Przegląd kultowych wąsów
Według Nonsensopedii wąsy to „nawis pod nosem”. Dodają animuszu, męskości, charakteru. Na ich temat powstały piosenki, wiersze, a nawet prace naukowe. Zdobią nasze ubrania, szklanki, otwieracze do butelek, gadżety. Mogą nawet służyć za przebranie! Tak, wąsy grubą czcionką wpisały się w popkulturę. Poniżej przedstawiamy subiektywny wybór najciekawszych okazów.
Wąsy Adama Małysza
To pierwsze wąsy, które każdemu Polakowi przychodzą na myśl. Orzeł z Wisły rozpalał w nas najgorętsze emocje nie tylko fenomenalnymi skokami, ale i wąsami. Niepowtarzalne, tajemnicze, egzotyczne – biją na głowę wszystkie inne ważne wąsy narodowe. Gdy Adam Małysz ogłosił swoje odejście ze sportu w 2011 roku, powstała nawet akcja upamiętnienia skoczka – na jego cześć cały polski Internet zaczął masowo zapuszczać wirtualne wąsy.
(źródło: www.skokisocelu.pl)
Wąsy Salvadora Dalego
Ekscentryczna natura jednego z największych i najciekawszych artystów XX wieku przejawiała się nie tylko w sztuce. Salvador Dalí nosił charakterystyczny, długi i zakręcony wąs (czasem transformował się do innych postaci), który idealnie dopełniał wizerunek mistrza surrealizmu.
(źródło: Internet)
Wąsy Beastie Boys w teledysku Sabotage
Jedne z najważniejszych i najpopularniejszych wąsów w historii rocka. W słynnym teledysku do piosenki „Sabotage” muzycy występują w przebraniu policjantów z lat 70., oddając tym samym hołd nie tylko wąsom, ale i takim bohaterom, jak Tom Selleck (skądinąd właściciel innego słynnego wąsa). Wąsy bowiem to męskość, honor i odwaga.
(źródło: Internet)
Wąsy Mona Lisy
L.H.O.O.Q to słynny obraz Marcela Duchampa. A właściwie nie obraz, tylko ready-mades (produkt codziennego użytku przetworzony w dzieło sztuki). Duchamp – zgodnie z nurtem dadaizmu – zerwał z tradycją, odrzucił wszelkie kanony i rzucił się w wir twórczości. Wziął pocztówkę z wizerunkiem Giocondy Leonarda Da Vinci, ołówek, domalował kilka kresek i… stworzył manifest nowej sztuki.
(źródło: www.wikipedia.org)
Wąsy Jędrzeja
O potędze wąsów przekonuje nowy soft drink – Podpiwek Jędrzej. Napój o charakterystycznej chmielowym smaku na każdą okazję. Etykieta Jędrzeja z zawadiacko podkręconym wąsem wesoło uśmiecha się do konsumenta. Wąsy nie tylko zwracają na siebie uwagę, ale potwierdzają przewrotny i zdecydowanie męski charakter tego bezalkoholowego napitku. Nic tylko pić!
Wąsy na patyku
Oprócz kapelusza i prochowca, to niezbędny gadżet do kamuflażu. Dlowanym superbohata detektywa i stalkera. Wystarczy przyłożyć je pod nos i efekt murowany. Przydałyby się wielu zdemaskowanym superbohaterom. Gdyby jednak zawiodły jako element maskujący, zawsze pozostają zabawnym gadżetem.