Pod wieczór,
Pierwszego dnia wiosny 2005 roku, na warszawskim Ursynowie,
Pewien człowiek, miłośnik biegów masowych o pseudonimie Książę,
Przerwał nagle sprzątanie mieszkania.
Pozostawił włączony odkurzacz i udał się na spacer (przebieżkę),
Podczas którego wdrapał się na olbrzymi słup wysokiego napięcia i przemówił pełnym Głosem.
Wokół tego niepozornego epizodu toczy się historia Solo - autorskiego monodramu Zbigniewa Kowalskiego. Bohaterem Solo jest wielkomiejski wrażliwiec, amator biegania, pracownik piekarni, nieistotny jako numer PESEL i istotny jako człowiek, mieszkaniec Ursynowa nazywany Księciem, który zamiast mierzyć się ze światem próbuje obnażać jego sprzeczności. Wypada z kolein akceptowalnego społecznie życia i nie potrafi załapać się na oferty przywrócenia go do „normalności”. Szczerze dąży jedynie do enigmatycznej PRAWDY, którą zamierza wypowiedzieć ze szczytu elektryfikacyjnego słupa. Hej, wy tam, w oknach, czy słyszycie słowa ursynowskiego słupnika?
Historia Solo, choć gorzka, opowiedziana jest z humorem – autor odsłania kolejne epizody niczym odcinki opery mydlanej, wcielając się w jej postaci: OJCA, KOTKA- MATKĘ, KSIĘCIA, KRÓLA PIEKARNI. Uwaga! Historia opowiadana w pełnym biegu! Dla widzów powyżej 16 roku życia!
Monodram był prezentowany m.in.: w ramach festiwalu Terra Polska w Berlinie, Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramów w Warszawie. Tekst Solo ma formę poematu – jego część stanowi utwór Ankieta – nagrodzony na jednej z warszawskich Nocy Poetów.
Projekt Małe Formy Trupy Czango na Ursynowie zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Urzędu Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Trupa Czango to zespół łączący zdobycze artystycznego teatru offowego z profesjonalizmem teatru zawodowego. Związana jest z Ursynowem, gdzie wcześniej zrealizowała świetnie przyjmowany przez publiczność spektakl: "Z diariusza prywatnego" na motywach wybranych opowiadań i "Dzienników" Witolda Gombrowicza, a także gościła na festiwalu "Ursynów ma teatr!"
Więcej informacji o spektaklach Trupy Czango można znaleźć na stronie:
www.trupaczango.pl