Aplikacja Chopin Competition (Konkurs Chopinowski) jest już dostępna na SMART TV a także na urządzenia mobilne (Android i iOS). Po raz pierwszy, w niemal 90-letniej historii Konkursu, wielbiciele muzyki Chopina będą mieli możliwość oglądania na żywo wszystkich wystąpień uczestników XVII Konkursu Chopinowskiego bez względu na to, gdzie mieszkają. Dzięki nowej aplikacji będą mogli nie tylko obejrzeć wszystkie przesłuchania konkursowe, ale też uzyskają dostęp do unikalnych informacji, także z poprzednich edycji Konkursu. Nowa aplikacja „Chopin 2015” to prawdziwe kompendium wiedzy i biblioteka wyśmienitych nagrań w standardzie Full HD dla fanów muzyki klasycznej.
Wyjątkowa opcja tylko w telewizorach Samsung
W tym roku do Konkursu zakwalifikowało się aż 15 Polaków. Finał tradycyjnie odbędzie się w październiku w Warszawie. Organizator, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, przygotował specjalną aplikację, dostępną na telewizorach Samsung Smart TV i urządzenia mobilne z system Android oraz iOS. Telewizory Samsung to jedyne, spośród dostępnych na polskim rynku inteligentnych telewizorów typu Smart TV, w ramach których będzie dostępna aplikacja.
Aplikację można uruchomić na Samsung Smart TV z roku 2013 i z lat późniejszych, w tym w najnowszych, tegorocznych modelach SUHD. Umożliwi ona m.in. nie tylko oglądanie koncertów na żywo w wysokiej rozdzielczości Full HD, ale także odtwarzanie wcześniejszych przesłuchań uczestników konkursu. Więcej informacji o aplikacji można uzyskać przez stronę www.chopincompetition2015.com
Oglądaj koncerty uczestników Konkursu Chopinowskiego w Full HD
Po uruchomieniu serwisu w telewizorach Samsung, będzie można korzystać z takich funkcji aplikacji, jak:
- transmisja obrazu wideo w jakości Full HD,
- transmisja dźwięku,
- stale uzupełniany katalog materiałów VoD oraz nagrań audio, również z poprzednich edycji Konkursu,
- w aplikacji znajdą się zdjęcia z przebiegu każdego dnia eliminacji oraz kalendarium występów,
- biogramy jurorów i uczestników konkursu,
- w aplikacji znajdą się zdjęcia z przebiegu każdego dnia eliminacji,
- baza utworów Fryderyka Chopina,
- historia całego Konkursu od 1927 roku, ilustrowana archiwalnymi, często unikatowymi fotografiami, nagraniami audio oraz filmami.
Uczta dla melomanów
Warto podkreślić unikalny charakter samej aplikacji, która łączy walory edukacyjne i prezentację historycznych nagrań, z dostępem na żywo do transmisji aktualnych występów uczestników Konkursu, w technologii VoD. Aplikacja dostępna jest 2 wersjach językowych, po polsku i po angielsku („Chopin Competition”). Dodatkowo, w ciągu zaledwie kilku godzin po transmisjach koncertów na żywo, umożliwi powrót w dowolnej chwili do archiwalnych występów uczestników w standardzie VoD oraz zapewni dostęp do internetowych serwisów społecznościowych, poświęconych Konkursowi. Uczniom i studentom przyda się natomiast dostęp do bogatej bazy informacyjnej z materiałami multimedialnymi na temat Konkursu i kompozycji Chopina.
Warto wspomnieć, że posiadacze telewizorów UHD i SUHD mają dostęp do innych aplikacji muzycznych, np. Opery Wiedeńskiej. Umożliwia ona oglądanie wystawianych oper na żywo oraz strumieniowanie wybranych dzieł „na życzenie” prosto na ekrany telewizorów Samsung. W aplikacji znajdziemy ekskluzywne materiały, takie jak dodatkowe informacje na temat wybranych oper, informacje zza kulis oraz wywiady z największymi gwiazdami opery.
Współpraca z Operą Wiedeńską to nie jedyne inicjatywy firmy Samsung, mające na celu wsparcie europejskiej i polskiej kultury. Wystarczy tylko przypomnieć patronat nad wiedeńską wystawą „Skarby Habsburgów” czy wiele inicjatyw w Polsce, takich jak cykl Samsung Art Master – wspierający studentów oraz absolwentów polskich, wyższych uczelni artystycznych. Dzięki współpracy firmy Samsung z Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowym Instytutem Audiowizualnym oraz Teatrem Wielkim – Operą Narodową, wielbiciele kultury za pośrednictwem aplikacji w Samsung Smart TV mają dostęp do bogatych zasobów tych instytucji. Wielbiciele opery, przed udaniem się na spektakl do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej mogą sprawdzić repertuar, a także zapoznać się z materiałami zakulisowymi i wywiadami z artystami.
dostarczył infoWire.pl