BiaĹostockie Centrum Dietetyki Stosowanej oferuje dĹugofalowÄ pomoc pacjentom, którzy przeszli operacjÄ zmniejszajÄ cÄ objÄtoĹÄ ĹźoĹÄ dka.
Bariatria jest dziedzinÄ medycyny zajmujÄ cÄ siÄ leczeniem otyĹoĹci olbrzymiej. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest BMI (Body Mass Index, czyli wskaĹşnik masy ciaĹa, który oblicza siÄ dzielÄ c wagÄ przez kwadrat wysokoĹci) wynoszÄ ce powyĹźej 40 kg/m2. Wówczas modyfikacja diety, codzienna aktywnoĹÄ fizyczna oraz farmakoterapia, czÄsto nie przynoszÄ poĹźÄ danych rezultatów.
Wobec braku skutecznoĹci leczenia zachowawczego, osoby otyĹe poddawane sÄ operacjom chirurgicznym. Jednak pamiÄtaÄ naleĹźy o tym, Ĺźe sam zabieg nie zdziaĹa cudów. Aby nie zaprzepaĹciÄ otrzymanych po nim efektów pacjent musi zmieniÄ dotychczasowy styl Ĺźycia.
- TuĹź po zabiegu nastÄpuje znaczny spadek masy ciaĹa a w konsekwencji poprawa stanu zdrowia i to daje chorym nadziejÄ na dalsze, normalne funkcjonowanie. PóĹşniej jednak wielu z nich nie stosuje siÄ do zaleceĹ Ĺźywieniowych, bo tak naprawdÄ w Polsce brakuje odpowiednio zorganizowanego wsparcia dla tej grupy chorych – mówi dietetyczka Marta JastrzÄbska – MierzyĹska z Centrum Dietetyki Stosowanej i dodaje, Ĺźe ci, którzy przeszli operacjÄ bariatrycznÄ wymagajÄ wieloletniej, wrÄcz doĹźywotniej opieki ze strony nie tylko dietetyka, ale teĹź psychologa, fizjoterapeuty i rehabilitanta.
BiaĹostockie Centrum Dietetyki Stosowanej do swojej oferty wprowadza wĹaĹnie szeroko rozumianÄ opiekÄ skierowanÄ do osób, które przeszĹy resekcjÄ ĹźoĹÄ dka.
- Z doĹwiadczenia wiem, Ĺźe pacjenci po zabiegach bariatrycznych czÄsto dostajÄ tylko ogólne wskazówki, jak naleĹźy siÄ odĹźywiaÄ, które nie uwzglÄdniajÄ ich trybu Ĺźucia, preferencji smakowych oraz moĹźliwoĹci finansowych. Pacjenci szybko zapominajÄ teĹź o zalecanej suplementacji, która warunkuje dobre samopoczucie tej grupy chorych. Chcemy wyjĹÄ im naprzeciw. W naszej poradni uzyskajÄ pomoc ĹźywieniowÄ na kaĹźdym etapie leczenia bariatrycznego – podkreĹla Marta JastrzÄbska – MierzyĹska. - Trzeba pamiÄtaÄ teĹź o tym, Ĺźe w zaleĹźnoĹci od zastosowanej metody operacyjnej postÄpowanie dietetyczne jest zróĹźnicowane i powinno byÄ dostosowane do indywidualnych potrzeb kaĹźdego pacjenta.
Co ciekawe, specjaliĹci z Centrum Dietetyki Stosowanej planujÄ organizowanie cyklicznych, odbywajÄ cych siÄ co 1 – 2 miesiÄ ce spotkaĹ, w ramach utworzonej grupy wsparcia dla pacjentów po przebytej operacji zmniejszajÄ cej ĹźoĹÄ dek. Podobne grupy dziaĹajÄ w innych miastach Polski. Jak dotÄ d tego rodzaju przedsiÄwziÄcia nie byĹo w BiaĹymstoku. W trakcie spotkaĹ, pacjenci bÄdÄ mogli nie tylko uzyskaÄ wartoĹciowe informacje na temat diety czy stylu Ĺźycia, ale co nie mniej istotne, uzyskaÄ wsparcie mentalne i psychologiczne.
Centrum Dietetyki Stosowanej utworzone zostaĹo w 2007 roku. To pierwsza poradnia w BiaĹymstoku, która zaczÄĹa realizowaÄ usĹugi w zakresie indywidualnego i grupowego doradztwa Ĺźywieniowego. W ciÄ gu 10 lat z pomocy oĹrodka skorzystaĹo juĹź ponad 5 000 pacjentów.
Wyniki badaĹ wskazujÄ , Ĺźe 53 procent dorosĹych Polaków ma nadwagÄ lub otyĹoĹÄ, przy czym w populacji w wieku powyĹźej 45 r. Ĺźycia odsetek wzrasta aĹź do 77 procent. Oznacza to, Ĺźe dwóch na trzech dorosĹych Polaków ma nadwagÄ lub otyĹoĹÄ, co stanowi okoĹo 11 mln chorych.