appfleet, platforma poprawiająca wydajność procesów biznesowych stworzona od postaw przez Dmitriya Akulova, z dniem 31 października 2021 roku wyłączy klastry i połączy siły z Cloudflare - amerykańskim przedsiębiorstwem informatycznym będącym dostawcą usług dostarczania treści w internecie (Content Delivery Network) oraz serwerów nazw (Domain Name System).
Platforma appfleet pozwala między innymi na znaczne zmniejszanie opóźnień dostarczania i przetwarzania danych w wielu lokalizacjach. Wystartowała 1 kwietnia 2021 roku i w ciągu zaledwie kilku tygodni od startu przyciągnęła uwagę ponad 50 funduszy Venture Capital. Jednym z gigantów, który dostrzegł potencjał rozwiązania, był też Cloudflare.
Kiedy rozpoczęliśmy pracę nad platformą appfleet, naszym celem było zbudowanie rozwiązania, które będzie skalowalne, a zarazem atrakcyjne cenowo i proste w obsłudze, tak by mogły korzystać z niego nie tylko największe przedsiębiorstwa i organizacje, ale praktycznie wszyscy prowadzący biznes z wykorzystaniem internetu. Zespół składał się z 3 deweloperów i sporej liczby freelancerów. Tymi nakładami zbudowaliśmy appfleet od podstaw, wyłącznie z wykorzystaniem własnych zasobów. Jestem przekonany, że udało nam się uprościć złożoną technologię i uczynić ją dostępną nawet dla najmniejszych użytkowników - wyjaśnia Dmitriy Akulov, założyciel appfleet.
Rozwiązanie szybko zostało zauważone przez rynek i samych klientów. Od momentu startu platforma podwajała rozmiar każdego miesiąca i notowała gwałtowny wzrost liczby rozmieszczonych klastrów na całym świecie - ok. 6000 razy w miesiącu. Liczba operacji potrajała się z miesiąca na miesiąc, a użytkownicy zgłaszali dodatkowe prośby o nowe funkcjonalności. Platformą zaczęły się też interesować największe fundusze Venture Capital zajmujących się rynkiem Edge Computing.
Rozmowy z Cloudflare zaczęły się od czegoś zupełnie innego – sponsoringu open-source’owego rozwiązania BootstrapCDN, które w marcu 2021 zostało wcielone do innego naszego projektu - jsDelivr. Jego założeniem jest równoważenie obciążenia sieciowego, zapewniające najlepszy możliwy uptime i wydajność. Algorytmy jsDelivr wybierają najbardziej optymalnego dostawcę dla konkretnego użytkownika w czasie rzeczywistym, reagując szczególnie na spadki jakości spowodowane na przykład atakami DDoS. Przy okazji pokazaliśmy także, co robimy w ramach appfleet. Szybko doszliśmy do wniosków, że warto połączyć siły także w sektorze Edge Computingu i wspólna praca nad zbudowaniem najlepszej dostępnej na rynku brzegowej platformy obliczeniowej – wspomina Akulov.
Istniejący od ponad dekady Cloudflare działa na szeroka skalę i dysponuje najnowocześniejszą technologią zapewniającą dotarcie do użytkowników w ponad 200 lokalizacjach na całym świecie, podczas gdy appfleet obsługiwał tylko pięć regionów. Oznacza to możliwość skierowania propozycji do znacznie większej liczby Java Developerów i użytkowników niż było to możliwe wcześniej. Doświadczenie zdobyte przy tworzeniu i rozwijaniu appfleet przełoży się na dalszy rozwój Cloudflare Workers, czyli skalowalnej, globalnej brzegowej platformy obliczeniowej.
W 2011 roku Cloudflare uzyskała tytuł najbardziej innowacyjnej firmy z branży IT przyznany przez The Wall Street Journal.