Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-03-22

A A A POLEĆ DRUKUJ

Ratuj ziemię zmywając naczynia z głową

150x110
Zbliża się 22 marca, dzień w którym obchodzimy Światowy Dzień Wody. Przy okazji tego święta ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych warto zastanowić się, jak każdy z nas może wesprzeć szczytną ideę ratowania światowych zasobów wody. Okazuje się, że znaczenie ma nawet sposób, w jaki codziennie zmywamy naczynia.

Światowy Dzień Wody obchodzony będzie już po raz 21-wszy. Celem jego pomysłodawców jest m.in. uświadomienie społeczeństwa jak wielkim problemem jest marnotrawstwo wody. Jest wiele czynności, przy których sami możemy je ograniczyć. Jedną z nich jest zmywanie naczyń – zarówno mechaniczne, jak i ręczne.

Zmywanie w zmywarce

Jak pokazują liczne badania podczas mycia naczyń w zmywarce zużywamy dużo mniej wody niż przy ręcznym zmywaniu. Urządzenia te podczas pracy filtrują i wykorzystują ponownie tą samą wodę. Dzięki temu najnowocześniejsze zmywarki zużywają jej obecnie zaledwie 9-10 litrów na 12 kompletów naczyń. Umycie w tradycyjny sposób tylu talerzy, szklanek i sztućców w tak małej ilości wody jest praktycznie niemożliwe. Co więcej proces mycia w zmywarkach odbywa się zazwyczaj w dużo wyższej temperaturze, dzięki czemu naczynia są nie tylko czystsze, ale i wolne od drobnoustrojów.

Korzystając ze zmywarki oszczędzamy nie tylko wodę i czas, ale także energię. Większość nowych zmywarek mieści się w klasie efektywności energetycznej A, a te najlepsze nawet w A +++. Oznacza to, że w czasie jednego cyklu zmywania pobierają one minimalne ilości prądu. Okazuje się, że dobra zmywarka pozwala zaoszczędzić nawet połowę energii niezbędnej do podgrzania wody wykorzystywanej przy ręcznym zmywaniu.

Aby zmywanie automatyczne było naprawdę oszczędne i efektywne powinniśmy przede wszystkim kupić dobre urządzenie oraz stosować się do kilku prostych zasad:
• Przed włożeniem naczyń do zmywarki pamiętaj, aby usunąć z nich resztki jedzenia,
• Pamiętaj o właściwym ułożeniu naczyń w zmywarce umożliwiającym prawidłową cyrkulację wody: duże i bardziej zabrudzone układaj na dole zmywarki, natomiast szklanki i mniej zabrudzone naczynia na górnej półce,
• Przy lekko zabrudzonych naczyniach korzystaj z programu oszczędnego,
• Używaj dobrych środków do mycia w zmywarkach, np. marki Ludwik,
• Włączaj zmywarkę dopiero, gdy jest pełna.

W przypadku zmywarek niezwykle ważne są również stosowane przez nas środki do mycia. Powinny one przede wszystkim skutecznie usuwać zabrudzenia z naczyń nawet w niskich temperaturach, ale również zmiękczać wodę i chronić zmywarkę przed kamieniem.
„Nowoczesne tabletki do zmywania zwiększają efektywność automatycznego czyszczenia naczyń, dzięki czemu możemy dodatkowo oszczędzać energię. Najbardziej zaawansowane produkty z tego segmentu dopasowują się do cyklu pracy zmywarki. Przykładem może być formuła stosowana w tabletkach Ludwik All in one Ultimate Power. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody umiejscowienia tabletki w tabletce środki czyszczące uwalniane są stopniowo podczas zmywania. Taka formuła pozwala nam cieszyć się nieskazitelnie czystymi naczyniami i sztućcami, a oprócz tego oszczędzać wodę i energię .” – mówi Magdalena Stankiewicz – Kanarek, Starszy Specjalista ds. Marketingu i Rozwoju Produktowego, GRUPA INCO S.A.

Jak oszczędzać wodę zmywając ręcznie?

Brak zmywarki w domu nie oznacza, że nie możemy dbać o naturę i nasze finanse zmywając naczynia ręcznie. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, by nigdy nie zmywać przy stale odkręconym kranie. Naczynia najpierw należy zamoczyć, a potem czyścić za pomocą gąbki z niewielką ilością płynu. Jeśli są one bardzo zabrudzone, warto je wcześniej wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu. Równie ważna jest kolejność mycia naczyń. Zaczynamy od tych najmniej zabrudzonych, czyli kieliszków, szklanek i sztućców. Dopiero potem przejchodzimy do talerzy, garnków i patelni. Pozwoli nam to wykorzystać wodę do czyszczenia większej ilości naczyń.

Nie należy również nadużywać płynu do mycia naczyń. Nalewając go zbyt dużo, zużywamy zdecydowanie więcej wody podczas spłukiwania. Przy tej okazji warto wspomnieć o wyborze właściwego, skutecznego płynu do mycia naczyń. Tylko nieliczne detergenty są skuteczne w małych ilościach. Jak wybrać zatem efektywny płyn do mycia naczyń? Zdaniem ekspertów o jakości tych produktów świadczy przede wszystkim duża zawartość niejonowych środków powierzchniowo czynnych. Liderem na rynku pod tym kątem jest tradycyjny Ludwik.

„Płyn do mycia naczyń marki Ludwik posiada bardzo dobre właściwości myjące oraz wysoką zdolność do emulgowania tłuszczów. Dzięki temu jest on skuteczny zarówno w ciepłej, jak i zimnej wodzie. Płyn nie pozostawia zacieków na umytych powierzchniach, nadaje im połysk bez konieczności wycierania do sucha. Ponadto dzięki swojej formule wzbogaconej o kompleks witamin A, E, F, H, chroni i odżywia nasze dłonie.” – mówi Magdalena Stankiewicz – Kanarek, Starszy Specjalista ds. Marketingu i Rozwoju Produktowego, GRUPA INCO S.A.

Okazuje się więc, że zarówno korzystając ze zmywarki, jak i myjąc naczynia ręcznie możemy zrobić wiele, by zużyć jak najmniej wody. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Oszczędzajmy wodę – naprawdę warto!

***




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS