Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2011-09-12

A A A POLEĆ DRUKUJ

Ekologiczna uprawa oliwek

Produkcja w systemie ekologicznym to alternatywa dla upraw konwencjonalnych. Staje się ona stopniowo coraz powszechniejsza na całym świecie, także w Polsce. W ten sposób uprawiane są również niektóre oliwki, z których wytwarza się oliwę najwyższej jakości, czyli extra vergine.

Ekologiczna uprawa oliwek w znacznym stopniu różni się od uprawy konwencjonalnej. Przede wszystkim stosuje się odmienne sposoby nawożenia gleby – wykorzystuje się kompost lub nawóz zwierzęcy, co sprawia, że gleba jest żyźniejsza i bogata w azot. Rośliny podlewa się jedynie wodą nieskażoną. Różnice między uprawą konwencjonalną a ekologiczną wynikają także z odmiennych metod zwalczania szkodników i chwastów. Do tego celu stosuje się tylko naturalne metody : uprawę ręczną, płodozmian, „chwastożerne” zwierzęta, a także ściółkowanie.

Rośliny uprawiane w sposób ekologiczny cechują się przede wszystkim doskonałą jakością. Inną korzyścią wynikającą z tego typu upraw jest ograniczenie szkodliwej dla środowiska chemizacji lub całkowita rezygnacja z niej. Ekologiczne uprawy przyczyniają się więc do ochrony gleby i wody.

Na świecie sześć krajów ma 93 procent ekologicznych upraw oliwy. Są to Włochy, Hiszpania, Tunezja, Grecja, Portugalia i Hiszpania.

Firma Monini, jako jedna z pierwszych na świecie, wprowadziła ekologiczny produkt do kategorii oliw i olejów. To oliwa extra vergine Bios, wytwarzana z oliwek pochodzących wyłącznie z upraw ekologicznych. Bios otrzymała certyfikat od ICEA, czyli Włoskiego Instytutu Etycznej i Ekologicznej Certyfikacji, który jest jednym z najważniejszych organów potwierdzających jakość produktów ekologiczno-organicznych we Włoszech i w Europie. Tak więc produkt ma renomowaną jakość uznaną na międzynarodowym rynku.

Oliwa ta charakteryzuje się przyjemnym zapachem świeżej trawy i owocowym smakiem z lekko gorzką i pikantną nutą. Stosuje się ją do doprawiania oraz grillowania potraw. Docenią ją wszyscy konsumenci – nie tylko ze względu na właściwości zdrowotne oliwy extra vergine najwyższej jakości, lecz także z powodu surowca: oliwek uprawianych w 100% w sposób ekologiczny. Chętnie sięgną po nią smakosze, którzy preferują niezbyt agresywny, aczkolwiek wyraźny smak oliwy.

Właściwości organoleptyczne oliwy extra vergine Bios zostały wielokrotnie docenione w konkursach na najlepsze ekologiczne oliwy. W 2010 roku zwyciężyła ona w prestiżowym konkursie Przeboje FMCG magazynu „Życie Handlowe”. Oliwa ta została nagrodzona w kategorii Produkty Ekologiczne. Jury brało pod uwagę następujące kryteria: dostępność produktu, jego opakowanie, wsparcie sprzedaży, innowacyjność produktu i adekwatność ceny do jakości.

Warto pamiętać, że na jakość i smak oliwy Bios wpływają wszystkie etapy produkcji, a zwłaszcza ekologiczna uprawa samych oliwek.
Oczywiście wybór dotyczący tego, czy zakupimy produkt pochodzący z upraw konwencjonalnych, czy ekologicznych należy wyłącznie do nas – konsumentów. Warto jednak robić zakupy w sposób świadomy, biorąc pod uwagę nie tylko smak nabywanych produktów, lecz także sposób ich wytworzenia.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS