W roku szkolnym 2012/13 Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty objęto ponad 90 przedsięwzięć edukacyjnych. Spora część z nich to konkursy przedmiotowe, w tym informatyczne. Prócz wsparcia jednostek oświatowych, coraz częściej biorą w nich udział prywatne firmy, sponsorując nagrody, czy organizując prelekcje dla uczestników. To element szerszego zjawiska, które doskonale widać na przykładzie województwa małopolskiego – zagłębia firm informatycznych w kraju.
W poniedziałek 8 kwietnia br. w Katedrze Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się kolejna w tym roku uroczystość wręczenia nagród dla uczniów małopolskich szkół, którzy w rywalizacji konkursowej musieli zmierzyć się z zagadnieniami informatycznymi. Uczestnikami gali byli m.in., Małopolski Kurator Oświaty – Jacek Palczewski, Jan Pawłowski –Koordynator edukacji informatycznej oraz Dziekan Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH - prof. dr hab. Tadeusz Pisarkiewicz. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Kuratorium Oświaty pod patronatem Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Konkurs toczył się na trzech etapach – szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Ostatecznie z pośród 419 uczniów, laureatami tegorocznej edycji zostały 22 osoby. Dwa pierwsze miejsca zajęli ex aequo Rafał Kaszuba z Gimnazjum w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu oraz Tomasz Zawadzki Gimnazjum nr 21 w Krakowie, którzy w nagrodę otrzymali tablety Omega, marki należącej do krakowskiej spółki Platinet S.A. – sponsora głównych nagród.
To już kolejna inicjatywa wspierająca informatyzację szkół oraz rozwój młodych talentów w Małopolsce. Niedawno, bo w marcu 2013 roku wystartował pilotaż projektu „Cyfrowa klasa”. Program prowadzony także przez Platinet S.A., jest realizowany wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie, gdzie przekazano 36 tabletów oraz sprzęt potrzebny do prowadzenia lekcji z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Na uroczystości wręczenia tabletów nie zabrakło znamienitych gości, w tym Prezydenta Miasta Krakowa – Jacka Majchrowskiego, Wiceprzewodniczącego Miasta Krakowa – Józefa Pilcha. Przekazanie sprzętu zbiegło się z jubileuszem 40-lecia Szkoły i przejściem placówki w nowy - cyfrowy wymiar edukacji.
Podobne wydarzenia odbywają się w Małopolsce cyklicznie, choćby Międzyszkolny Festiwal Informatyczny „Projekt na szóstkę”, którego inicjatorem i organizatorem jest Zespół Szkół Łączności w Krakowie, a miejscem festiwalu po raz drugi Krakowski Park Technologiczny. Przez cały rok szkolny i akademicki w Krakowie odbywają się także konferencje dla nauczycieli, jak choćby marcowa konferencja "Współczesna edukacja - wielorakie perspektywy" na Uniwersytecie Pedagogicznym. Jej celem było promowanie kompleksowych rozwiązań dla szkół i placówek oświatowych, również w dziedzinie nowych technologii.
Fakt, że jest tylu młodych i zdolnych laureatów konkursów informatycznych niezwykle cieszy. Jeśli dziś zapewnimy im odpowiednie warunki, to oni w przyszłości będą budować nie tylko lokalny, ale także światowy rynek usług specjalistycznych, w tym wypadku informatyczny. Mamy przecież w Polsce jednych z najzdolniejszych informatyków na świecie, a jeśli są to osoby z naszego regionu, na pewno, jako krakowska firma, będziemy wspierać wszelkie inicjatywy podnoszące ich kwalifikacje - mówi Krzysztof Potok, prezes Platinet S.A. W kwietniu rozpoczął się kolejny konkurs Polskiego Towarzystwa Informatycznego dla młodzieży szkolnej - TIK TAK. O skali zjawiska niech świadczy fakt, iż w ciągu trzech dni zgłosiło się 800 szkół i 21 tys. uczniów z całego kraju.
Małopolska stara się stworzyć u siebie podwaliny pod rządowy program cyfryzacji szkół, chce motywować zarówno uczniów, jak i nauczycieli do podejmowania wyzwań wykraczających poza standardowy program nauczania. Wsparcie inicjatyw edukacyjno-informatycznych przez komercyjne firmy to jednak wciąż rzadkość, choć to jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie wykwalifikowanych zespołów, a także sposób na przyciągnięcie przyszłych studentów do małopolskich uczelni oraz budowę lokalnego rynku pracy. Firmy i instytucje, które to wiedzą, dbają o uczniów na wszystkich poziomach edukacji i wspierają projekty w każdej kategorii wiekowej.