Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2017-03-14

A A A POLEĆ DRUKUJ

Opieka nad pacjentem po operacji bariatrycznej

Osoby, które od lat borykają się z otyłością i stosują nieskuteczne diety nabierają przekonania, że operacja bariatryczna jest jedynym skutecznym sposobem na rozwiązanie ich problemów z masą ciała. Jednak dość często zdarza się, że po zabiegu wracają do dawnych nawyków żywieniowych, wówczas problem otyłości powraca.

Białostockie Centrum Dietetyki Stosowanej oferuje długofalową pomoc pacjentom, którzy przeszli operację zmniejszającą objętość Ĺźołądka.

Bariatria jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem otyłości olbrzymiej. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest BMI (Body Mass Index, czyli wskaĹşnik masy ciała, który oblicza się dzieląc wagę przez kwadrat wysokości) wynoszące powyĹźej 40 kg/m2. Wówczas modyfikacja diety, codzienna aktywność fizyczna oraz farmakoterapia, często nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Wobec braku skuteczności leczenia zachowawczego, osoby otyłe poddawane są operacjom chirurgicznym. Jednak pamiętać naleĹźy o tym, Ĺźe sam zabieg nie zdziała cudów. Aby nie zaprzepaścić otrzymanych po nim efektów pacjent musi zmienić dotychczasowy styl Ĺźycia.

- TuĹź po zabiegu następuje znaczny spadek masy ciała a w konsekwencji poprawa stanu zdrowia i to daje chorym nadzieję na dalsze, normalne funkcjonowanie. PóĹşniej jednak wielu z nich nie stosuje się do zaleceń Ĺźywieniowych, bo tak naprawdę w Polsce brakuje odpowiednio zorganizowanego wsparcia dla tej grupy chorych – mówi dietetyczka Marta Jastrzębska – Mierzyńska z Centrum Dietetyki Stosowanej i dodaje, Ĺźe ci, którzy przeszli operację bariatryczną wymagają wieloletniej, wręcz doĹźywotniej opieki ze strony nie tylko dietetyka, ale teĹź psychologa, fizjoterapeuty i rehabilitanta.

Białostockie Centrum Dietetyki Stosowanej do swojej oferty wprowadza właśnie szeroko rozumianą opiekę skierowaną do osób, które przeszły resekcję Ĺźołądka.

- Z doświadczenia wiem, Ĺźe pacjenci po zabiegach bariatrycznych często dostają tylko ogólne wskazówki, jak naleĹźy się odĹźywiać, które nie uwzględniają ich trybu Ĺźucia, preferencji smakowych oraz moĹźliwości finansowych. Pacjenci szybko zapominają teĹź o zalecanej suplementacji, która warunkuje dobre samopoczucie tej grupy chorych. Chcemy wyjść im naprzeciw. W naszej poradni uzyskają pomoc Ĺźywieniową na kaĹźdym etapie leczenia bariatrycznego – podkreśla Marta Jastrzębska – Mierzyńska. - Trzeba pamiętać teĹź o tym, Ĺźe w zaleĹźności od  zastosowanej metody operacyjnej postępowanie dietetyczne jest zróĹźnicowane i powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb kaĹźdego pacjenta.

Co ciekawe, specjaliści z Centrum Dietetyki Stosowanej planują organizowanie cyklicznych, odbywających się co 1 – 2 miesiące spotkań, w ramach utworzonej grupy wsparcia dla pacjentów po przebytej operacji zmniejszającej Ĺźołądek. Podobne grupy działają w innych miastach  Polski. Jak dotąd tego rodzaju przedsięwzięcia nie było w Białymstoku. W trakcie spotkań, pacjenci będą mogli nie tylko uzyskać wartościowe informacje na temat diety czy stylu Ĺźycia, ale co nie mniej istotne, uzyskać wsparcie mentalne i psychologiczne.

Centrum Dietetyki Stosowanej utworzone  zostało w 2007 roku. To  pierwsza poradnia  w Białymstoku, która zaczęła realizować usługi  w zakresie indywidualnego i grupowego  doradztwa  Ĺźywieniowego. W  ciągu 10 lat z pomocy ośrodka skorzystało juĹź ponad 5 000 pacjentów.

Wyniki badań wskazują, Ĺźe 53 procent dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość, przy czym w populacji w wieku powyĹźej 45 r. Ĺźycia odsetek wzrasta aĹź do 77 procent. Oznacza to, Ĺźe dwóch na trzech dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość, co stanowi około 11 mln chorych. 





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS