Herbatę pije się prawie w każdym domu, bowiem jest to drugi najpopularniejszy napój świata. Wiele tradycji, szczególnie azjatyckich, traktuje proces picia herbaty jako wyjątkowy rytual. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak jeszcze można wykorzystać ulubiony napar. TEEKANNE zdradza tajemnice tego produktu.
Przepis na piekną skórę i włosy
Wiadomo, że ekstrakt herbaciany jest podstawą dla wielu kosmetyków: zaczynając od kremów i kończąc mydłem oraz szamponami. Znane są także różne sposoby wykorzystania naparu w domowych warunkach. Na przykład, dobrym rozwiązaniem dla poprawy kondycji skóry oraz jej ujędrnienia będzie zamrażanie naparu i smarowanie rano twarzy kostkami lodu. Do zielonej herbaty w tym przypadku warto dodać napar mięty, pietruszki lub innych ziół. Przy stosowaniu takich zabiegów należy jednak pamietać o tym, żeby dla uniknięcia stanu zapalnego zatok nie trzymać lodu na twarzy zbyt długo. Kolejnym pomysłem na wykorzystanie herbacianych woreczków lub fusów jest pozostawienie ich na skórze wokół oczu na 10-15 minut. Do herbaty warto dodać rumianek, co tylko wzmocni efekt po długiej pracy przed komputerem lub czytaniu. Taka metoda pomoże w walce z „workami” pod oczami oraz redukowaniu zmarszczek.
Napar z zielonej herbaty zaleca się wcierać w skórę głowy 4-5 razy w tygodniu, co sprzyja wzmacnianiu włosów oraz przeciwdziała ich wypadaniu. Napar można dodawac również do maseczek lub płukanek. Warto wspomnieć o tym, że podczas farbowania włosów henną często dodaję się do niej trochę czarnej herbaty – pomaga to uzyskać bardziej naturalny kolor.
A może herbatę z czosnkiem?
Często z herbaty robione są naturalne barwniki, szeroko wykorzystywane w kulinariach. Na „herbacianej” bazie produkowane są żółte, zielone oraz brązowe dodatki i używane one są głównie do robienia słodyczy. Herbata dodawana jest również do wielu dań. Ciekawe przepisy na przyrządzenie koktaili, ciast oraz głównych potraw możecie zaleźć na stronie firmy TEEKANNE - www.teekanne.pl oraz licznych blogach kulinarnych. W Azji herbatę wykorzystuje się jako suchą przyprawę do mięsa, warzyw oraz ryżu. W Chinach suche zioła herabaciane mieszane z czosnkiem, co daje niecodzienny, pikantny smak. Na zbliżającą się Wielkanoc naparem z herbaty można pomalować jajka. W celu uzyskania charakterystycznego koloru do wody, oprócz herbaty, warto dodać parę łyżek octu.
Sposób na mole i bałagan
O nietradycyjnym wykorzystaniu herbaty w gospodarstwie domowym na pewno nie wszyscy słyszeli, chociaż czasami ulubiony napar może być na prawdę pomocny w rozwiązaniu codziennych problemów. Na przykład, herbata bardzo dobrze neutralizuje zapachy. Woreczek z aromatycznymi ziołami można zostawić w pokoju lub samochodzie. Herbata sprawdza się również w walce z molami. Zostawiając w szafie woreczki herbaciane ograniczymy ryzyko zniszczenia naszych ubrań przez te szkodniki. Oprócz tego herbata jest cudownym organicznym źródlem miekroelementów dla roślin. Nie możemy przesadzać, często wkładając do doniczki dużo fusów, ale na pewno warto je dodać do ziemi przed posadzeniem ziaren. Wtedy kwiaty będą rosły szybciej. Jeżeli macie alergię na płyny myjące to w tym przypadku również można wykorzystać herbatę. Wbrew pozorom, ma ona oczyszczające właściwości. Kilkakrotnie zaparzonym naparem można umyć podlogę, usunąć tłuszcz z luster oraz okien, a nawet umyć niepomalowane drewniane meble. Warto tylko pamiętać o tym, żeby potem na sucho przetrzeć wszystkie powierzchnie, bo herbata jest dość mocnym naturalnym barwnikiem.
dostarczył infoWire.pl