Znakiem rozpoznawczym nowoczesnej architektury są duże przeszklenia, które pięknie prezentują się na tle elewacji, dodając bryle budynku lekkości i elegancji. W dodatku mają także wiele innych zalet. Za ich sprawą można zyskać m.in. idealnie doświetlone wnętrza czy podziwiać otaczającą budynek przyrodę, która jest paliwem dla ducha – jak mawiał Richard Ryan, psycholog z Uniwersytetu Rochester. Należy jednak pamiętać, że szklane powierzchnie wymagają zastosowania przesłon okiennych, dzięki którym zachowamy prywatność i unikniemy nadmiernego nasłonecznienia pomieszczeń podczas upalnego lata. W tej roli sprawdzają się doskonale plisy.
Coraz więcej budynków jest wyposażonych w duże przeszklenia, które zajmują znaczną część elewacji. Dzięki temu ze sztucznego oświetlenia korzystamy tylko nocą, co jest rozsądne z ekonomicznego punktu widzenia – płacimy niższe rachunki za prąd. A koszty energii stale rosną, dlatego warto szukać oszczędności, zwłaszcza że nasze domy od czasów pandemii koronawirusa pełnią coraz częściej funkcję biur. Praca w trybie home office stała się bowiem bardzo powszechna. Ma to również uzasadnienie ekologiczne – dany obiekt mieszkalny staje się w jakiejś mierze samowystarczalny, a więc oszczędzamy energię z korzyścią dla planety. Jeśli chcemy jednak w sposób komfortowy sterować ilością światła słonecznego w domu, należy pomyśleć o zainstalowaniu wysokiej jakości osłon okiennych. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na plisy, które będą także piękną ozdobą wnętrz.
Plisy – wygoda i funkcjonalność
Plisy można montować, m. in. w świetle szyby co pozwala na wygodne korzystanie z okna – otwieranie lub zamykanie w dowolnej chwili. Co więcej, zostały zaprojektowane tak, aby mogły być stosowane również do okien przesuwnych. Wysokiej jakości rozwiązania tego typu znajdziemy chociażby w ofercie firmy ANWIS, lidera wśród europejskich producentów osłon okiennych. – Najbardziej komfortową obsługę oferują dwukierunkowe żaluzje plisowane ANWIS. Ich tkanina rozlokowana jest pomiędzy dwoma ruchomymi rynnami. Każdą z nich możemy sterować – podnosić lub opuszczać wzdłuż listew przyszybowych. W ten sposób osłonimy dowolnie wybrany fragment okna, na przykład tworząc z plis zazdrostkę. Z jednej strony ochronimy się przed niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz, z drugiej umożliwimy przenikanie promieni słonecznych do wnętrza. Plisa może również przesłonić całą szklaną powierzchnię, zapewniając nam kameralny klimat we wszystkich pomieszczeniach. Warto również wspomnieć, że złożona żaluzja zajmuje niewielką przestrzeń szyby. W każdej chwili możemy ją całkowicie zsunąć, ciesząc się nieograniczonymi widokami za oknem – tłumaczy Agnieszka Gołębiewska z firmy ANWIS, która jest Partnerem kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Ponadto zawsze, gdy chcemy zmienić pozycję osłony, zrobimy to szybko i precyzyjnie. Plisy mogą być bowiem sterowane elektrycznie lub za pomocą sznurka czy łańcuszka. A specjalnie zaprojektowany mechanizm samohamujący pozwala na zatrzymanie tkaniny na dowolnej wysokości szyby.
Jak dobrać plisy do funkcji pomieszczenia?
Plisy mogą być wykonane z różnych rodzajów tkanin - transparentnych, półprzezroczystych lub zaciemniających. Ich wybór determinuje funkcję, którą pełnią. – W przypadku okien wystawionych na silne działanie promieni słonecznych, takich jak ogrody zimowe czy przeszklone salony, doskonale sprawdzą się materiały o strukturze plastra miodu, posiadają specjalną warstwą odbijającą światło. Ich budowa stanowi barierę termoizolacyjną, która pozwala zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń. – podpowiada ekspert ANWIS. Tkaniny plisowane typu blackout zatrzymują 100% promieni słonecznych przedostających się przez szyby czy światła pochodzące z ulicznych latarni oraz pobliskich zabudowań. Plisy półprzezroczyste, które pełnią głównie funkcje dekoracyjne, można z kolei zastosować zamiast tradycyjnych firan i w ten sposób chronić swoją prywatność w domu. Rozproszą także miękko światło, a więc praca przy komputerze będzie w pełni komfortowa. Będą wyglądać także ciekawie z wysoko upiętymi zasłonami, które wprowadzają do wnętrza ciepły i przytulny charakter. – Gdy jednak stawiamy na minimalizm, a osłaniane przez nas pomieszczenie łączy funkcję pokoju dziennego i sypialni, możemy wybrać plisę, która umożliwia zastosowanie dwóch tkanin w jednej żaluzji, np. przezroczystej i zaciemniającej, ułożonych jedna nad drugą i rozdzielonych aluminiową ruchomą rynną – dodaje ekspert.
Plisy to niewątpliwie skuteczne osłony okienne, która dają nam szerokie możliwości aranżacyjne – oprócz rodzaju materiału możemy wybrać dowolny kolor, fakturę czy wzór, które dopełnią pięknie wystrój wnętrza. Bez problemu dopasujemy je więc do naszych potrzeb i gustu. To inwestycja w wygodę.