„Działaniami prowadzonymi w ten weekend w IKEA Kraków chcemy promować ideę zrównoważonego transportu i docenić tych, którzy podróżując do nas wybrali właśnie taki sposób dojazdu. Namawiamy wszystkich, by w ten weekend dali troszkę odpocząć swoim samochodom i wsiedli do autobusu, tramwaju lub na rower – przyczyniając się tym samym do oczyszczenia naszego krakowskiego powietrza. A my?... My chcemy podziękować pasażerom komunikacji zbiorowej oraz rowerzystom i pokazać, że wspólnie możemy wiele zmienić!” – mówi Agata Czachórska–Węglarz, Koordynator Projektów Ekologicznych IKEA Kraków.
IKEA Kraków troszcząc się w pełni o komfort cyklistów po raz kolejny uzyskała certyfikat PRZYJAZNY ROWEROM, wyróżnienie nadawane przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Firma, która chce uzyskać ten certyfikat, musi spełniać szereg ściśle określonych wymogów. W IKEA Kraków do dyspozycji podróżujących na dwóch kółkach jest trzydzieści bezpiecznych miejsc parkingowych oraz informacje o szlakach i drogach rowerowych, a także o usługach dla rowerzystów dostępnych w okolicy. Specjalnie dla cyklistów dostępne są narzędzia do naprawy i regulacji rowerów oraz zestaw pierwszej pomocy.
Zarówno ochrona środowiska, jak i troska o zasoby naturalne to integralna część działalności IKEA Kraków, która od lat angażuje się w podnoszenie świadomości ekologicznej swoich klientów poprzez konkursy dla najmłodszych, organizację ekolekcji, promocję rozwiązań ułatwiających segregację śmieci oraz recycling. Sposób transportu towarów z IKEA również zorganizowany jest tak, aby zminimalizować szkodliwy wpływ na środowisko – możliwe jest to dzięki legendarnym płaskim paczkom (w jednym bagażniku zmieści się dużo więcej towarów, a nasi klienci nie muszą jeździć kilka razy by zabrać wszystkie swoje zakupy - w ten sposób zmniejszona zostaje emisja CO2).
IKEA Kraków, poprzez liczne akcje edukacyjne przy okazji świąt ekologicznych, zachęca klientów i pracowników do codziennej dbałości o środowisko naturalne.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Ogólnoświatowa inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu. Trwa od 16 do 22 września, kończąc się Europejskim Dniem Bez Samochodu. Jest to okazja do zwiększenia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz przeciwdziałania negatywnym konsekwencjom nadmiernego ruchu samochodowego.
Celem akcji jest ochrona jakości powietrza, zapobieganie zmianom klimatycznym oraz zachęcanie mieszkańców miast oraz władz lokalnych do wprowadzania i promowania środków transportu przyjaznych środowisku oraz do racjonalnego użytkowania samochodów.