W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Basia Gałaj z międzynarodowym zespołem w swoim niezwykłym projekcie muzycznym zaprasza do świata radości, miłości i nostalgii.
"Nieopowiedziane 39-45" to zebrane wspomnienia i opowieści osób, żyjących w tamtych czasach, zapisane w formie dziewięciu piosenek o życiu, codziennych ludzkich radościach, smutkach i marzeniach.
Utwory na płycie powstały na podstawie historii usłyszanych od prawie pięćdziesięciu osób, z którymi Basia miała zaszczyt porozmawiać.
W swej wymowie chwytają mocno za serce, jak choćby utwór o niewinności i radości dzieci, marzeniach i planach młodych ludzi, czy zaśpiewany w języku hebrajskim wiersz jedenastoletniego chłopca, odnaleziony w obozie koncentracyjnym, do którego Niv Harnam napisał muzykę i melodię.
Basia Gałaj jest młodą, wszechstronnie uzdolnioną i wykształconą artystką, kompozytorką, producentką oraz songwriterką. W jej indie-popowych, delikatnych utworach, można usłyszeć uśmiech, przejęcie i emocje w każdym wyśpiewywanym słowie.
Tak mówi o projekcie, nad którym pracowała od ponad roku:
- Od sierpnia 2018 roku spotykałam się z osobami, które przeżyły II wojnę światową, wysłuchiwałam ich historii i na podstawie tego, co usłyszałam - pisałam utwory muzyczne. Utwory opowiadają o wojnie z perspektywy dziecka, rodziców i dziadków, sportowców, zakochanych, studentów. Chciałam w nich zawrzeć emocje i pokazać słuchaczom, że tak niewiele różni nas od osób które żyły 80 lat temu. Zmieniła się moda, technologia, ale nasze marzenia są takie same. Emocje się nie zmieniły. Tak samo, jak ludzie 80 lat temu, chcemy kochać, zakładać rodziny, podróżować, kończyć studia. Moja muzyka skupia się na pokazaniu tego, że osoby żyjące w 1939 miały takie same uczucia, emocje i marzenia jak my.
Data premiery albumu nie jest przypadkowa „Nieopowiedziane 39-45" to nie tylko muzyka, to także trwający ponad rok projekt, będący jednocześnie akcją społeczną zachęcającą do rozmów z osobami starszymi.
- Uświadomiłam sobie, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może wysłuchać historii z okresu II wojny światowej. Za kilka lat będzie już za późno, a świadkowie tego okrutnego okresu w historii ludzkości są z nami teraz i teraz jest czas, aby z nimi rozmawiać. To ostatni moment na wysłuchanie historii nieopowiedzianych, zamkniętych w ich pamięci – mówi artystka.
Teledysk:https://www.youtube.com/watch?v=FnOn7JW9OBk
Więcej informacji:
Album "Nieopowiedziane 39-45"
Data premiery : 1 września 2019
Soundcloud: https://soundcloud.com/basiamusic
Bandcamp: https://basiamusic.bandcamp.com
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCErRfY19hSXCqd8DY3FexpQ/featured
Od 5 września 2019 na platformach Spotify, Apple Music, Tidal
Twórcy:
Basia Gałaj – kompozytor, słowa, muzyka, wokale (Polska)
Alexis LP – producent, mix (Kanada)
Paulina Wersocki – Inżynier wokalny (Polska)
Ai Yamashita – pianino (Japonia)
Jules Chappert – bas (Francja)
João Perussi – gitara (Brazylia)
Tyson D. Jackson – perkusja (USA)
Andres Gonzalez Cardona – inżynier (Kolumbia)
Matt Ho – asystent inżyniera (Australia)
BASIA GAŁAJ
Basia jest młodą artystką, kompozytorką oraz songwriterką, której muzyka ujmuje za serce i zaprasza słuchacza do świata radości oraz miłości. W jej indie-popowych, delikatnych utworach, można usłyszeć uśmiech, przejęcie i emocje w każdym wyśpiewywanym słowie. Każda piosenka/utwór jest historią opowiedzianą prosto z serca.
W 2014 roku Basia dostała się na University of North Texas na wydział jazzu. Tam miała zaszczyt występować na scenie z między innymi Bobby McFerrinem.
W 2016 przeniosła się na Berklee College of Music, gdzie była stypendystką i studiowała kompozycję, aranżację oraz produkcję muzyczną, a także biznes muzyczny.
Jej debiutanckie EP “Day By Day” ukazało się 19 lipca 2017 roku. Producentem była Paulina Wersocki, inżynierem dźwięku Andres Gonzalez - Cardona (nominowany do Latin Grammy Award). Na albumie grali między innymi Pera Krstajic, Nate Winn czy Jesus Molina (laureat Latin Grammy Award).
Basia została wybrana spośród czterech tysięcy uczniów do promocji szkoły poprzez film na kanale YouTube uczelni, który aranżowała i który po nagraniu został wysłany do oryginalnego artysty - Charliego Puth (znanego z utworu "See you again" z 4,2 miliardami odsłon na YT).
Basia została ambasadorką mikrofonu ZYLIA i wystąpiła poczas największych na świecie targów przemysłu muzycznego NAMM (National Association of Music Merchants) w Los Angeles w 2018 roku.
Basia prowadziła start-up z MIT (Massachusetts Institute of Technology), wygrała konkurs na aplikację muzyczną w dwóch kategoriach z programistami z Northeastern University. Prowadziła organizację Student Entrepreneurship Association - organizując spotkanie z Garym Vaynerchukiem oraz wizytę w headquarters Spotify w Nowym Jorku.
Obecnie mieszka w Warszawie i pracuje nad projektem “Nieopowiedziane 39-45”.