Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-05-27

A A A POLEĆ DRUKUJ

Prawie 4 tysiące dzieci odwiedziło interaktywne miasteczko „Planeta Energii”

150x110

W ubiegłym tygodniu mobilne centrum naukowe „Planeta Energii” gościło w Pruszczu Gdańskim i Lęborku. Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla klas II A i Ewy Marciniak ze SP nr 4 w Pruszczu Gdańskim oraz I C i pani Katarzyny Suszko ze SP w Bożympolu Wielkim za zwycięstwo w III edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA, propagującego wiedzę o energii elektrycznej wśród najmłodszych. Łącznie progi interaktywnej atrakcji przekroczyło niemal 1,8 tys. dzieci w Pruszczu Gdańskim i prawie 2,2 tys. w Lęborku.

Prawie 4 tys. dzieci odwiedziło interaktywne miasteczko naukowe „Planeta Energii”, które gościło w Pruszczu Gdańskim i Lęborku. Kosmiczna ekipa przybyła do województwa pomorskiego dzięki klasie II A i pani Ewie Marciniak z SP nr 4 z Pruszcza Gdańskiego oraz klasie I C i panie Katarzynie Suszko z SP w Bożympolu Wielkim – laureatom III edycji konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA.

Wizyta miasteczka to dla nas ogromne przeżycie i niesamowite emocje. Oczywiście cieszymy się z wygranej, ale jeszcze bardziej z samego udziału w programie, który przybliżył dzieciom tak ważne zagadnienia dot. energii elektrycznej – mówi Katarzyna Suszko, wychowawca zwycięskiej klasy z SP w Bożympolu Wielkim. – Mam nadzieję, że zdobyta wiedza pozostanie na długo w pamięci uczniów oraz że nasze dzieci będą potrafiły ją wykorzystać w codziennym życiu.

Co wydarzyło się na „Planecie Energii” w Pruszczu Gdańskim i Lęborku?

W każdym z miast już od rana w mobilnym centrum naukowym ENERGI panowała gorąca atmosfera. Zarówno w Pruszczu Gdańskim, jak i w Lęborku jako pierwsi w miasteczku pojawili się uczniowie ze zwycięskiej klasy. Punktualnie o godz. 9:00 dzieci w towarzystwie profesora Volta i Energoludka przecięły wstęgę i uroczyście otworzyły miasteczko. Podczas wizyty w trzech charakterystycznych namiotach „Planety Energii” najmłodsi uczyli się czym jest energia elektryczna oraz jak bezpiecznie i racjonalnie należy z niej korzystać.

W strefie pierwszej miasteczka uczniowie poznawali m.in. odnawialne źródła energii elektrycznej. Największe zainteresowanie najmłodszych wzbudzała prądnica napędzana strumieniem płynącej wody i kolejka zasilana energią słoneczną. Ponadto dzieci z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczyły w wyścigu samochodów napędzanych siłą mięśni. Doświadczenie wyjaśniało proces zamiany energii kinetycznej w elektryczną.

W strefie drugiej najmłodsi oglądali film 3D o Energoludkach – sympatycznych mieszkańcach „Planety Energii”. W ostatnim z namiotów dzieci uczestniczyły w pokazach i eksperymentach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Lewitująca kula, przeskok iskry w maszynie elektrostatycznej, wizualizacja pola magnetycznego czy generatora Van der Graaffa to tylko nieliczne z atrakcji prezentowanych w strefie. Dzięki doświadczeniom najmłodsi poznali ważne zagadnienia związane z energią elektryczną, jak np. prawidłowe korzystanie z urządzeń zasilanych prądem czy właściwe zachowania podczas burzy.

Cieszymy się, że "Planetę Energii" w Pruszczu i Lęborku odwiedziło tak wiele dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji zarówno najmłodsi, jak i dorośli będą bezpiecznie i świadomie korzystać z energii elektrycznej – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

Ile prądu zgromadzili mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego i Lęborka w „Sztafecie 10 miast"?

W każdym mieście w godzinach popołudniowych miasteczko „Planeta Energii” było otwarte dla wszystkich chętnych. Pomimo niesprzyjającej pogody z interaktywnej atrakcji chętnie korzystały całe rodziny. Mieszkańcy włączyli się także do konkursu „Sztafeta 10 miast”, podczas którego z wielkim zapałem wytwarzali prąd za pomocą siły własnych mięśni na rowerkach stacjonarnych. Przypominamy – miasto, które skumuluje najwięcej prądu, zdobędzie multimedialną tablicę z akcesoriami dla szkoły, z której pochodzi zwycięska klasa. Ogłoszenie wyników już w czerwcu!

Pruszcz Gdański i Lębork to już przedostatnie przystanki interaktywnego miasteczka „Planeta Energii”. Nasza kosmiczna atrakcja gości obecnie w Kołobrzeg.

Patroni medialni wizyty miasteczka w Pruszczu Gdańskim i Lęborku to Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki i portal naszemiasto.pl.

Patronat honorowy nad programem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni programu to magazyn popularnonaukowy Focus i portal sieciaki.pl. Ambasadorem III edycji programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek – doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek.

„Planeta Energii” to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W dwóch poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 73 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko „Planeta Energii”, które do tej pory odwiedziło 24 miasta.

***

Grupa ENERGA – głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla ponad 2,9 mln klientów, Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 191 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. Udział w rynku dystrybucji i sprzedaży wynosi około 16 proc., w rynku wytwarzania - niemal 3 proc. Grupa ENERGA dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym i licznym farmom wiatrowym przyłączonym do jej sieci jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych (do sieci ENERGI przyłączone są odnawialne źródła o łącznej mocy ponad 1600 MW). Zielona energia to już blisko 16 proc. prądu dostarczanego klientom firmy. Natomiast udział energii z odnawialnych źródeł w produkcji własnej wynosi ponad 31 proc. Innowacyjne i proekologiczne działania przynoszą Grupie ENERGA efekty w postaci wielu wyróżnień. W 2012 r. spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Zielona Gospodarka, a wcześniej m.in. nagrodę Green Excellence za najwyższe standardy ekologiczności oraz przyznawaną przez BCC złotą statuetką Lidera Polskiego Biznesu. Marka ENERGA znajduje się także wśród European Trusted Brands 2010 jako jedna z najbardziej budzących zaufanie „eko-marek".

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS