Co oznacza tajemniczy termin „gamut ludzkiego oka”? Jak działa telewizor i w jaki sposób ludzie postrzegają telewizyjny obraz? Czym jest kropka kwantowa? Już od 22 września w Centrum Nauki Kopernik będzie można poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Strefa edukacyjna, której otwarcie odbędzie się 22 września w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, pozwoli zwiedzającym odkryć świat najnowszych technologii stosowanych w produkcji telewizorów. Zwiedzający będą mogli bezpośrednio doświadczyć tego, w jaki sposób może zmieniać się percepcja wyświetlanych kolorów w telewizyjnym obrazie. Partnerem strategicznym strefy jest firma Samsung, która wspiera działalność Centrum od początku jego istnienia.
Samsung i kropka
„Samsung i kropka” to projekt, który w przystępny i ciekawy sposób przedstawi tajniki zaawansowanych technologii oraz pozwoli zwiedzającym na odkrycie tajemnic ludzkiego oka. Zaprezentowane eksponaty pokażą m.in. sposób działania najnowocześniejszych modeli telewizorów, mechanizm postrzegania obrazu, a także gamut ludzkiej percepcji. Szczególną atrakcją będzie możliwość zapoznania się z właściwościami kropek kwantowych, czyli specjalnych nanokryształów, używanych przez firmę Samsung w produkcji nowoczesnych telewizorów. Zwiedzający będą mogli m.in. zobaczyć co stanie się po oświetleniu promieniami UV fiolek wypełnionych zawiesinami kropek kwantowych, a także zajrzeć do wnętrza telewizora, by dowiedzieć się w jaki sposób działa to popularne urządzenie.
Wspierać naukę
Samsung, jako lider innowacji, wspiera Centrum Nauki Kopernik od samego początku jego istnienia, odpowiadając m.in. za dostarczanie rozwiązań technologicznych na potrzeby ekspozycji, w tym doposażenie obiektów wystawowych w aparaty 3D, tablety czy nowoczesne e-boardy.
Szczególną opieką objęte są wystawy i inicjatywy związane z robotyką oraz nowymi technologiami. Firma Samsung jest Partnerem Strategicznym takich projektów jak np. Teatr Robotyczny, w ramach którego humanoidalne maszyny prezentują istotne tematy z różnych dyscyplin naukowych oraz „Mini warsztaty na wózkach”, pozwalające zgłębić tajniki tworzenia i percepcji obrazu 3D lub innowacyjne sposoby przetwarzania energii. Na przestrzeni ostatnich lat firma Samsung wielokrotnie wspierała różnorodne projekty edukacyjne, m.in. Dni Robotów oraz Strefę Kodowania, w której pod okiem animatorów każdy mógł poznać podstawy programowania.
Laboratoria CNK, które również dzięki zaangażowaniu firmy Samsung, wyposażone są w profesjonalny sprzęt, przez co zachęcają dzieci i dorosłych do poszerzania swojej wiedzy oraz prowadzenia własnych badań. Zarówno strefa „Samsung i kropka”, jak i pozostałe ekspozycje, powstały we współpracy z Centrum Badań i Rozwoju Samsung, opierając się o najnowocześniejsze rozwiązania wykorzystywane przez firmę.
dostarczył infoWire.pl