Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2015-07-15

A A A POLEĆ DRUKUJ

Foka obrączkowana w Łebie

Foka obrączkowana odwiedziła rejon Łeby. Ten jeden z trzech gatunków fok, występujących w Bałtyku, należy do rzadkich gości na naszym wybrzeżu. Organizacja ekologiczna WWF Polska przypomina, że w przypadku obserwacji foki powinniśmy zapewnić jej spokój.

Foka obrączkowana nazywana inaczej nerpą, jest najmniejszą z bałtyckich fok. Charakteryzuje się pierścieniami wyraźnie zaznaczonymi na jej ciele, od których wzięła swoją nazwę. Ma też krótki, koci pysk. Cechą szczególną dla fok obrączkowanych jest paciorkowata struktura ich wibrysów. U pozostałych dwóch gatunków, foki szarej i pospolitej wąsy czuciowe mają praktycznie jednolitą budowę. Foki obrączkowane występują przeważnie pojedynczo. Do rozrodu, w przeciwieństwie do fok szarych, potrzebują lodu. Dlatego głównym rejonem ich występowania są wody północno-wschodniego Bałtyku.

Informację o obserwacji foki Błękitny Patrol WWF otrzymał późnym popołudniem – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Po odebraniu zgłoszenia nasi wolontariusze pojawili się na miejscu, w rejonie ruchomych wydm, na zachód od Łeby. Na miejscu zgłoszenia okazało się, że na plaży znajduje się foka obrączkowana, gatunek rzadko obserwowany na naszych plażach. Zwierzę było w dobrej kondycji. W takiej sytuacji patrol WWF zapewnia foce spokój, co jest szczególnie ważne w okresie wakacji, kiedy nadbałtyckie plaże są wypełnione wczasowiczami. Po dwóch godzinach odpoczynku od momentu zgłoszenia obserwacji, foka popłynęła dalej.

Foki są zwierzętamia wodno-lądowymi. Wychodzą na brzeg, żeby odpocząć, czy wysuszyć sierść. Dlatego tak ważne jest nie niepokojenie ich i zachowanie dystansu umożliwiającego im odpoczynek na plaży. O każdej obserwacji powinniśmy od razu powiadomić Błękitny Patrol WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 785536009 lub do Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, telefon 601 88 99 40. Do momentu pojawienia się Błękitnego Patrolu WWF warto zadbać o zapewnienie spokoju zwierzęciu.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS