Zegarek od Google będzie mierzyć funkcje życiowe pacjentów
Inżynierowie Google przedstawili prototyp elektronicznego zegarka pozwalającego na precyzyjne pomiary najważniejszych funkcji życiowych użytkownika. - To nie jest urządzenie przeznaczone na szeroki rynek, ale dla pacjentów wymagających stałej kontroli lekarzy - zapowiada Andy Conrad z Google.
Za nowatorskim zegarkiem-opaską stoi zespół naukowców z laboratorium Google X - tego samego, w którym opracowano między innymi autonomiczny samochód, drony do dostarczania przesyłek czy szkła kontaktowe mierzące poziom cukru we krwi diabetyków.
Nowe urządzenie założone na nadgarstek jest w stanie zmierzyć, zarejestrować i w razie potrzeby przekazać dalej takie parametry dotyczące użytkownika jak puls, rytm pracy serca czy temperaturę. Może także dostarczać informacji z otoczenia użytkownika, między innymi o natężeniu światła czy poziomie hałasu.
W rozmowie z serwisem Bloomberg Business Andy Conrad, szef zespołu odpowiedzialnego za projekt zegarka zastrzega, że nie jest to urządzenie przeznaczone na szeroki konsumencki rynek. Ma ono służyć przede wszystkim pacjentom przebywającym w swoich domach lub w szpitalach, którzy wymagają stałej kontroli ze strony lekarzy. Conrad zaznacza przy tym, że choć w sprzedaży pojawiły się już smartwatche i opaski oferujące niektóre funkcje związane z rejestrowaniem parametrów zdrowotnych użytkowników, to jednak dostarczane przez nie dane są za mało precyzyjne dla zastosowań klinicznych.
Według zapowiedzi inżynierów z Google X nowy zegarek w lecie br. zostanie przekazany do testów w szpitalach na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy. Na razie nie wiadomo kiedy zakończy się faza prób i w jakim terminie urządzenie mogłoby wejść do produkcji. Conrad przewiduje jednak, że za 20 lub 30 lat podobne opaski będą w powszechnym użyciu pozwalając przede wszystkim na szeroko pojętą profilaktykę - dokonując precyzyjnych pomiarów urządzenie będzie w stanie ostrzec o tym, że konkretnemu użytkownikowi grozi choroba.
Dołącz do dyskusji: Zegarek od Google będzie mierzyć funkcje życiowe pacjentów