Saule Technologies, ABB, Enspirion, Atrem, profesor Jan Popczyk, Central Europe Energy Partners i Polski Komitet Energii Elektrycznej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, LitPol Link oraz Litgrid zostali laureatami wyróżnień Nowy Impuls 2015. Prestiżowe tytuły dla podejmujących odważne decyzje liderów nowych technologii i pionierów innowacyjnych rozwiązań wręczono w trakcie gali wieńczącej pierwszy dzień XII Kongresu Nowego Przemysłu.
– Wyróżnienia Nowy Impuls to okazja do zwrócenia uwagi na to, co ważne w sektorze energii, co decyduje o jego przyszłości i perspektywach. Nasza nagroda trafia do firm, instytucji i osób, które wnoszą do polskiej gospodarki i sektora paliwowo-energetycznego nową jakość, wskazują ofensywne trendy i wyznaczają kierunki pozytywnych zmian – powiedział w trakcie gali wręczenia nagród Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.
Tytuły Nowy Impuls 2015 wskazują na to, co w sektorze energii ważne, co decyduje o jego przyszłości i perspektywach. Nagrody przyznają redakcje Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl.
Laureatami tytułów Nowy Impuls za rok 2015 zostali:
Saule Technologies
Saule Technologies jako jedna z pierwszych firm na świecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych. Opracowana przez nią metoda, niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów, umożliwia naniesienie kryształu na dowolną powierzchnię, co może upowszechnić użycie ogniw fotowoltaicznych i zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym. O randze projektu świadczy zainteresowanie nim międzynarodowego biznesu. Japoński inwestor zapowiedział zainwestowanie w Saule Technologies około 20 mln zł. Firma otrzymała również wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w kwocie 25 mln zł.
ABB – zespół inżynierów z Aleksandrowa Łódzkiego oraz naukowcy z Korporacyjnego Centrum Badawczego w Krakowie
Wyróżnienie za system Enviline ERS umożliwiający odzyskanie energii elektrycznej z hamujących pojazdów szynowych. W celu uniknięcia rozpraszania energii na rezystorach pokładowych lub znajdujących się na podstacji trakcyjnej, w których zamieniania jest ona na ciepło i bezpowrotnie tracona, układ ERS oddaje ją do sieci prądu przemiennego, gdzie energia może być sprzedana dystrybutorowi lub zużytkowana na potrzeby własne podstacji (klimatyzacja czy też oświetlenie). W ten sposób całkowita ilość energii wykorzystanej przez system transportu trakcyjnego może być zmniejszona o 10-30 proc. bez konieczności inwestowania w nowy tabor lub systemy sterowania siecią.
Enspirion
Wyróżnienie za wdrożenie innowacyjnego pomysłu bilansowania mocy w KSE. Spółka z grupy Energa świadczy usługi zarządzania popytem energii elektrycznej. Chodzi o pierwszy w Polsce tzw. agregator mocy, który na podstawie umów z odbiorcami oferuje operatorowi sieci przesyłowej usługę obniżenia popytu. Podpisane przez Enspirion porozumienia gwarantują poziom redukcji mocy na poziomie około 120 MW, a celem jest zwiększenie tej puli do 350 MW. Enspirion wykorzystuje megawaty jako alternatywę dla budowania nowych mocy wytwórczych. Tworzy wirtualną elektrownię, która cechuje się dużą elastycznością pracy, niskimi kosztami i maksymalnym ograniczeniem wpływu na środowisko naturalne.
Atrem
Wyróżnienie za dostosowany do wymagań rynku, elastyczny i konkurencyjny model świadczenia nowoczesnych usług w procesach inwestycyjnych w polskim gazownictwie i elektroenergetyce. Firma na bieżąco dopasowuje swój sposób biznesowego działania
i zakres usług do nowych wymagań rynku. Wśród realizowanych przez Atrem projektów są m.in. nowoczesne układy ko- i trigeneracji; firma uczestniczy w przedsięwzięciach związanych z zastosowaniem nowoczesnych technologii wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Grupa Atrem zatrudnia łącznie ponad 300 osób – inżynierów, projektantów i programistów. Właśnie w oparciu o kompetencje kadry inżynierskiej Atrem buduje swoją pozycję na szybko zmieniającym się rynku inwestycji sektora energii i paliw.
profesor Jan Popczyk
Wyróżnienie za pionierskie, wizjonerskie i konsekwentne od lat propagowanie idei rozwoju energetyki rozproszonej i prosumenckiej. Wiele tez stawianych przez profesora, nieraz pod prąd głównego trendu, z perspektywy czasu ocenia się jako trafne. Prof. dr hab. inż. Jan Popczyk jest pracownikiem Politechniki Śląskiej i członkiem Komitetu Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk. W latach 1990-1995 był prezesem Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Współtworzył i realizował koncepcję odłączenia polskiego systemu elektroenergetycznego od systemu „Pokój” (ZSRR i kraje Europy Środkowej) i połączenia go z systemem zachodnioeuropejskim. Inicjator utworzenia i dyrektor Centrum Energetyki Prosumenckiej na Politechnice Śląskiej.
Central Europe Energy Partners i Polski Komitet Energii Elektrycznej
Obie instytucje troszczą się o interesy polskiej energetyki i przemysłu energochłonnego na forum europejskim. W ciągu pięciu lat działania CEEP udało się zrealizować najważniejszy cel jego powołania: podmioty sektora energii i przemysłu energochłonnego z Europy Centralnej mówią w Brukseli jednym głosem. To niezwykle ważne z uwagi na wpływ europejskich regulacji na przyszłość naszej energetyki i przemysłu. Polski Komitet Energii Elektrycznej aktywnie wspiera rozwój polskiej elektroenergetyki, wpływając opiniotwórczo na kształtowanie racjonalnego i sprzyjającego jej rozwojowi otoczenia regulacyjnego w Polsce i Unii Europejskiej. Wśród członków wspierających PKEE są największe polskie firmy energetyczne i wiodące organizacje działające w branży.
Most energetyczny Polska-Litwa – wyróżnienie dla: Polskie Sieci Elektroenergetyczne, LitPol Link oraz Litgrid
Wyróżnienie za zdecydowanie, determinację i konsekwencję przy tworzeniu koncepcji mostu energetycznego Polska-Litwa i realizację pionierskiej w skali Europy inwestycji, której zaplanowane na grudzień br., zakończenie, stanie się ważnym czynnikiem podnoszącym poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski, dając możliwości importu 500 MW energii elektrycznej z Litwy. Na bezpieczeństwie zyska także Litwa. Uruchomienie mostu i uzyskanie połączenia ze Szwecją powinno wpłynąć na spadek cen hurtowych energii, co podniesie konkurencyjność gospodarki. Tworząc most energetyczny Polska-Litwa, udało pokonać się wiele przeszkód organizacyjnych. Oba sąsiedzkie państwa i firmy zaangażowane w projekt mogą się czuć dumne z jego powodzenia.
Wyróżnienia „Nowy Impuls 2015” zostały wręczone podczas gali wieńczącej pierwszy dzień XII Kongresu Nowego Przemysłu (Warszawa, 19-20 października 2015r).
Kongres Nowego Przemysłu należy do najważniejszych wydarzeń sektora energetycznego w Polsce, gromadząc każdego roku około 1000 uczestników – najważniejszych postacie sektora energii reprezentujących polską i europejską gospodarkę, przedstawicieli zarządów czołowych przedsiębiorstw, delegatów rządu, parlamentu i administracji publicznej. Celem Kongresu Nowego Przemysłu jest wspieranie pozytywnych inicjatyw i działań wpływających na zmiany w sektorach: energetycznym, gazowym i paliwowym.
Kongres Nowego Przemysłu to jedna z najbardziej opiniotwórczych konferencji gospodarczych w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl.
Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem: http://www.kongresnp.pl/pl/.
###
Informacje o Grupie PTWP SA:
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.
Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl, serwis gieldarolna.pl.
Posiada 100 procent udziałów w spółkach Publikator i Publiaktor.pl, wydających tytuły takie jak: Dobrze Mieszkaj, Świat Łazienek i Kuchni, 100% Wnętrza, Meble Plus, Łazienka oraz dobrzemieszkaj.pl.
W kwietniu 2013 r. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.
Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl.
Dodatkowe informacje:
Marta Stach, Imago Public Relations
T. 32 608 29 85, M. 609 808 119