Kluczowymi pojęciami dla tej metody są empatia oraz szczere wyrażanie siebie. Rosenberg twierdzi, że ilekroć zwracamy się do kogoś lub ktoś zwraca się do nas, robimy to z zamiarem przedstawienia swoich potrzeb. Często nieświadomie robimy to w destrukcyjny sposób: krytykujemy, obwiniamy, obrażamy i dyskredytujemy drugą osobę. Dla pokojowej komunikacji istotna jest świadomość swoich uczuć i potrzeb oraz umiejętność rozumienia uczuć i potrzeb innych ludzi. Umożliwia ona znajdowanie takich strategii działania, które pozwolą na zaspokojenie potrzeb wszystkich zaangażowanych stron.
Metoda komunikacji Porozumienie bez Przemocy propagowana przez Rosenberga i jego zwolenników od 1960 roku, przyczyniła się do olbrzymich zmian w sposobie myślenia, porozumiewania się i działania społeczeństw na całym świecie, pokazując ludziom jak można komunikować się w sposób empatyczny. Ponad dwustu certyfikowanych trenerów Porozumienia bez Przemocy przekazuje swoją wiedzę w szkołach, instytucjach, ośrodkach mediacji, więzieniach, kościołach i firmach w blisko czterdziestu krajach świata. Co roku z ideami NVC na różnego rodzaju warsztatach i kursach zapoznaje się ponad dwieście pięćdziesiąt tysięcy osób.
Dr Marshall B. Rosenberg (ur. 1934) ‒ amerykański psycholog kliniczny, twórca metody komunikacji Porozumienie bez Przemocy. Od ponad czterdziestu lat uczy, jak rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy i poprawiać wzajemną komunikację. Pracował jako mediator na całym świecie, w rejonach konfliktów zbrojnych, w zubożałych dzielnicach miast i w więzieniach. Pomagał rodzinom, szkolił nauczycieli, pracowników socjalnych, policjantów i menedżerów. Jest założycielem Center for Nonviolent Communication http://www.cnvc.org, międzynarodowej organizacji prowadzącej szkolenia przez zespół certyfikowanych trenerów.
Marshall B. Rosenberg, W świecie Porozumienia bez Przemocy. Praktyczne narzędzia do budowania więzi i komunikacji - książka ukaże się w grudniu 2013 nakładem Wydawnictwa MiND