyrównać szanse kobiet i mężczyzn w życiu społecznym, przede wszystkim na rynku pracy – przekonuje wiceminister pracy i polityki społecznej.

Choć pula pieniędzy na EFS w nowej perspektywie finansowej nie jest jeszcze znana, to resort pracy i polityki społecznej przygotowuje konkretne propozycje działań.

 – Myślę, że już niedługo dowiemy się, jakie to będą wielkości środków, ale te działania są bardzo ważne i muszą być kontynuowane. Jesteśmy na etapie przygotowań do stworzenia programów operacyjnych, gdzie już będą szczegółowe cele tematyczne, które zamierzamy realizować, przełożone na konkretne działania – podkreśla Czesława Ostrowska.

We wcześniejszych latach ze środków EFS były realizowane  w Polsce m.in. programy mające na celu zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej czy też pomoc rodzicom w powrocie do pracy po urlopie wychowawczym.

 – Nowe projekty to kontynuacja tego, co było dobre w obecnej perspektywie. Ze środków europejskich wspieraliśmy i wspieramy nadal tworzenie żłobków. Zakończyliśmy niedawno drugi konkurs w tym zakresie na alokacje kolejnych 50 mln zł, wcześniej wydaliśmy już 150 mln zł. Otworzyliśmy też przedszkola przyzakładowe. Stworzyliśmy też model kształcenia np. pracowników instytucji rynku pracy z zakresu realizacji w praktyce zasad równości w dostępie do zatrudnienia – mówi wiceminister pracy i polityki społecznej.

Podobnie wydatkuje się środki EFS w ramach programów wyrównywania szans w innych państwach członkowskich UE. Przykładowo w Niemczech środki z EFS są przeznaczane na: wspieranie godzenia życia zawodowego i prywatnego wśród kobiet i mężczyzn, uwzględnienie potrzeb i potencjału kobiet, mężczyzn i rodzin, zwiększenie uczestnictwa kobiet w rynku pracy, likwidację nierówności ze względu na płeć w życiu zawodowym, wzmacnianie przedsiębiorczości i wspieranie zakładania firm przez kobiety oraz wspieranie sprawiedliwości płciowej w obszarze edukacji, badań i innowacji.

Dołącz do dyskusji: Wyrównywanie pozycji kobiet i mężczyzn na rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl