Pulsuje rytmem i kolorami, zaskakuje gwałtownością i strojami – ludowy karnawał na Kujawach, a dokładniej jego ostatni dzień. Jak Kujawianie budzą przyrodę do życia i kim są tajemnicze, wędrujące kozy – na te i wiele innych pytań odpowie wystawa fotograficzna, którą od najbliższego piątku będzie można bezpłatnie podziwiać w Centrum Handlowym Auchan Płock.
Karnawał w wielkim mieście znacznie różni się od ludowych zabaw i wierzeń. Różnice te z pewnością uświadomi wszystkim wystawa fotograficzna „Ostatni dzień karnawału”, zorganizowana w Centrum Handlowym Auchan Płock. Prezentowane zdjęcia autorstwa Grzegorza Piaskowskiego ukazują podróż etnografa po sennych kujawskich wsiach w poszukiwaniu zjawiska w Polsce unikatowego – wędrówki kóz w ostatni dzień karnawału.
Kozy to na Kujawach tradycyjne grupy przebierańców zapustnych wędrujących pieszo od gospodarstwa do gospodarstwa. Mężczyźni oraz chłopcy (nigdy kobiety) za pomocą okrzyków, głośnej muzyki oraz śpiewów starają się przebudzić do życia uśpioną jeszcze przyrodę. W kujawskich ostatkach fascynujące są nie tylko zachowania Kóz, lecz także ich barwne stroje, dopracowane w najdrobniejszym szczególe.
„Na początku lat 80. XX wieku można było spotkać zapustny folklor również na Mazowszu Płockim. Dziś bakusy - jak nazywano tu takie grupy - występują głównie na folklorystycznym Przeglądzie Przebierańców Zapustnych, choć po drugiej stronie rzeki Skrwy jest to nadal żywa tradycja, która wydaje się wbrew ogólnej tendencji nie zanikać” – mówi Grzegorz Piaskowski, autor zdjęć prezentowanych na wystawie w CH Auchan Płock.
Zdjęcia w ramach wystawy „Ostatni dzień karnawału” będzie można podziwiać od piątku 21 lutego do wtorku 4 marca w Centrum Handlowym Auchan Płock przy ulicy Wyszogrodzkiej 140 w Płocku. Wystawa Muzeum Mazowieckiego w Płocku dostępna będzie w godzinach otwarcia galerii handlowej.