Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2014-05-02

A A A POLEĆ DRUKUJ

ABC idealnej majówki

Klasyczne spotkanie w ogródku przy grillu, a może wyjazd za miasto na piknik? Czas zaplanować majówkę! To łatwiejsze, niż się wydaje - proste jak ABC!


Przekonaj się jak można uatrakcyjnić wypad w plener lub „zwykłe” spotkanie z przyjaciółmi i znajomymi. Skorzystaj z poniższego alfabetu, dodaj do niego własne pomysły i zaplanuj idealną majówkę!

A - Andruty, czyli wafle przekładane kremami różnego rodzaju. Może warto nawiązać do czasów dzieciństwa,  gdy nasze mamy i babcie przygotowywały ów specjał? Wystarczy przygotować krem (np. z kandyzowanego mleka lub z margaryny, kakao, mleka i cukru) i przełożyć nim kupione w sklepie wafle. Przed pokrojeniem trzeba taki „torcik” obciążyć (przyda się deska do krojenia i torebka cukru lub mąki) i pozostawić na około 30 minut, aby warstwy się skleiły. Wafel kroimy na kawałeczki i już możemy się nimi zajadać.
Aktywność fizyczna - przyjemne, majowe słońce zachęca do jazdy na rowerze, gry w siatkówkę lub badmintona. Skorzystaj z okazji, by podnieść swój poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia.

B - Burgery domowe, a więc fast food w wersji...  slow. Z ulubionych składników przygotuj pyszne, a przy tym zdrowe burgery. Pełnoziarniste bułki (lub pieczywo własnej roboty), dobrej jakości mięso na kotleciki, warzywa (takie jak sałata, ogórki, pomidory), do tego ser, ulubione przyprawy, sos i gotowe. Co prawda, takie burgery źle znoszą transport, ale mimo to warto je przygotować i zjeść w domu. Miłośnicy fast foodów (nie tylko ci najmłodsi) będą zadowoleni!

C - Ciasteczka.
Pieczenie małych słodkich przekąsek to prawdziwa frajda. Znajdź przepis (internet pełen jest smakowitych propozycji), poproś o pomoc domowników i przygotujcie wspólnie prowiant na wycieczkę rowerową lub małe co nieco do schrupania przed telewizorem.
Szybki przepis na kruche ciastka z migdałami: 200 g mąki przesiewamy na stolnicę, dodajemy 200 g masła oraz 100 g siekanych migdałów i 100 g cukru pudru. Zagniatamy ciasto, następnie je rozwałkowujemy na grubość ok 3/4 centymetra. Ciasto jest bardzo kruche, trzeba więc delikatnie ułożyć je na blasze i wyrównać brzegi. Pieczemy je ok. 8-10 minut w gorącym piekarniku, aż stanie się jasnozłote. Gotowe ciasto kroimy na małe kwadraciki.

D - Doceń polskie. Po dobre, rodzime produkty warto sięgać nie tylko z okazji patriotycznych świąt, takich jak rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Doceń polskie to hasło patriotycznych konsumentów, a jednocześnie nazwa ogólnopolskiego programu promocyjnego wspierającego rodzimych producentów żywności. W ramach programu organizowane są audyty, podczas których eksperci oceniają artykuły spożywcze i przyznają certyfikat ''Doceń polskie'' wyrobom najwyższej jakości. Logo programu umieszczone na opakowaniu produktu oznacza, że dany artykuł powstał w naszym kraju, a co więcej, cechuje go dobry smak, odpowiedni wygląd oraz cena adekwatna do jakości.

E - eeee.... Elbląg, ekran, Elżbieta, eukaliptus i emu - to przykładowe wyrazy na literkę E - podpowiedzi dla miłośników popularnej niegdyś gry ''Państwa, miasta, wioski''. Może warto do niej wrócić? Kartka papieru, coś do pisana i odrobina kreatywności wystarczą, by twórczo spędzić czas ze znajomymi. Reguły zabawy są banalne - gracze ustalają jakiego rodzaju nazwy są poszukiwane (państwa, kraje, imiona, rośliny, zawody, przedmioty etc), losują literkę na jaką mają rozpoczynać się odpowiedzi i starają się znaleźć rozwiązanie, na które nie wpadli pozostali uczestnicy zabawy. Grać można wszędzie, a zasady modyfikować wg uznania (wielbiciele filmów mogą grać w filmową wersję ''Tytuł, aktor, reżyser'' a fani gotowania w ''Przystawka, danie główne, deser, owoc, warzywo, kuchenny gadżet'' etc).

F- Finger food - dosłownie produkty, które można jeść palcami. W praktyce mianem tym określa się małe przekąski, takie jak mini babeczki, tarteletki, paluszki z ciasta francuskiego, czy owoce pokrojone w cząstki, które są idealne na 1-2 kęsy. Obowiązkowy punkt tzw. przyjęcia na stojąco (standing party).

G - Grill. Majówka bez grilla? Niemożliwe! Znudziły Ci się tradycyjne kiełbaski z grilla? Na ruszcie ułóż skropione sokiem z cytryny i  doprawione czosnkiem oraz rozmarynem plasterki bakłażana. Zanim zaczniesz go grillować, posól warzywo i odczekaj chwilę, aż puści sok (inaczej bakłażan będzie gorzki).
Sięgnij także po paprykę pokrojoną w cząstki, kolby kukurydzy, kapelusze pieczarek wypełnione żółtym serem oraz obgotowane brokuły i marchewki. Upieczone na grillu warzywa wystarczy doprawić sosem, np. na bazie gęstego jogurtu. Na ruszcie możesz podpiec także pieczywo.
Nie wyobrażasz sobie posiłku bez mięsa? Przygotuj kolorowe szaszłyki z polędwicy wołowej lub kurczaka (warto go wcześniej zamarynować, będzie lepiej smakował). Na grillu przyrządzisz także ryby i owoce morza, takie jak krewetki. Aż chce się poszukać podpałki, prawda?

H - Homing to nic innego, jak tylko spędzanie wolnego czasu w domu. Nie chodzi jednak o leniuchowanie w samotności, ale wspólne gotowanie i jedzenie potraw, oglądanie filmów, czy słuchanie muzyki. Alternatywa dla zabawy w klubach (clubbing). Tego typu spotkania rozpoczynają się w dobrze wyposażonej kuchni gospodarzy i tam zwykle się kończą.
Hummus - potrawa kuchni arabskiej, której głównym składnikiem jest ugotowana i utarta ciecierzyca. Doskonała przekąska na zimno, na piknik jak znalazł!

I - Improwizacja. Nie wszystko zależy od ciebie. Czasem nawet najlepszy plan po prostu nie wypali z powodu złej pogody, awarii lub siły wyższej. Nie trać humoru i czasu na przejmowanie się tym, na co nie masz wpływu! Uśmiechnij się i korzystaj z wolnego dnia!

J - Jajko. Gotowane na twardo stanowi obowiązkowy element wyposażenia wielu piknikowych koszy i plecaków z prowiantem na wycieczkę. Pamiętaj, by nie przechowywać go zbyt długo. Świeżo ugotowane smakuje najlepiej.

K - Kanapka. Nie mogło być inaczej, kanapka to sprawdzony sposób na zaspokojenie głodu w podróży. Pamiętaj jednak, że warzywa, które do niej dodasz mogą puścić sok. Postaraj się w pieczywie umieścić tylko wędlinę (lub mięso) i ser, a warzywa spakuj osobno (najlepiej do plastikowego, zamykanego pudełka) i dodaj je do kanapki tuż przed jedzeniem.

L - Latawiec. Kiedy ostatni raz widziałaś kogoś puszczającego latawce? Może sama powinnaś spróbować? Patrz: A jak aktywność fizyczna.
Lemoniada. W ciepłe dni miło jest wypić kwaskowatą, zimną lemoniadę. Do jej przygotowania potrzeba 1 litra wody, 1-2 limonek lub cytryn, cukru lub miodu (wg uznania) i kilku listków mięty. Pamiętaj o dokładnym umyciu i sparzeniu wrzątkiem owoców cytrusowych. Warto je także ''pomasować'' - dzięki temu uzyskamy więcej soku. Plasterki limonek, cukier i miętę ugniatamy w dzbanku, w małej ilości wody. Dolewamy resztę wody i mieszamy. Do napoju można dodać kostki lodu, plasterki limonek i listki mięty.

M - Muffiny - małe, urocze babeczki, których przygotowanie nie zajmie Ci dużo czasu. Możesz je zrobić w wersji na słodko lub podać w wykwintnej formie, np. z serem pleśniowym, suszonymi pomidorami czy oliwkami.

N - Naleśniki, w których (niczym w sakiewkach) umieścisz smakowity farsz. Owiń je szczelnie w srebrną folię spożywczą, aby bezpiecznie zniosły transport.
Napoje. Niby oczywistość, ale nie zapomnij się w nie zaopatrzyć. Woda najlepiej ugasi pragnienie, ale jeśli masz ochotę na inny napój (niekoniecznie sok), przygotuj lemoniadę lub domową oranżadę (patrz L jak lemoniada i O jak oranżada).

O - Owoce. Umyj je wcześniej i pokrój w cząstki (wygodniej będzie je jeść). Kawałki jabłek nie stracą koloru, jeśli skropisz je sokiem z cytryny. Banany umieść w plastikowym pojemniku, gdyż źle transportowane mogą się zgnieść i/lub nabrać czarnych plam.
Oranżada. Do przygotowania której potrzebne będą 2 pomarańcze, cytryna, cukier oraz 1 litr wody. Rozpuszczamy cukier w małej ilości wody, dodajemy sok z owoców i pozostałą wodę. Prosty i pyszny sposób na ochłodę!

P - Pasta kanapkowa, doskonała do pieczywa. Z twarogu, bryndzy, ementalera, a może jajeczna? Która najlepiej ci smakuje? Jeśli chcesz zabrać ją w plener, powinnaś zatroszczyć się o torbę termiczną, aby smakołyk się nie zepsuł pod wpływem temperatury.
Pasta z ementalera: 100 g topionego sera i 100 g masła ucieramy na pulchną masę. Doprawiamy do smaku, najlepiej papryką.
Pasta z bryndzy ze śmietaną i papryką: 200 g bryndzy ucieramy ze śmietaną (125 ml), dodajemy szczyptę papryki i sól.

R- Raclette - (czyt. „raklet”) nazwa sera produkowanego w Szwajcarii, a jednocześnie sposób przyrządzania z niego potraw (na specjalnych patelniach podpieka się ulubione składniki pod serową pierzynką). To także nazwa urządzenia elektrycznego do przyrządzania raclette, które jest dobrą alternatywą dla grilla, zwłaszcza w pochmurne i zimne dni. Twoi gości mogą usiąść wokół niego (niczym przy serowym founde lub ognisku) i samodzielnie komponować mini dania. Ciepła atmosfera i dobra zabawa gwarantowane!

S - Swap party, czyli spotkania mające na celu wymianę (z ang. swap - zamiana) najczęściej ubrań, których już nie nosimy. A gdyby tak urządzić spotkanie tematyczne i wymienić się... przepisami kulinarnymi lub gotowymi smakołykami? Każdy uczestnik przynosi własnoręcznie przygotowane specjały, kosztuje dań innych i zabiera porcję do domu. W ten sposób można poznać ciekawe połączenia smaków, nowe receptury lub nieznane wcześniej składniki. Warto zadbać o taką ilość jedzenia, by starczyło go dla wszystkich uczestników spotkania. Dobrze jest także odpowiednio opisać danie (wymienić składniki) przed degustacją, dzięki temu alergicy będą czuli się komfortowo.

Ś - Środowisko naturalne. Dbając o podniebienie i dobre samopoczucie nie ignoruj przyrody. Jeśli planujesz zorganizowanie pikniku, pamiętaj o zabraniu z domu worka na śmieci i odpadki. Biwakuj w miejscach do tego przeznaczonych.

T - Tortille, czyli pszenne lub kukurydziane placki, w które zawiniesz warzywa i usmażone mięso doprawione aromatycznym, gęstym sosem. Owiń je szczelnie w papier i ruszaj przed siebie, nie martwiąc się o sycący posiłek. 

U - Urlop. Weź parę dni wolnego w pracy i skorzystaj z długiego weekendu!

V - Vol-au-vent (z francuskiego - lot z wiatrem). Danie kuchni francuskiej serwowane na ciepło. Nazwa odnosi się także do pustych babeczek z ciasta francuskiego, które przecina się w górnej części tworząc wieczka. Babeczki nadziewane są mięsem, rybą, warzywami lub pastami. „Kominki” przykrywa się wieczkiem i podaje na zimno.

W - Waga. Planując wypad za miasto weź pod uwagę ciężar naczyń i opakowań, w które spakujesz przekąski. To istotne zwłaszcza, gdy planujesz wyprawę rowerową lub pieszą wędrówkę. Dla własnej wygody zrezygnuj z szklanych, ciężkich naczyń na rzecz tych lekkich, nietłukących się.
Nie zapomnij o kocu i termicznej torbie, która będzie pełniła rolę małej lodówki.

Z - Znajomi i przyjaciele. Zaproś ich do siebie, zorganizujcie piknik lub wycieczkę do lasu. W końcu macie czas dla siebie!



Piknikowy koszyk, czyli produkty nagrodzone certyfikatem ''Doceń polskie'', które warto zabrać w plener (pełna lista wyrobów z godłem programu jest dostępna na stronie docenpolskie.pl):

Twarożek śmietankowy extra naturalny – Zakład Mleczarski STARCO – TOP PRODUKT programu ''Doceń polskie''.
Sok tłoczony jabłkowo-czereśniowy - KASINKA
Podwójne paluszki z makiem – Beer Fingers
Naturalna woda mineralna BYSTRA 1,5 l gazowana – PPHU SIMBA -  TOP PRODUKT programu ''Doceń polskie''
Herbatniki ''Szampanki'' o smaku kawowym – ZPC ''Piast”
Ciastka z orzechami – RSP Złotokłos
Sok jabłkowo-aroniowy - Gospodarstwo Sadownicze Barbara Kubis
Wafle Chrupaki – VITAGRO
Tłoczony sok z jabłek i marchewki – Maciejowy Sad – TOP PRODUKT
Słonecznik w karmelu – LARO – TOP PRODUKT
Woda niegazowana GALICYA  - GALICYA – TOP PRODUKT
Snacki jabłkowe Jabłko czerwone/ Jabłko zielone - Frutetto – TOP PRODUKT 


* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie”  jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmuje się piątka specjalistów zawodowo związana z żywnością i technologią żywienia, która tworzy Lożę Ekspertów. Zasiada w niej m.in. reprezentant Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest  także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych. Celem projektu jest propagowanie wspólnego gotowania wśród pasjonatów kuchni, którzy swoją wiedzą i przepisami dzielą się w Internecie. Dzięki ogólnopolskiemu konkursowi, warsztatom i pokazom kulinarnym, blogerzy mają okazję do spotkań, poznawania nowych miejsc i produktów, wymiany doświadczeń, nauki oraz dobrej zabawy.


* * *
KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl

Anna Koza
anna.koza@adventure.media.pl
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70
 





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS