Już w najbliższą sobotę odbędzie się oficjalne otwarcie polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Wydarzenie będzie okazją do pochwalenia się imponującymi planami na tegoroczne obchody tego święta programistów. Między 10 a 18 października w całym kraju odbędą się setki wydarzeń organizowanych przez pasjonatów i promotorów uczenia się kompetencji cyfrowych.
„Już w tym momencie na mapie CodeWeek.eu jest więcej polskich wydarzeń niż rok temu” – mówi Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska organizującej krajową edycję Tygodnia Kodowania – „Obecnie jest ich ponad 550, codziennie dodawanych jest kilkadziesiąt nowych”. Swoje wydarzenia licznie zgłaszają grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki, domy kultury, centra doskonalenia nauczycieli, start-upy i duże firmy.
„Kodowanie jest dla wszystkich, dlatego wspieramy organizację wydarzeń programistycznych wszędzie, w całej Polsce. Taki ogólnokrajowy zasięg stworzyliśmy razem z »Mistrzami Kodowania«, programem, który zaraża pasją do kodowania wielu nauczycieli i uczniów” – tłumaczy Blanka Fijołek, polska ambasadorka Tygodnia Kodowania i CSR & Sponsorship Senior Manager w Samsung Electronics Polska. – „Teraz to oni przekazują swoją pasję innym uczestnikom zajęć. Bardzo cieszy mnie także ogromne zaangażowanie przedszkoli z rozpoczętego dopiero miesiąc temu programu »Mistrzowie Kodowania Junior« – to prawdziwe lokomotywy Europejskiego Tygodnia Kodowania!”
Na zainteresowanych czekają m.in. otwarta strefa kodowania na sali ekspozycyjnej w Centrum Nauki Kopernik, warsztaty dla dziennikarzy organizowane przez Fundację Media 3.0, hackathon na Politechnice Warszawskiej czy warsztaty w Creative Clubach. Podsumowaniem Tygodnia Kodowania będzie Piknik Koderów oraz debata ekspercka „Jaka jest przyszłość nauki programowania w Polsce”, która odbędzie się 16 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Zawsze aktualna pełna lista wydarzeń wraz z dodatkowymi informacjami jest dostępna na stronie http://events.codeweek.eu. Wiele informacji organizatorzy umieszczają także na polskiej stronie http://codeweek.org.pl oraz na profilach w mediach społecznościowych - https://twitter.com/codeweekpl i https://www.facebook.com/CodeWeekPL.
Polskim koordynatorem tegorocznego Tygodnia Kodowania jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem został program „Mistrzowie Kodowania”. Działania są dofinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerami działań są: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki. Polskimi ambasadorami akcji zostali Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska i Kamil Sijko z Fundacji CoderDojo.
***
O programie „Mistrzowie Kodowania”
„Mistrzowie Kodowania”, flagowy program edukacyjny firmy Samsung Electronics Polska, który realizowany jest we współpracy ze szkołami podstawowymi, gimnazjalnymi i ponadgimnazjalnymi, ma na celu rozwijanie nowoczesnego systemu edukacji w Polsce. Opiera się na lekcjach programowania m.in. w intuicyjnym języku Scratch, który dzięki obrazkowemu interfejsowi jest idealny dla młodszych dzieci. Do tej pory umiejętności programistyczne pod okiem ponad 1300 nauczycieli rozwinęło blisko 50 000 dzieci z 630 szkół w całej Polsce, a wraz z kolejną edycją liczby te wzrosną do około 3000 nauczycieli i 100 000 uczniów z 1200 szkół.
dostarczył infoWire.pl