Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2014-04-08

A A A POLEĆ DRUKUJ

O czekoladzie kilka słów, czyli świętujemy dzień czekolady

150x110

12 kwietnia przypada ulubione święto łasuchów – Światowy Dzień Czekolady. Napój kakaowy na bazie ziarna kakaowca znany jest od starożytności, stał się popularny w XVII w., a sto lat później powstała pierwsza tabliczka czekolady. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez tego smakołyku. O tym jak czekolada wpływa na nasz organizm rozmawiamy z Agnieszką Piskałą, specjalistką ds. żywienia w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”.

Jakie słodycze wybierają Polacy?

Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym „Żyj smacznie i zdrowo”: Większość badań wykazuje, że spośród słodyczy Polacy najczęściej wybierają czekoladę. Rocznie zjadamy 2,5 kg tego smakołyku. Panowie preferują czekoladę gorzką ze względu na wytrawny smak. Natomiast panie i dzieci częściej sięgają po mleczną.

Jaka czekolada jest najzdrowsza?

Najlepsza dla naszego organizmu jest czekolada gorzka zawierająca co najmniej 70% kakao. Bogata w żelazo, wapń, fosfor, potas, witaminy A, D,E i z te grupy B w składzie ma też mniej cukrów, które powinniśmy ograniczać w codziennej diecie.

Czym jest surowa czekolada?

Czekolada produkowana metodą raw polega na zastosowaniu nieprażonego ziarna kakaowego, a proces konszowania przeprowadzany jest w temperaturze 42 stopni Celsjusza. Do produkcji tego typu czekolad wykorzystuje się wyłącznie ekologiczne ziarno kakao, a poza nim nektar palmowy, który ma właściwości słodzące, ale znacznie niższy indeks glikemiczny niż cukier czy masło kakaowe. Surowce, wykorzystywane w produkcji surowej czekolady, pochodzą z objętych kontrolą jakości źródeł – sprowadzane są bezpośrednio od certyfikowanych producentów z Ameryki Południowej i Azji. Dodatkami wykorzystywanymi do czekolad raw są przede wszystkim jagody goi, owoce acai, morwa biała czy mielone ziarno kawy, które dodatkowo zwiększają wartość żywieniową całej tabliczki.

Czy są sytuacje kiedy czekolada jest szczególnie polecana?

Często słodycze są postrzegane jako produkty niezdrowe i takie, które należy wyeliminować z diety. Tymczasem należy pamiętać, że słodkie przekąski dają nam szybki zastrzyk energii. W sytuacji kiedy czeka nas wzmożony wysiłek intelektualny lub fizyczny słodycze mogą być naszym sprzymierzeńcem. Podczas nauki lub wędrówki w górach zawsze warto mieć przy sobie kilka kawałków czekolady.

W jaki sposób czekolada wpływa na organizm?

Czekolada zawiera dużo ważnych składników odżywczych, które są nam niezbędne, a jednocześnie dobrze zbilansowane w takim produkcie. Dla porównania – niektóre ciastka i cukierki mogą zawierać dużo konserwantów czy substancji „poprawiających” ich prezentację i sprawiających, że jemy je oczami. Niestety takie produkty niekoniecznie są zdrowe dla naszego organizmu. Czekolada dzięki flawonoidom doskonale wpływa na organizm: zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, opóźnia procesy starzenia, ogranicza utlenianie złego cholesterolu. Jednym słowem jest najlepszą przekąską.

Jak czekolada wpływa na nasze samopoczucie?

Ziarno kakaowca, które wchodzi w skład czekolady jest niezwykle bogate w magnez warunkujący prawidłowe działanie układu nerwowego. Jednocześnie pierwiastek ten sprzyja przy wytwarzaniu serotoniny – hormonu szczęścia, który poprawia nastrój i pomaga zwalczyć stres. Dzięki temu czujemy się szczęśliwi i odprężeni.

W jakich ilościach powinno się spożywać czekoladę?

Umiar w spożywaniu każdego produktu to klucz do sukcesu. Tak samo jest z czekoladą. Zjedzenie czterech kawałków powinno być wystarczające i nie trzeba sięgać po więcej. To optimum zarówno pod względem żywieniowym, jak i takim, które daje uczucie.

***********************************************

„Żyj smacznie i zdrowo” to program edukacyjny marki WINIARY, prowadzony we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności w polskich gimnazjach. Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Do tej pory, w trzech edycjach „Żyj smacznie i zdrowo” wzięło udział ponad 44% szkół gimnazjalnych z całej Polski.

Program marki WINIARY jest częścią szerszej kampanii zatytułowanej „Jedz smacznie i zdrowo” prowadzonej od czterech lat przez wiele marek z portfolio firmy Nestlé, której celem jest promowanie zdrowego odżywiania wśród konsumentów. Wiąże się on z przyjęciem przez Nestle strategii NHW (Nutrition, Health, Wellness) będącej strategią odpowiedzialnego biznesu firmy Nestlé, w imię której zobowiązuje się ona produkować wysokiej jakości produkty, będąc jednocześnie wiarygodnym partnerem w żywieniu i dbałości o zdrowie oraz zapewniając dobre samopoczucie konsumentów.

Patroni honorowi

  • Rzecznik Praw Dziecka
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji
  • Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych
  • Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
  • Fundacja Klubu Szefów Kuchni

Partner społeczny

  • Federacja Polskich Banków Żywności




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS